Rakieta dopalająca SpaceX na kursie kolizyjnym z księżycem – National

Niekontrolowany wzmacniacz od SpaceX rakieta dryfowała w kosmosie od siedmiu lat, a astronomowie twierdzą, że znajduje się teraz na kursie kolizyjnym z Księżycem.

Booster został pierwotnie wystrzelony z Cape Canaveral na Florydzie w lutym 2015 roku w ramach Międzyplanetarna misja Falcon 9.

Czytaj więcej:

Pamiętasz tę tajemniczą kostkę księżyca? Naukowcy wiedzą teraz, co to jest

Wzmacniacz, znany również jako drugi stopień, został opuszczony i znajdował się na chwiejnej orbicie po wystrzeleniu obserwatorium Deep Space Climate Obserwatorium Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej daleko w przestrzeń kosmiczną, aby pomóc monitorować pogodę kosmiczną.

Tutaj został pozostawiony w czymś w rodzaju czyśćca, gdzie był zbyt daleko od Ziemi, by mógł spaść z powrotem, ale nie na tyle daleko, by uciec przed przyciąganiem grawitacyjnym układu Ziemia-Księżyc.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Bill Gray z kosmicznego bloga projektpluto.pl pierwszy zgłosił nadchodzącą katastrofę i powiedział, że uważa, że ​​jest to „pierwszy niezamierzony przypadek” zderzenia kosmicznych śmieci z Księżycem.

Gray, wraz z innymi obserwatorami kosmosu, wierzy, że rakieta, która waży około czterech ton, uderzy w przeciwną stronę księżyca w pobliżu jego równika z prędkością 2,58 km na sekundę 4 marca.

Czytaj więcej:

Stowaway przeżywa 11-godzinny lot w przednim kole samolotu transportowego

W przeciwieństwie do Ziemi, Księżyc nie ma gęstej atmosfery, która pomagałaby w rozbijaniu ciał obcych, więc oczekuje się, że dopalacz uderzy w powierzchnię i doda kolejny ślad do i tak już mocno pokrytej kraterami skorupy księżyca.

Astronomowie, w tym Jonathan McDowell z Uniwersytetu Harvarda, twierdzą, że nie ma się czym martwić — to nie zniszczy księżyca ani nie spowoduje większych szkód.

Historia toczy się dalej pod reklamą

READ  Inwestowanie w swoją osobistą przestrzeń podczas związku jest w porządku, czytaj więcej

Mimo to trudno jest dokładnie przewidzieć, co się stanie i gdzie uderzy dopalacz, ponieważ istnieje wiele zewnętrznych czynników, takich jak światło słoneczne „napychające” rakietę i „niejednoznaczność w pomiarze okresów obrotu”, które mogą nieznacznie zmienić jej orbitę, według Graya. .

Ponieważ wygląda na to, że dopalacz uderzy w dalszą stronę Księżyca, najprawdopodobniej nie będzie widoczny gołym okiem (lub przez teleskop) z Ziemi. Ponadto przewiduje się, że zderzenie nastąpi kilka dni po nowiu, co oznacza, że ​​większość księżyca i tak będzie niewidoczna.

Czytaj więcej:

Neil Young grozi wycofaniem muzyki ze Spotify z powodu „dezinformacji” szczepionki Joe Rogana

Historia toczy się dalej pod reklamą

Co ciekawe, chociaż może to być pierwszy przypadek uderzenia kosmicznego śmiecia w Księżyc, nie jest to pierwszy przypadek, w którym zderzyło się z nim urządzenie wykonane przez człowieka; NASA wystrzeliła rakietę na Księżycu w 2009 roku — celowo — w celu wykrycia tego, co wyłoni się po uderzeniu.

Misja i kolizja LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite), która nie była widoczna z Ziemi, pomogła potwierdzić, że na Księżycu jest woda.

Wielu ekspertów i entuzjastów kosmosu jest podekscytowanych nadchodzącą katastrofą, ponieważ może ona również nieumyślnie dostarczyć dalszych informacji na temat naszego sąsiada satelitarnego.

W chwili pisania tego tekstu SpaceX i NASA nie skomentowały publicznie nadchodzącej kolizji.

© 2022 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top