Prezydent USA Joe Biden spotyka królową Elżbietę II po swoim pierwszym szczycie G7

Kiedy był prezydent USA Joe Biden? Przygotowuje się do pierwszej audiencji Z Królowa Elżbieta II Kiedy był młodym senatorem, jego matka – irlandzka Amerykanka urodzona o nazwisku Finnegan – była Miał radę.

„Nie padaj jej na twarz”, powiedziała mu w 1982 roku, zgodnie ze wspomnieniami Bidena opublikowanymi kilka lat wcześniej.

w niedzielę, Biden ponownie spotkał królową. nie zginał.

Następnie opisał ją jako „bardzo hojną” kobietę, która przypominała mu matkę, która udzieliła mu tej rady 40 lat temu.

„Odbyliśmy świetną rozmowę” – powiedział.

Przybywając do kabiny zamku Windsor w zaciemnionym Range Roverze z żoną, Biden pojawił się w charakterystycznych okularach przeciwsłonecznych, gdy stanął na krótką pogawędkę z 95-letnim królem.

Dopiero po wysłuchaniu „Star Spangled Banner” Biden zdjął okulary, by przetrzeć kołnierzyk ubranych na czerwono grenadierów gwardzistów. Biden i królowa weszli następnie do zamku na prywatne rozmowy. Słychać to w lekkiej rozmowie.

Biden teraz Dwunasty prezydent na spotkanie z królową Podczas swoich rządów dołączyła do spuścizny amerykańskich przywódców, którzy byli czczeni jako globalna ikona i żywy kawałek historii.

on i Pierwsza Dama Jill Biden Spotkałem ją w zamku Windsor, jej domu pod Londynem. To było jej pierwsze solowe zaangażowanie ze światowym liderem od początku pandemii koronawirusa. Jest to jedna z jej pierwszych publicznych zaangażowania od czasu śmierci jej męża, księcia Filipa, w wieku 99 lat na początku tego roku.

Spotkanie nastąpiło po zakończeniu pierwszego szczytu Grupy Siedmiu w Biden, który odbył się na południowo-zachodnim wybrzeżu Anglii i zakończył się w niedzielę po południu. Biden spędził swoją pierwszą międzynarodową podróż, aby ożywić amerykańskie sojusze z najbogatszymi demokracjami świata. Po spotkaniu z królową uda się do Brukseli, gdzie spędzi dwa dni na spotkaniach z kolejnymi sojusznikami USA w kwaterze głównej NATO i Unii Europejskiej, a następnie uda się do Genewy na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

READ  Wczesne porozumienie osiągnięte w sporze o statek na Kanale Sueskim

„Właśnie zakończyliśmy nadzwyczajne, oparte na współpracy i produktywne spotkanie G7” – powiedział Biden na konferencji prasowej po spotkaniu G7 i przed spotkaniem z królową. „Każdy siedzący przy stole rozumie i rozumie powagę wyzwań, przed którymi stoimy, oraz dumną odpowiedzialność naszych demokracji za powstanie i pomoc reszcie świata”.

Jego pierwsze spotkanie z królową miało miejsce w piątek wieczorem, kiedy dołączyła do światowych liderów na przyjęciu w tętniącej życiem Kornwalii. Po pozowaniu do zdjęcia wziąłem lekki cios od zorganizowanego koleżeństwa.

– Czy powinieneś wyglądać, jakbyś dobrze się bawił? Powiedziała.

Później wyobraża sobie przyjacielską pogawędkę z Bidenem i jego żoną poza przyszłymi kopułami, jej syn, książę Karol i jego żona Camilla, trzymających drinki w tle.

Niedzielne wydarzenie było jeszcze bardziej osobiste, ponieważ Biden i jego żona spotkali się z królową w jej domu.

Prezydent powiedział, że królowa chce wiedzieć o rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie, z którym Biden spotka się w środę, i Xi Jinpingu, chińskim prezydencie.

Przemawiając na Heathrow przed opuszczeniem Wielkiej Brytanii, Biden powiedział, że żałuje, że nie rozmawiał z królową dłużej.

– Była bardzo hojna – powiedział Biden. Powiedział, że nie sądzi, by obraziła się, gdyby powiedział, że „przypomina mi moją matkę, jeśli chodzi o jej wygląd i hojność”.

Zapytany, czy zaprosił ją do Białego Domu, Biden odpowiedział, że tak.

Dla Bidena ten moment umieszcza go na długiej liście jego poprzedników, którzy również odwiedzili jedną z najsłynniejszych kobiet na świecie. Student historii, który pochłonął biografie byłych prezydentów, chwila ta stanowi żywe ogniwo do pozycji, którą obecnie zajmuje.

Królowa pomaga również wesprzeć wysiłki Bidena, aby nadać pilne znaczenie w czasie wojny podczas szczytów G7 i NATO w tym tygodniu.w tym poprzez odnowienie Karty Atlantyckiej Został podpisany przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla podczas II wojny światowej. Królowa pracowała podczas wojny jako mechanik wojskowy.

READ  COVID-19: Agencja Zdrowia Publicznego donosi o gwałtownym wzroście potwierdzonych przypadków wariantu Delta w Kanadzie

Amerykańscy prezydenci często są zauroczeni królową po spotkaniu z nią.

„Królowa była dla mnie inspiracją, podobnie jak wielu ludzi na całym świecie” – powiedział prezydent Barack Obama podczas wizyty w Londynie w 2016 r., kiedy książę Filip zawiózł go Range Roverem Marine One do bram Windsoru. Zamek. „Naprawdę jest jedną z moich ulubionych osób”.

Były prezydent Donald Trump również okazał szczególne uczucie do królowej Elżbiety II, po tym, jak jego matka – urodzona na Hebrydach Zewnętrznych w Szkocji – błyszczała z zainteresowania, gdy oglądała swoją koronację w telewizji.

W przeciwieństwie do Trumpa czy Obamy, Biden nie jest fanem języka angielskiego. Jest dumnym irlandzkim Amerykaninem i odniósł się (czasem jako żart) do długich brytyjskich rządów na wyspie swoich przodków. W tym tygodniu premier Boris Johnson zmierzył się z kwestiami związanymi z Irlandią Północną, obawiając się, że Brexit zagrozi tam ciężko wywalczonemu pokojowi.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobił po przybyciu do Wielkiej Brytanii w środę, było zacytowanie Williama Butlera Yeatsa, najsłynniejszego irlandzkiego poety XX wieku, z jego wiersza o powstaniu wielkanocnym przeciwko brytyjskim rządom w 1916 roku. Cytował także amerykańską Deklarację Niepodległości.

Pomijając lojalność wobec Irlandii, Biden raczej nie wyrazi swoich skarg, gdy w niedzielne popołudnie usiadł z brytyjskim monarchą.

„Joe i ja nie możemy się doczekać spotkania z królową. To ekscytująca część naszej wizyty” – powiedziała Jill Biden dziennikarzom w tym tygodniu. „Nie mogliśmy się doczekać tego od tygodni, a teraz w końcu tu jest. To dobry początek”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top