Przywódcy Polski i krajów bałtyckich jadą do Kijowa

7 marca 2022 r. prezydent Litwy Kidanas Nouseda spotkał się z sekretarzem stanu USA Anthonym Blingenem (bez zdjęcia) w Pałacu Prezydenckim w Wilnie na Litwie. REUTERS / Olivier Toulory przez Pool Photo / Pool

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wilno/Warszawa, 13 kwietnia (Reuters) – Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wyjechali do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim, poinformował w środę doradca prezydenta RP.

Do tej czwórki dołączyła rosnąca liczba europejskich polityków odwiedzających ukraińską stolicę od czasu, gdy siły rosyjskie zostały wyparte z kraju na początku tego miesiąca.

„Jadę do Kijowa z mocnymi wiadomościami o wsparciu politycznym i pomocy wojskowej” – napisał w środę na Twitterze prezydent Litwy Kidanas Nouseda ze zdjęciem prezydenta obok pociągu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, powiedział Polsat News, że wizyta „indeksowa” obejmie rozmowy na temat szczegółów wsparcia.

Dzieje się to dzień po tym, jak prezydent USA Joe Biden powiedział, że inwazja Moskwy na Ukrainę jest równoznaczna z ludobójstwem, podczas gdy prezydent Władimir Putin obiecał, że Rosja będzie kontynuować swoją pracę „rytmicznie i pokojowo” i osiągnąć swoje cele. Czytaj więcej

Biura czterech prezydentów odmówiły podania szczegółów wizyty ze względów bezpieczeństwa.

Putin wysłał swoje wojska na Ukrainę 24 lutego, którą nazwał „specjalną operacją wojskową” mającą na celu zmilitaryzowanie i „ograniczenie” Ukrainy. Ukraina i Zachód twierdzą, że Putin rozpoczął niesprowokowaną wojnę agresji.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział we wtorek, że planuje odwiedzić Kijów w tym samym czasie, aby „wysłać silny sygnał europejskiej solidarności z Ukrainą”, ale nie został przyjęty przez Ukrainę. Czytaj więcej

READ  Bardos Gorik komentuje Polskę i Słowenię. „Pan na filarze”

Zełenski odrzucił plany wizyty Steinmeiera w ostatnich latach ze względu na jego bliskie związki z Rosją i poparcie dla gazociągu Nord Stream 2, który ma podwoić rosyjski przepływ gazu do Niemiec, podał niemiecki dziennik The Bild.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Relacja Pawła Florkiewicza w Warszawie i Andreasa Cytasa w Wilnie; Montaż przez Clarence’a Fernandeza i Tomasa Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top