Przejście na prywatne stacje satelitarne nie nastąpi szybko • Rejestr

NASA będzie musiała nadal polegać na międzynarodowej współpracy, aby utrzymać Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) do 2030 r. i później, pomimo planów zastąpienia laboratorium prywatnymi komercyjnymi stacjami kosmicznymi.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna została wystrzelona w 1998 roku i znajduje się obecnie w trzeciej dekadzie działalności. Stare laboratorium kosmiczne nosi ślady zużycia – liczne pęknięcia i nieszczelności powodowały spadek ciśnienia powietrza. Jej przyszłość wydawała się również niepewna na początku tego roku, kiedy Dmitrij Rogozin, były szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, zagroził wycofaniem pomocy, jeśli Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie zniosą sankcji za ukraińską inwazję.

NASA nadal lubi pomysł stałej stacji kosmicznej, ale nie jako sprawa całkowicie rządzona.

„Patrząc w przyszłość, wizja NASA dla LEO to zrównoważony komercyjny rynek kosmiczny, na którym NASA jest jednym z wielu klientów” – podała agencja kosmiczna w swoim raporcie. Korzyści dla raportu ISS Human Report [PDF]. „Rozwój bazy komercyjnych dostawców usług zdrowotnych dla działań firmy LEO ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tej wizji”.

Zgodnie z tą wizją NASA podpisała wielomiliardowe kontrakty z prywatnymi firmami na budowę stacji kosmicznych nowej generacji, ale żadne z nich nie ma się wkrótce pojawić. Członkowie Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego NASA ostrzegają, że pierwszy potencjalny spadkobierca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, późniejszej odłączanej jednostki stacji kosmicznej, może nie być gotowy najwcześniej do 2024 roku.

„Istnieje bardzo mały margines, aby zapewnić dalszą obecność Amerykanów w LEO, biorąc pod uwagę planowane wycofanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2030 r.” – ostrzegła Amy Donahoe, profesor polityki publicznej na University of Connecticut i członkini komitetu. wspomniany z magazynu wiadomości kosmiczne. NASA nie miała wówczas wyboru, jak na razie nadal polegać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jeśli chce dalszej obecności człowieka na niskiej orbicie okołoziemskiej.

READ  Panele słoneczne w kosmosie mogą być kopalniami złota czystej energii

W tej chwili świętujemy

Tak więc NASA świętuje stację kosmiczną, rozpoczynając w tym tygodniu doroczną konferencję badawczo-rozwojową na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kurt Costello, główny naukowiec stacji kosmicznej w Johnson Space Center NASA, zauważył, że w ciągu ostatnich 20 lat przeprowadzono ponad 3300 eksperymentów przez rotacyjne załogi astronautów. Costello uważa, że ​​teraz jest najlepszy czas, aby czerpać korzyści z wyników.

„Pierwsza dekada [the] Stacja była kontraktem budowlanym. Druga dekada, przejście od wstępnych badań do pełnego wykorzystania. Jesteśmy teraz w dekadzie wyników. W ciągu ostatnich 20 lat stacja kosmiczna przekształciła się z miejsca na skraju kosmosu w wysoce wydajne laboratorium mikrograwitacyjne. Teraz piętrzą się wyniki, pojawiają się nowe korzyści, a trzecia dekada opiera się na ostatnich dwóch dekadach badań” – napisał w raporcie.

Unikalne środowisko Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozwala naukowcom przeprowadzać eksperymenty, których nie mogą przeprowadzać na Ziemi — takie jak badanie długofalowych skutków zdrowotnych życia w kosmosie oraz fizycznych i chemicznych procesów zachodzących w mikrograwitacji. W ciągu ostatnich dwóch dekad działalności astronauci uprawiali jadalne rośliny, sekwencjonowali DNA i testowali różne części sprzętu komunikacyjnego i robotyki, aby dowiedzieć się, jak najlepiej wspierać ludzkie życie, gdy nasz gatunek patrzy na eksplorację Marsa i nie tylko.

„Badania prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pogłębiają naukowe zrozumienie naszej planety, poprawiają zdrowie ludzkie, rozwijają najnowocześniejsze technologie oraz inspirują i edukują liderów jutra poprzez udane międzynarodowe partnerstwa; naprawdę ekscytująca misja i część spuścizny, którą będą czuć się przez dziesięciolecia.” Powiedział Costello.

NASA i wiceprezydent USA Kamala Harris potwierdzili, że rozszerzy działalność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 2025 do 2030 roku, na początku tego roku. ®

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top