Prezydent RP powiedział, że Ukraina musi decydować o własnej przyszłości

Atak Rosji na Ukrainę trwa, Ogirenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

KIJÓW, 22 maja (Reuters) – Polski prezydent powiedział prawodawcom w Kijowie w niedzielę, że jest dumny z tego, że jest pierwszym przywódcą zagranicznym Rosji, który przemawiał w ukraińskim parlamencie od 24 lutego. Inwazja.

Kijów odrzucił jakiekolwiek porozumienie pokojowe, w tym wstrzymanie terytorium, i powiedział, że siły rosyjskie odrzuciły wezwania do zawieszenia broni pozostających na okupowanym terytorium, co dałoby Moskwie czas na odbudowę sił.

– Pojawiają się głosy zaniepokojenia, że ​​Ukraina powinna podporządkować się żądaniom Putina – powiedział Andrzej Duda. „Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości… bez Was nie ma nic o was” – dodał z aplauzem na sali.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Duda powiedział, że społeczność międzynarodowa powinna domagać się całkowitego wycofania Rosji z terytorium Ukrainy.

„Jeżeli Ukraina zostanie poświęcona z powodów ekonomicznych czy politycznych aspiracji – choćby centymetr jej terytorium – będzie to wielki cios nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale dla całego świata zachodniego” – powiedział Duda.

W stosunkach Polski z Rosją od dawna narodził się Związek Solidarności, który przyczynił się do położenia kresu komunizmowi w Europie Wschodniej. Po rosyjskiej inwazji Warszawa stała się jednym z najsilniejszych sojuszników Kijowa.

Polska jest zdecydowanym zwolennikiem surowych sankcji wobec Rosji, a Ukraina głośno opowiedziała się za członkostwem w UE.

„Nie odejdę na emeryturę, dopóki Ukraina nie zostanie członkiem Unii Europejskiej” – powiedział w niedzielę Duda.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Relacja Maxa Hundera, Conora Humphriesa, Natalii Zinets, Pawła Florkiewicza, Alana Charlisha; Montaż przez Toby’ego Chopra

READ  Le Pen honoruje Żydów i Polaków dotkniętych II wojną światową w Warszawie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top