Przyspieszenie współpracy kosmicznej między Pakistanem a Chinami

Islamabad/New Delhi, 3 października (IANS): Pakistan i Chiny od jakiegoś czasu współpracują w dziedzinie technologii kosmicznych. Postęp, jaki Pakistan poczynił do tej pory w budowie infrastruktury kosmicznej, jest wynikiem nieustannej pomocy ze strony Chin, choć już w 1961 roku Pakistan podjął inicjatywę powołania Komisji Badań Kosmicznych i Górnej Atmosfery (SUPARCO) z obiecującym marzeniem budowa własnej architektury kosmicznej Pod kierunkiem Abdusa Salama – pakistańskiego fizyka i noblisty, który jest także twórcą pakistańskiego programu kosmicznego.

Jednak na przestrzeni lat pakistański program kosmiczny nie odnotował znaczącego wzrostu zgodnie z oczekiwaniami i planami ze względu na większą koncentrację rządu na programie nuklearnym. To przekierowało talenty naukowe i zasoby do programu nuklearnego Pakistanu.

Co więcej, lata rządów wojskowych doprowadziły do ​​braku wolności i niezależności uczonych w Pakistanie. Osiągnięcie celów priorytetowych stało się podstawą społeczności naukowej. Następnie, wraz z podpisaniem porozumienia między chińskim Ministerstwem Przemysłu Lotniczego i SUPARCO w 1991 roku, pakistański program kosmiczny przyciągnął większą uwagę.

Na przestrzeni lat byliśmy świadkami wielkiej wymiany między obiema stronami, ponieważ pakistański program kosmiczny odnotował postęp i wzrost. Chiny i Pakistan podpisały również w 2012 r. mapę drogową współpracy w przestrzeni kosmicznej między SUPARCO a Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA). Umowa ta wyznacza tempo zintensyfikowanej współpracy między obiema stronami.

Oprócz tego, że Chiny i Pakistan podpisały porozumienie w sprawie eksploracji kosmosu, Chiny z powodzeniem wystrzeliły również dwa satelity teledetekcyjne dla Pakistanu. Istnieją również plany, aby Pakistan wysłał astronautę w kosmos z pomocą Chin. Chińczycy pomagają także Pakistanowi w projekcie satelity teledetekcyjnego.

Według wiarygodnych danych SUPARCO jest w trakcie pozyskiwania usługi telemetrii obrazów satelitarnych i powiązanej stacji naziemnej dla konstelacji satelitów optycznych wysokiej rozdzielczości. Pod tym względem poczyniła postępy chińska firma Great Wall Industries (CGWIC), we współpracy z SUPARCO. Złożona przez firmę oferta techniczna jest obecnie opracowywana przed jej zakończeniem. Wcześniej, w sierpniu 2020 r. SUPARCO było w trakcie zakupu danych optycznych satelitarnych o wysokiej rozdzielczości i usług telemetrycznych, a chińska firma M/s China Volant Industries Co. Sp. z o.o. (VOLINCO) Pomoc.

READ  McGrath RentCorp kończy przejęcie budynków Design Space Units

Pakistan rozważa również możliwość współpracy z innymi krajami w sektorze kosmicznym w celu modernizacji i rozwoju swojego programu kosmicznego. W związku z tym trzyosobowa delegacja SUPARCO (5 września) miała odwiedzić Bukareszt, aby spotkać się z przedstawicielami Airbus Defence and Aerospace. Delegacja pod przewodnictwem Zafara Iqbala, członka Space Applications Research Wing, miała omówić możliwe obszary współpracy dwustronnej z Rumunią w zakresie nauki, technologii i zastosowań kosmicznych. M/s Airbus Defence and Space, Rumunia, założona w 2005 roku, jest spółką zależną M/s Airbus, która oferuje pełen zakres produktów obronnych i lotniczych oraz powiązanych usług.

Programy kosmiczne mają wielką wartość dla krajów rozwijających się, zwłaszcza w kontekście pokojowego wykorzystania technologii kosmicznych, które mogą przyczynić się do monitorowania klimatu, nauk rolniczych, sektora społeczno-gospodarczego, planowania urbanistycznego itp. Jednak Pakistan zawsze szukał przewagi konkurencyjnej nad Indiami we wszystkich dziedzinach, a wysoki stopień niepewności, jaki panuje wśród pakistańskiego establishmentu wobec Indii, niewątpliwie doprowadził do silnego defensywnego ukierunkowania jego programu kosmicznego.

Z pomocą Chin Pakistan nieuchronnie pracowałby nad proaktywnym tworzeniem ram programu kosmicznego zorientowanych na obronność. Jest to obszar, który zasługuje na ścisłe monitorowanie przez społeczność międzynarodową, ponieważ zakulisowa współpraca między Chinami a Pakistanem może prowadzić do szkodliwych skutków, zwłaszcza że głównym celem Pakistanu w zakresie rozwoju programów kosmicznych i nuklearnych było pozostanie krokiem naprzód, jeśli bynajmniej. Równy z Indii.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top