Prezes Rogersa nie zwalnia prezesa z powodu walki o władzę z siostrzanym zarządem

Na zewnątrz głównej siedziby Rogers Communications na Bloor Street East w Toronto.

Fred Lom/The Globe and Mail

Niedawne odejście długoletniego dyrektora finansowego Rogers Communications było wynikiem głośnej walki o władzę u największego operatora sieci bezprzewodowej w Kanadzie, w której prezes Edward Rogers bezskutecznie próbował zwolnić dyrektora generalnego Joe Natale.

Niespodziewane odejście Tony’ego Staveriego 29 września nadchodzi w kluczowym momencie dla Rogers , ponieważ firma stara się o zgodę organów regulacyjnych na przejęcie Shaw Communications Inc. 26 miliardów dolarów, w tym dług i miliardy dolarów na inwestycje w sieci bezprzewodowe 5G.

Napięcia między panem Natalie i panem Staveri narastają od lat, według osób zaznajomionych z tą sprawą. Źródła podają, że pan Staveri, który dołączył do Rogers w 2012 roku i nawiązał bliskie relacje z prezesem firmy, miał ambicje zostać dyrektorem generalnym i często flirtował z panem Natalie w sprawie strategicznego kierunku firmy. The Globe nie zidentyfikował źródeł, ponieważ nie są one upoważnione do publicznego wypowiadania się w tej sprawie.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Pan Natalie wrócił z niedawnej przerwy świątecznej z zamiarem rozpoczęcia poszukiwań nowego dyrektora finansowego, ale wydarzenia związane z proponowanym przez firmę przejęciem Shaw, które ogłoszono w marcu, przekroczyły jego plany, według źródła zbliżonego do sytuacja. Jednak w tygodniach poprzedzających odejście pana Staveriego, pan Natalie zaczął rozmawiać z kandydatami z zewnątrz, aby utworzyć dyrektora finansowego w celu nadzorowania fuzji, według źródła.

Tymczasem Edward Rogers próbował usunąć Natalie z najwyższego stanowiska i objąć stanowisko CEO Staviri, według trzech źródeł zaznajomionych z tą sprawą. Jedno ze źródeł podało, że Rogers planował również usunięcie innych członków zespołu wykonawczego – niektórzy z nich są głęboko lojalni wobec pana Natalie. Pan Rogers nie odpowiedział na e-mail z prośbą o komentarz. Po uzyskaniu dostępu pan Staveri odmówił komentarza.

READ  NS wydała milion dolarów na prawników w sprawie dyscyplinarnej z udziałem kardiologa w Halifax

Według źródeł w niedzielę 26 września odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu. Melinda Rogers Hickson, wiceprezes rodzinnej firmy i siostra Rogersa, zdecydowanie sprzeciwiła się planowi Rogersa i zdecydowanej większości członków zarządu. Zarząd i Rodzina wspierają Pana Natale i jego kadrę zarządzającą. Odejście pana Staveriego zostało ogłoszone trzy dni później. (W oświadczeniu przesłanym e-mailem pani Rogers Hickson powiedziała, że ​​nie ma żadnych komentarzy dotyczących jej rodzinnych lub poufnych dyskusji w zarządzie).

Scott Davidson, rzecznik Rogersa, powiedział, że firma była „zawiedziona tym, że poufne dyskusje na szczeblu zarządu były publicznie udostępniane”.

“Podobnie jak w przypadku każdej podobnej zmiany, niedawna zmiana dyrektora finansowego została przegłosowana i zatwierdzona przez większość Rady Dyrektorów. Większość członków Rady ma pełne zaufanie do przywództwa Joe i jego strategicznej wizji Rogersa, na co czekamy transformacyjne połączenie Rogersa i Shawa, ponieważ nadal koncentrujemy się na dostarczaniu długoterminowej wartości naszym klientom i udziałowcom” – powiedział Davidson w oświadczeniu.

Rogers zmaga się z rotacją dyrektorów od śmierci założyciela firmy, Teda Rogersa, w 2008 roku. Komunikacja z siedzibą w Toronto miała trzech dyrektorów generalnych w ciągu ostatnich 13 lat, przy czym dwóch ostatnich liderów mianowanych przez Edwarda Rogersa, a następnie przewodniczący.

W 2013 roku sam Rogers poprowadził kampanię mającą na celu przyciągnięcie byłego dyrektora generalnego Vodafone Group Jaya Lawrence’a do firmy jako dyrektora generalnego. Pan Lawrence trafił na pierwsze strony gazet, podpisując umowy z Vice Media, wyśmiewając rywala Bell Canada i zwiększając liczbę klientów bezprzewodowych. Jednak usunął rodzinę Rogers, przenosząc Edwarda i Melindę z ról operacyjnych w firmie. Pan Lawrence nagle odszedł w 2016 roku; Obecnie jest dyrektorem naczelnym angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Aby go zastąpić, Rogers miał duże problemy z pozyskaniem Natalie, byłego dyrektora generalnego Telus Corp. Pan Rogers prowadził proces rekrutacji, pomagając w negocjowaniu umowy, która uwolniła Natalie od długiej umowy, aby nie konkurować z Telusem. Dyrektorzy i konsultanci Rogers powiedzieli, że nigdy nie widzieli Rogersa szczęśliwszego niż dzień, w którym Natalie spełnił marzenie Teda Rogersa o zbudowaniu prawdziwie narodowej platformy poprzez ogłoszenie przejęcia firmy Shaw.

READ  Raport NB COVID-19: 2 nowe przypadki związane z podróżami, prawie 57% kwalifikującej się populacji przyjmuje podwójną dawkę

Wielu obserwatorów branży było zaskoczonych momentem odejścia pana Staveri. “Uznałem to za niesamowite [Mr. Staffieri] Odejdą w tym momencie, gdy są w trakcie fuzji Shawa. „Zwykle tego rodzaju wyjście następuje dopiero po zamknięciu transakcji” – powiedział Dave Heger, analityk Edward Jones. „Myślę, że wszyscy byli tym zaskoczeni”.

Proponowane przez firmę przejęcie Shaw wymaga zgody trzech organów regulacyjnych – Urzędu ds. Konkurencji, Komisji ds. Radia, Telewizji i Komunikacji Kanady (CRTC) oraz Ministerstwa Innowacji, Nauki i Rozwoju Gospodarczego. Oczekuje się, że umowa zostanie poddana intensywnej kontroli regulacyjnej, ponieważ zniszczyłaby czwartego co do wielkości operatora sieci bezprzewodowej.

Akcje Rogersa są notowane z dyskontem wyceny w porównaniu z rówieśnikami przez ponad dekadę, fakt, że analityk Scotiabank, Jeff Fan, przypisuje po części umowę o współdzieleniu sieci między Bell Canada i Telus Corp. Odcisk stopy Western Canadian Cable jest dla Rogers okazją do zmniejszenia tej luki.

Transakcja, którą Rogers spodziewa się sfinalizować w pierwszej połowie 2022 roku, jest następstwem nieudanej oferty kupna Cogeco Inc. i Cogeco Communications Inc. ostatni rok. We wrześniu 2020 r. Rogers połączył siły z Altice USA Inc. o rozpoczęcie wrogiej oferty przejęcia spółek kablowych w Quebecu, którą kontrolujący udziałowiec, rodzina Audet, odrzuciła, pomimo obniżki o 11,1 miliarda dolarów.

W ostatnich latach Rogers napotkał również przeszkody w swojej działalności bezprzewodowej. Jej akcje spadły jesienią 2019 r., kiedy firma poinformowała, że ​​przejście na plany nieograniczonej transmisji danych bezprzewodowych doprowadziło do gwałtownego spadku lukratywnych nadwyżek przychodów. (BCE Inc. i Telus Corp. również uruchomiły plany nieograniczonej transmisji danych, ale stopniowo przenosiły klientów.)

Historia toczy się dalej pod reklamą

W kwietniu Rogers doświadczył ogromnej awarii sieci bezprzewodowej, która uniemożliwiła klientom wysyłanie SMS-ów, wykonywanie połączeń lub dostęp do danych mobilnych przez 16 godzin, podobnie jak kraj był w środku trzeciej, spiralnej fali przypadków COVID-19. Pandemia wywarła duży wpływ na firmę Rogers, która czerpie więcej swoich przychodów z biznesu bezprzewodowego, a w szczególności z opłat roamingowych, które spadły z powodu ograniczeń w podróżowaniu.

READ  Technologia napędzająca wzrosty na amerykańskich akcjach; Bitcoin Bounce: odwrócenie rynków

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top