Prokuratorzy amerykańscy zalecają umorzenie sprawy przeciwko profesorowi MIT w sprawie źródła powiązań z Chinami

Na tym niedatowanym zdjęciu pojawia się Gang Chen, profesor z Massachusetts Institute of Technology. Wen Zeng / MIT / Materiał informacyjny przez Reuters

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

BOSTON (Reuters) – Prokuratorzy zalecili Departamentowi Sprawiedliwości USA wycofanie zarzutów przeciwko profesorowi Massachusetts Institute of Technology oskarżonemu o ukrywanie swoich powiązań z Chinami podczas ubiegania się o grant federalny, powiedziała w piątek osoba zaznajomiona z tą sprawą.

Prokuratorzy federalni w Bostonie postanowili oddalić pozew przeciwko urodzonemu w Chinach inżynierowi mechanikowi i nanotechnologowi Gang Chenowi. To była ostatnia porażka w zwalczaniu chińskich wpływów w badaniach amerykańskich.

Prokuratorzy z Bostonu zalecili umorzenie sprawy w ostatnich tygodniach w oparciu o nowe informacje, powiedziała osoba, dodając, że Departament Sprawiedliwości nie podjął ostatecznej decyzji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Został oskarżony o nieujawnienie m.in., że działał jako „zewnętrzny ekspert” dla chińskiego rządu i zasiadał w radzie doradczej Shenzhen Southern University of Science and Technology (SUSTech), ubiegając się o przyjęcie na wydział w USA. dotacja na energię.

Ale Brian Kelly, prawnik Chen w Nixon Peabody, powiedział w zeszłym tygodniu, że „w jego wniosku nie pominięto nic istotnego i że wiele zarzutów rządu było po prostu fałszywych”.

Rafael Reeve, prezes Massachusetts Institute of Technology bronić Współpraca SUSTech o wartości 25 milionów dolarów wspiera misję badawczą MIT. kolegium w języku angielskim wiadomość z zeszłego roku Zgromadzili się wokół Qina, mówiąc, że sprawa przeciwko niemu wypaczyła normalną działalność badawczą.

Kelly i współprawnik Rob Fisher nie mieli komentarza w piątek. MIT odmówił komentarza. Wayne Hornbuckle, rzecznik Departamentu Sprawiedliwości, nie skomentował sprawy Chena.

Wall Street Journal jako pierwszy opublikował rekomendację.

Chen został postawiony w stan oskarżenia w styczniu 2021 r. w ramach „chińskiej inicjatywy”, która została uruchomiona za administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa w celu przeciwdziałania podejrzeniu chińskiego szpiegostwa gospodarczego i kradzieży badań.

READ  Po znalezieniu ciała nadal trwają poszukiwania przyjaciela Gabi Pettito, Briana Laundry'ego

Celami byli badacze uniwersyteccy. profesor Harvardu, Charles Lieber, W zeszłym miesiącu zostałem skazany kłamał na temat swoich powiązań z prowadzonym przez Chiny programem rekrutacyjnym. Oczekuje się, że zostanie wznowione.

Krytycy mówią Inicjatywa ostudziła badania naukowe i skierowała uwagę chińskich badaczy poprzez profilowanie etniczne. I pomimo zwycięstwa Harvardu kilka innych kwestii się załamało.

W zeszłym roku sędzia uniewinnił profesora z Tennessee po bezprawnym procesie, a prokuratorzy wycofali zarzuty przeciwko sześciu innym badaczom.

Administracja prezydenta Joe Bidena kontynuowała tę inicjatywę, chociaż Hornbuckle powiedział, że Departament Sprawiedliwości dokonuje przeglądu swojego podejścia, które ma zostać zakończone w nadchodzących tygodniach.

Rachel Rollins, nowo mianowana prawniczka amerykańska w Massachusetts, podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami nie mówiła, czy powodowie powinni przestać składać sprawy z inicjatywy China Initiative.

Powiedziała jednak: „Rząd zawsze będzie sprawdzał, czy możemy przedstawić naszą sprawę w różnych punktach”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Nate Raymond donosi z Bostonu.) Montaż przez Davida Gregorio

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top