Premier Wielkiej Brytanii Johnson wycofuje się z planu pominięcia kwarantanny po ekspozycji na COVID-19

LONDYN – Brytyjski premier Boris Johnson i kanclerz skarbu Rishi Sunak odizolują się zgodnie z krajowymi wytycznymi, porzucając mocno krytykowane plany udziału w programie pilotażowym, który pozwoliłby im kontynuować pracę.

Zmiana następuje dzień po tym, jak minister zdrowia Sajid Javid ogłosił, że uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 i w czasie, gdy reakcja rządu na koronawirusa jest intensywnie badana.

Prawie wszystkie pozostałe ograniczenia zostaną zniesione w Anglii w poniedziałek, pomimo wzrostu liczby infekcji, ponieważ ministrowie zaufali zaawansowanemu programowi szczepień.

Liczba przypadków wzrasta o ponad 50 000 dziennie, a setki tysięcy Brytyjczyków prosi się o samoizolację przez 10 dni, powodując chaos wśród pracodawców i rodziców, powodując odwoływanie pociągów i zmuszając niektóre firmy do zamknięcia. Rząd ogłosił o godzinie 07:00 GMT, że Johnson i Sunak byli narażeni na kontakt z osobą z COVID-19 i wezmą udział w programie pilotażowym, który pozwolił im kontynuować pracę zamiast izolować się.

Ale niecałe trzy godziny później decyzja ta została unieważniona po fali krytyki ze strony wyborców, przeciwników politycznych i właścicieli firm.

„Pokrótce przyjrzeliśmy się idei naszego udziału w programie pilotażowym… ale myślę, że bardzo ważne jest, aby wszyscy przestrzegali tych samych zasad” Johnson powiedział w wiadomości wideo ze swojej rezydencji w swoim krajuBędzie izolowany do 26 lipca.

The Telegraph donosił późno w niedzielę Ministrowie wzywają Johnsona do rezygnacji z wymogu całkowitej izolowania się osób zaszczepionych.

Politycy opozycji stwierdzili, że Johnson i Snack próbują usprawiedliwiać się niektórymi zasadami, jest hipokryzją.

Lider Partii Pracy Keir Starmer powiedział: „Boris Johnson i Rishi Sunak ponownie zostali naruszeni za przekonanie, że nasze zasady ich nie dotyczą”.

Sunak również przyznał się do sprzeciwu wobec ich pierwotnej decyzji.

„Zdaję sobie sprawę, że nawet poczucie, że zasady nie są takie same dla wszystkich, jest złe” – powiedział na Twitterze.

READ  COVID-19 w Quebecu: co musisz wiedzieć w poniedziałek

Rządowe radzenie sobie z pandemią spotkało się z serią epizodów, które naruszyły zaufanie publiczne – ostatnio, gdy ówczesny sekretarz zdrowia Matt Hancock został sfotografowany całując doradcę, z naruszeniem zasad dystansu społecznego. Później zrezygnował.

Minister ds. mieszkalnictwa Robert Jenrick potwierdził, że rząd będzie kontynuował w poniedziałek plan „Dnia Wolności”, znosząc wymóg noszenia masek na twarz, znosząc ograniczenia dotyczące spotkań towarzyskich i umożliwiając ponowne otwieranie firm wysokiego ryzyka. Johnson wykorzystał swój przekaz wideo, aby zaapelować do opinii publicznej o ostrożne podejście do zmiany zasad.

– Proszę, proszę, proszę, bądź ostrożny – powiedział.

„Jutro przejdź do następnego kroku z całą należytą ostrożnością i szacunkiem dla innych, ze względu na niebezpieczeństwa, jakie choroba nadal niesie, a przede wszystkim proszę, proszę, gdy zostaniesz poproszony o drugi cios… proszę śmiało i zrób to.”

Ministrowie twierdzą, że program szczepień, w ramach którego 87,8% dorosłej populacji otrzymało pojedynczą dawkę szczepionki, a 67,8% zostało zaszczepionych dwukrotnie, w dużej mierze zerwał związek między przypadkami a zgonami.

„Ostatni raz, kiedy mieliśmy przypadki na poziomie, który dzisiaj zarejestrowaliśmy, 30 razy liczba osób umierających z powodu wirusa była dzisiaj” – powiedział Jenrick BBC.

(Sprawozdania Williama Jamesa i Jaya Faulconbridge; Dodatkowe raporty Kanishki Singh; Edytowanie przez Kristen Donovan, Jane Merriman i Danielle Wallis)

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top