Prezydent Polski wzywa UE do zakończenia białoruskiego „pędu” imigracyjnego

Nikozja, Cypr (AB) – Polski prezydent powiedział w czwartek, że Unia Europejska powinna podjąć “konkretne środki”, aby zapobiec “wpychaniu” białoruskich migrantów na granicę Polski.

Prezydent Andrzej Duda nie określił, jakie miałyby być te środki, ale wyraził nadzieję, że linia frontu 27-osobowej federacji, Frondex, otrzyma pomoc wykraczającą poza to, co już zapewnia w terenie.

„Mam nadzieję i wierzę… Białoruskie władze UE podejmą konkretne kroki, aby zmienić swoje stanowisko”, powiedział Duda po rozmowach z cypryjskim kolegą Nicosem Anestezjologią w Nikozji.

Tysiące migrantów z Syrii, Iraku, Afganistanu i Afryki wywieziono na Białoruś na podstawie wiz turystycznych, zachęcano do podróży do Polski, Litwy i co najmniej trzech krajów UE graniczących z Łotwą i Białorusią.

Wielu, którzy próbowali przedostać się do Polski przez część lasów i bagien, zmarło niedawno z wycieńczenia.

Duda stwierdził, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest „całkowicie sprzeczna z prawem międzynarodowym” i oskarżył władze białoruskie o „nieodpowiedzialne zachowanie”.

Duda powiedział, że Polska pracuje nad zapobieżeniem kryzysowi lądowemu na kontynencie i że kraje UE mogą „odpoczywać w pokoju”.

W środę

Polska zajęła twarde stanowisko w obronie swojej granicy, mówiąc, że musi bronić swojego bezpieczeństwa narodowego podczas „wojny hybrydowej” prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki w odpowiedzi na roszczenia Warszawy o poparcie dla białoruskiej opozycji.

Anestezjolog powiedział, że UE potępiła wykorzystywanie imigrantów jako narzędzia politycznego i wezwała do działania przeciwko krajom, które to robią.

Cypryjski rząd oskarżył Turcję o celowe wysyłanie imigrantów na Cypr przez etnicznie podzielony naród wyspiarski podzielonej tureckiej północy Cypru. Urzędnicy twierdzą, że Cypr ma większą liczbę wniosków o azyl w porównaniu z jego populacją niż wszyscy inni członkowie UE.

___

Śledź globalny zasięg migracji AP pod adresem https://apnews.com/hub/migration

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top