Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss podała się do dymisji po krótkim i chaotycznym okresie

Brytyjska premier Liz Truss ogłosiła w czwartek swoją rezygnację, zaledwie sześć tygodni po tym, jak została liderką Partii Konserwatywnej.

Krótka kadencja Truss była naznaczona szokiem związanym z minibudżetem rządu, który wstrząsnął brytyjskimi rynkami, oraz wewnętrznymi kłótniami partyjnymi, które doprowadziły do ​​odejścia gabinetu, a członkowie jego zastępców wyrazili nieufność wobec nowego lidera.

„Biorąc pod uwagę sytuację, nie mogę wykonywać mandatu, na który zostałem wybrany przez Partię Konserwatywną” – powiedział Truss.

W krótkim oświadczeniu przed rezydencją premiera przy Downing Street 10 Truss powiedział, że za tydzień odbędzie się kolejny konkurs na przywództwo konserwatywne. Do tego czasu zostaniesz.

Będzie to czwarty taki konkurs dla partii od czasu ustąpienia Davida Camerona w wyniku referendum, w którym brytyjscy wyborcy poparli wyjście z Unii Europejskiej.

Samochód klauna torysów

Rozwój nastąpił zaledwie dzień po tym, jak Truss powiedziała, że ​​chce zostać po tym, jak przeprosiła za burzliwy początek jazdy, mówiąc, że jest „wojownikiem, a nie zaprzeczaniem”.

Kwasi Quarting, minister finansów rządu, podał się do dymisji w zeszłym tygodniu po tak zwanym minibudżecie z 23 września, który wstrząsnął rynkami w związku z poziomem rządowych pożyczek w okresie niepewności gospodarczej. Złościł też partie opozycyjne z powodu ulg podatkowych dla bogatych.

Obejrzyj: „Bardzo trudny okres” prawdopodobnie będzie czekał na zwycięzcę wiodącej pozycji: Analityka

„To bałagan”, mówi analityk polityczny Tory.

Pomimo rezygnacji brytyjskiej premier Liz Truss, trudno wyobrazić sobie, jak jakikolwiek następca może zjednoczyć Partię Konserwatywną, przyciągnąć wyborców i poprowadzić Wielką Brytanię przez obecne zawirowania gospodarcze, mówi ankieter i analityk polityczny Joe Twiman.

Jeremy Hunt zastąpił Kwartenga i zobowiązał się w poniedziałek, że zlikwiduje większość tego mini-budżetu, który pierwotnie miał pełne poparcie Truss.

Minister spraw wewnętrznych Soyla Braverman opuściła rząd w środę po złamaniu zasad, ale w swoim liście odejścia wyraziła „zaniepokojenie kierunkiem tego rządu”.

READ  Putin uczestniczy w prawosławnej mszy wielkanocnej o północy w Moskwie

„Działanie rządu zależy od tego, czy ludzie przyjmują odpowiedzialność za swoje błędy” – napisał Braverman.

Niektórzy prawodawcy twierdzą, że próba wsparcia zwolenników Truss, aby wzmocnić jej stanowisko przed środowym głosowaniem w sprawie szczelinowania, została uznana przez niektórych prawodawców za surową i zaostrzyła rządowy kryzys.

Konserwatywny deputowany Charles Walker powiedział BBC, że to „bałagan i hańba”.

„Mam nadzieję, że wszyscy ci ludzie, którzy postawili Liz Truss [in office]„Mam nadzieję, że będzie warto, mam nadzieję, że warto będzie siedzieć przy stole w szafce, ponieważ szkody, które wyrządzili naszej partii, są niezwykłe” – powiedział BBC.

Partia poniosła też porażkę w prasie. Gazety, które zwykle popierają konserwatystów, były zjadliwe. Artykuł wstępny w „Daily Mail” był zatytułowany „Koła wyszły z samochodu klauna Tory’ego”.

Kierowanie szczegółami głosowania do naśladowania

Truss odbył w czwartek pospiesznie zaaranżowane spotkanie z Grahamem Bradym, starszym torysowskim prawodawcą, który nadzoruje wyzwania przywódcze za pośrednictwem Komisji Izby Reprezentantów w 1922 roku. Brady miał za zadanie ocenić, czy premier nadal cieszy się poparciem torysów w parlamencie.

Brady obiecał więcej jasności później w czwartek w innym konkursie przywódczym.

„To z pewnością nie jest okoliczność, którą chciałbym zobaczyć” – powiedział grupie reporterów.

Sir Graham Brady, przewodniczący wpływowego Komitetu Konserwatywnych Posłów, przemawia w prasie po rezygnacji Liz Truss w czwartek w Londynie. (Dan Kitwood/Getty Images)

Brady dodał, że istnieje „powszechny konsensus” co do bardzo krótkiego procesu wyznaczania kolejnego lidera.

Truss powiedziała w swoim oświadczeniu, że krótki konkurs „zapewni, że pozostaniemy na drodze do realizacji naszych planów finansowych i utrzymania stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa narodowego naszego kraju”.

Krótkotrwały miesiąc miodowy Truss zakończył się 23 września, kiedy Kwarteng zaplanował niesfinansowaną obniżkę podatków o 45 miliardów funtów (70 miliardów dolarów kanadyjskich), wywołując zamieszanie na rynkach finansowych, podważając wartość funta i zwiększając koszty pożyczek rządowych. Bank Anglii został zmuszony do interwencji, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się kryzysu na szerszą gospodarkę i zagrożeniu funduszom emerytalnym.

W poniedziałek Hunt, który zastąpił Kwartenga, cofnął prawie wszystkie cięcia podatków Truss, wraz z kluczową polityką energetyczną i obiecał nie dokonywać cięć w wydatkach publicznych. Powiedział, że rząd będzie musiał zapewnić miliardy funtów i że trzeba będzie podjąć „wiele trudnych decyzji”, zanim wprowadzi średnioterminowy plan finansowy 31 października.

Prowadzenie ruletki

Konserwatyści są u władzy od 2010 roku. Od czasu rezygnacji Camerona sześć lat później, w Wielkiej Brytanii zainaugurowało się trzech premierów, zanim szersza publiczność miała szansę wypowiedzieć swoje zdanie: Truss, Boris Johnson i Theresa May.

Ostatecznie May wygrała wybory bliższe niż oczekiwano w 2017 roku pokonując Jeremy’ego Corbyna, ale zapłaciła cenę za przedłużające się negocjacje z Unią Europejską w sprawie Brexitu. Silna wola Johnson pomógł Brexitowi i zapewnił sobie przytłaczający mandat po porażce wyborczej pod koniec 2019 r., która doprowadziła do usunięcia Corbyna z kierownictwa Partii Pracy.

Ale chaotyczny styl rządzenia Johnsona i zarzuty łamania zasad pandemii osłabiły jego wewnętrzne poparcie w partii, dopóki nie został zmuszony do ustąpienia na początku tego roku.


Truss wygrał letni wyścig o przywództwo, aby zastąpić go po Rishi Sunaku, który dotarł do finału, chociaż większość posłów partii i wielkich poparła Sunaka, byłego kanclerza Johnsona. Członkowie Partii Ludowej bardzo faworyzowali Truss.

Truss został formalnie ustanowiony premierem 6 września, spotykając się z królową Elżbietą na kilka dni przed śmiercią króla.

Lider opozycji związkowej Keir Starmer wezwał Truss do rezygnacji w tym tygodniu i zażądał natychmiastowych wyborów, aby brytyjska opinia publiczna mogła pomóc wytyczyć drogę naprzód, gdy kraj stoi w obliczu wielu problemów, w tym najwyższej inflacji od początku lat 80., wynoszącej 10,1 proc. do najnowszego raportu ekonomicznego środa.

„Konserwatyści nie mogą zareagować na niedawny chaos, po prostu stukając jeszcze raz palcami i przesuwając ludzi na szczycie bez zgody Brytyjczyków” – powiedział Starmer w nowym oświadczeniu po rezygnacji.

Lider SNP, Ian Blackford, zgodził się, tweetując, że „sama zamiana przywódców zepsutego i chaotycznego rządu torysów nie wystarczy”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w czwartek został poinformowany o rozwoju wydarzeń w Brukseli, powiedział, że dla Wielkiej Brytanii ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć „stabilność”.

„Na poziomie osobistym zawsze jest mi smutno, gdy widzę odchodzącego kolegę” – dodał.

W krótkich uwagach skierowanych do dziennikarzy w Waszyngtonie prezydent USA Joe Biden pochwalił Truss jako „dobrego partnera” we wspieraniu Ukrainy w walce z rosyjską inwazją.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top