Pożary lasów wybuchają w dotkniętej suszą Turcji, gdy rośnie krytyka rządu

Strażacy korzystający z samolotów i helikopterów oraz miejscowi niosący wiadra wody walczyli w poniedziałek z pożarami lasów, które wybuchły w poniedziałek w pobliżu dotkniętych suszą południowych kurortów nadmorskich w Turcji, a rząd spotkał się z nową krytyką za rozwiązanie tej katastrofy.

Minister leśnictwa Bekir Bakdemirli powiedział, że nadal płonęło siedem pożarów spowodowanych temperaturą powyżej 40 stopni Celsjusza, silnymi wiatrami i niską wilgotnością.

Mapy meteorologiczne pokazują, że obszary dotknięte pożarami doświadczyły w ostatnich miesiącach dotkliwej suszy.

Materiał z drona pokazał szare klify w pobliżu kurortu Marmaris, gdzie pożary pozostawiły płonące budynki i czarne pnie drzew.

Ludzie uciekają, gdy w niedzielę szaleją pożary w pobliżu południowego wybrzeża Turcji w Bodrum w prowincji Mugla. (Ismail Koskun/Ikhlas News Agency/The Associated Press).

Gdy 16 samolotów i 51 helikopterów stanęło w obliczu pożaru na skrawku południowo-zachodniej Turcji, mieszkańcy wsi niosący zbiorniki z wodą na wzgórzu, aby ugasić pożar w pobliżu Marmaris, powiedzieli, że rząd nie zrobił wystarczająco dużo, aby im pomóc.

Kobieta o imieniu Gulhane powiedziała: „Jesteśmy tutaj jako cała wioska, od miejscowych do innych. Nie uciekaliśmy ani nic, więc rząd powinien to zobaczyć, a nie uciekać. Powinni wysłać tutaj kilka swoich samolotów”. Reutera.

W poniedziałek strażacy pracują nad zgaszeniem ogromnego pożaru w dzielnicy Mazi w pobliżu Bodrum. (Kenan Qarbuz/Reuters)

Engin Ozkok, wybitna postać w Republikańskiej Partii Ludowej, głównej partii opozycyjnej, wezwał Pakdemirli do rezygnacji z powodu braku odpowiedniego przygotowania.

„Nie zasługujesz na tę służbę. Nie spodziewałeś się tego i kupujesz samoloty przeciwpożarowe” – powiedział, krytykując ilość dostępnych zasobów lotniczych.

Unia Europejska poinformowała, że ​​w niedzielę pomogła zmobilizować trzy samoloty strażackie. Jeden z Chorwacji i dwa z Hiszpanii dołączyły do ​​ekip z Rosji, Iranu, Ukrainy i Azerbejdżanu.

Dyrektor ds. komunikacji prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Fahrettin Altun, odrzucił krytykę sposobu, w jaki rząd radzi sobie z pożarami, i potępił kampanię w mediach społecznościowych wzywającą do pomocy zagranicznej.

„Turcja jest silna. Nasz kraj stoi wysoko” – powiedział Altun na Twitterze, opisując większość informacji o pożarach w mediach społecznościowych jako „fałszywe wiadomości”. „Wszystkie nasze straty zostaną zrekompensowane”.

W pożarach buszu zginęło osiem osób, ale w poniedziałek nie odnotowano więcej ofiar.

Od środy tysiące ludzi zostało ewakuowanych ze swoich domów, a niektórzy turyści opuścili swoje hotele, chociaż minister turystyki Mehmet Ersoy powiedział, że wczasowicze wrócili w ciągu kilku godzin.

Turyści opuszczają zadymioną dzielnicę Mazi w niedzielę, gdy pożary lasów przesuwały się w dół wzgórza w kierunku morza w Bodrum. (Emre Tazigul/The Associated Press)

Pożary lasów to kolejny cios dla tureckiego przemysłu turystycznego po pandemii COVID-19.

Bulent Bulbeloglu, prezes South Aegean Hotel Owners Association, powiedział, że 10 procent rezerwacji zostało anulowanych w Bodrum i Marmaris. Inni skracali swoje wizyty.

READ  Ennahda wzywa do dialogu w celu rozwiązania kryzysu politycznego w Tunezji | wiadomości o polityce

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top