Prezydent Zełenski mówi, że 20% Ukrainy jest pod kontrolą Rosji

Kobieta odbiera swoje rzeczy spod gruzów w Słowiańsku 1 czerwca. (Aris Messinis/AFP przez Getty Images)

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że wojna na Ukrainie pochłonęła co najmniej 7 zabitych i 26 rannych w ciągu ostatnich 24 godzin.

Oto gdzie odbywa się większość walk:

Donbas: Ukraińskie wojsko poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin odparło 13 ataków wroga w kierunku Doniecka i Ługańska – dwóch regionów wchodzących w skład Donbasu.

Zgodnie z informacją Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, na północny wschód od Słowiańska w regionie Lyman, siły rosyjskie próbowały posuwać się naprzód, ale „poniosły straty i wycofały się”.

Rosja zdobyła „większość” Siewierodoniecka, jednego z ostatnich miast w Ługańsku, Ukraiński wojskowy powiedział tam.

Południowa Ukraina: Dwie osoby zginęły, a dwie inne zostały ranne w środę w Mikołajowie, południowym mieście niedaleko linii frontu, po tym, jak Rosja „strzeliła do osiedli mieszkaniowych”, uszkadzając dwa wieżowce i cztery domy, według lokalnych urzędników.

„Jesteśmy bombardowani ze wszystkich stron”, powiedział w czwartek Witalij Kim, szef regionalnej administracji wojskowej w Mikołajowie.

Mikołajów jest niedaleko Chersoniu, który był pod kontrolą Rosji Od początku inwazji. Kim powiedział, że pojawiły się doniesienia, że ​​rosyjskie siły w Chersoniu „zaczęły plądrować magazyny w Chersoniu” i „pchać wszystko w kierunku Krymu” na wypadek, gdyby siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad miastem.

Urzędnicy regionalni stwierdzili, że sytuacja w Chersoniu jest „konsekwentnie napięta” z ciągłymi „walkami i ostrzałem”. Wiele obszarów jest „bez prądu, wody i gazu” i potrzebuje „pomocy medycznej i humanitarnej”.

Na zachód, w południowym Buh, sześć dystryktów zostało namierzonych za pomocą moździerzy i ostrzału artyleryjskiego, a naloty zostały również wykonane ze śmigłowców Mi-24, poinformowali regionalni urzędnicy.

Zaporoże: Administracja Wojskowa Zaporoże poinformowała, że ​​dwie osoby zostały ranne odłamkami po tym, jak siły rosyjskie ostrzelały domy mieszkalne w dzielnicy Buluhi.

Ukraina północno-wschodnia: Wojsko stwierdziło, że główne wysiłki Rosji w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, koncentrowały się na utrzymaniu okupowanej granicy. Władze prowincji poinformowały, że po nocnym bombardowaniu pod gruzami szkoły znaleziono martwą kobietę. Jeden mężczyzna również został ranny. Sześciu innych cywilów zostało rannych po ostrzale w dwóch obszarach południowo-wschodniego i północno-wschodniego Charkowa.

READ  Powrót La Niñy. Oto jak wpłynie to na pogodę

Wojska rosyjskie wycofały się z miasta w majuPozostawienie wskazówek dotyczących potencjalnych okrucieństw.

Trzech cywilów zostało rannych w Sumach, na północny zachód od Charkowa, po tym, jak około północy rosyjski samolot wystrzelił „trzy pociski” podczas nalotu, który zniszczył jeden dom i uszkodził kilka innych.

Zachodnia Ukraina: We Lwowie, mieście na zachodniej Ukrainie, gdzie znajduje się rezydencja Niezliczeni ukraińscy IDPsPięć osób zostało rannych po tym, jak Rosja przeprowadziła w środę wieczorem atak rakietowy na kolej. Usługi kolejowe zostały naruszone.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top