Premier mówi, że polskie firmy energetyczne muszą obniżyć zyski prawie do zera

Premier mówi, że polskie firmy energetyczne muszą obniżyć zyski prawie do zera

WARSZAWA, 7 listopada (Reuters) – Polskie firmy energetyczne muszą osiągnąć minimalne zyski do 2023 roku – powiedział w poniedziałek premier po zasygnalizowaniu zmian w polityce antyinflacyjnej rządu, wzywając je do wzięcia na siebie ciężaru utrzymywania niskich rachunków za gospodarstwo domowe.

Dziennik Gazeta Prawna poinformował w poniedziałek, że Komisja Europejska zgłosiła obawy dotyczące przedłużenia do końca 2022 r. działań mających na celu obniżenie podatku VAT na gaz i paliwa.

Gdy Warszawa jest już uwikłana w spór z Brukselą o praworządność, Morawiecki powiedział, że rząd zmieni swoją politykę antyinflacyjną od 2023 r., aby uniknąć kolejnej awantury i oczekiwać, że firmy energetyczne pokryją koszty utrzymania niskich rachunków.

„Jestem za pokryciem kosztów inwestycji firm energetycznych w przyszłym roku, ale ich zyski powinny być mniejsze… żeby był to zysk netto powyżej zera” – powiedział na spotkaniu liderów związkowych i pracodawców.

Morawiecki nie opisał żadnych konkretnych środków, by zmusić ich do działania, ale polskie zakłady energetyczne są kontrolowane przez państwo, co daje rządowi możliwość wpływania na ich zyski.

O 1017 GMT spółki energetyczne PGE (PGE.WA)Enea (ENAE.WA) I Darren (TPE.WA) Po notowaniach w górę w poprzedniej sesji, w ciągu dnia był o 2,5-4,5% niższy.

Morawiecki powiedział, że rząd będzie starał się utrzymać zerowy podatek VAT na kluczowe produkty spożywcze.

Rzecznik Komisji Europejskiej nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Środki obniżające VAT na gaz, paliwo i nawozy są sprzeczne z przepisami UE, ale federacja wcześniej nie nalegała na ich złomowanie.

Adam Antoniak, starszy ekonomista ING, powiedział, że ich eliminacja przyniesie „znaczne oszczędności” w budżecie.

Obecne środki zostały wcześniej przedłużone do końca roku. Bankier centralny Ludwig Kodecki powiedział w listopadzie, że jeśli środki nie zostaną przedłużone, inflacja osiągnie 23-24% w 2023 roku.

READ  Polska umorzyła śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej, w której zginął prezydent

Według wstępnych szacunków Urzędu Statystycznego w październiku inflacja wyniosła 17,9%.

Morawiecki powiedział w poniedziałek, że inflacja zacznie spadać do końca pierwszego lub drugiego kwartału 2023 roku.

Reportaż Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza, Marka Streleckiego; Montaż przez Davida Evansa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *