Powstanie Chin Xi wraz z przenoszeniem uwagi na każdy aspekt życia | Wiadomości Xi Jinpinga

Gdy miliardy ludzi w Chinach świętują 1 października Święto Narodowe, chińskie społeczeństwo znajduje się pośród prowadzonych przez rząd wysiłków re-inżynieryjnych na skalę niespotykaną od dziesięcioleci.

W ciągu ostatniego roku rząd pod hasłem „wspólnego dobrobytu” kierował się na kluczowe sektory społeczeństwa, od bogatych i potężnych chińskich potentatów technologicznych po edukację, kulturę celebrytów, a nawet prywatne życie obywateli.

Dokładny powód i czas zakrojonej na szeroką skalę represji nie są znane, ale teorie głoszą, że niektóre działania regulacyjne mogły zostać opóźnione przez COVID-19 lub że rząd może przygotowywać się do Kongresu Narodowego Komunistycznej Partii Chin w przyszłym roku.

Szczyt 2022, który odbywa się co pięć lat, będzie bezprecedensowy.

Po usunięciu ograniczeń państwowych w 2018 r. prezydent Xi Jinping wkracza na trzecią kadencję i może rządzić Chinami bez końca.

„(Xi) chce ustanowić swoje przywództwo w prawie każdym obszarze Chin, czy to w stosunkach międzynarodowych, sprawach wewnętrznych, kwestiach korupcyjnych, czy kwestiach kulturowych, które są nowością, i dlatego widzicie wszelkiego rodzaju ruchy zachodzące niemal jednocześnie , być może w ramach przygotowań do przyszłorocznych ważnych wydarzeń”, które obejmują Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022, a także konferencję partyjną – powiedział Lim Tai Wei, starszy pracownik naukowy na National University of Singapore.

Gość pozuje do zdjęcia z postacią chińskiej piosenkarki Wowkie Zhang w Muzeum Madame Tussaud w Pekinie w zeszłym miesiącu. Pekin kieruje się teraz nowymi ograniczeniami na kulturę celebrytów [File: Mark Schiefelbein/AP Photo]

Wielu datuje początek prześladowań na 24 października zeszłego roku, kiedy założyciel Alibaba i gigant technologiczny, Jack Ma, publicznie skrytykował chiński system regulacyjny podczas przemówienia w Szanghaju. Wkrótce po tym wydarzeniu regulatorzy zmusili fintechową firmę Ma, Ant Group, do zawieszenia planowanej na 37 miliardów dolarów wstępnej oferty publicznej, która wywołała wstrząs w globalnej społeczności biznesowej.

Miliarder był poza zasięgiem wzroku przez trzy miesiące, a od stycznia nie rzuca się w oczy, gdy Pekin zwraca uwagę na innych gigantów technologicznych w kraju.

READ  Wybuch w Bejrucie zabił ich córkę, ale zamiast wracać do Kanady, zostali dla lepszego Libanu

W lipcu organizatorzy zajęli się popularną aplikacją Didi, która zabrała się za jazdę, w związku z obawami, że jej dane użytkowników mogą zostać naruszone przez urzędników w Stanach Zjednoczonych po jej notowaniu na nowojorskiej giełdzie. Didi zostało usunięte ze sklepów z aplikacjami, a jej zapasy gwałtownie spadły, budząc obawy o przyszłość branży.

Martwię się o nielicznych

W ciągu ostatniego roku Chiny uchwaliły również nowe przepisy mające na celu ochronę prywatności danych użytkowników i zwalczanie monopoli posiadanych przez firmy takie jak Alibaba i równie potężny Tencent. Tymczasem podatnik zaatakował niektóre z najsłynniejszych chińskich celebrytów, z których niektórzy są winni dziesiątki milionów niezapłaconych podatków, w ramach rozszerzenia większej kampanii antykorupcyjnej, która rozpoczęła się po objęciu urzędu przez Xi w 2012 roku.

„Nie różni się to od lat 90. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych w okresie „Złodziei barona”, a potem miałeś ruch antymonopolowy (prezydenta) Teddy’ego Roosevelta. Oba okresy miały nowe branże, które, używając chińskiego terminu, musiały się rozwijać”. – powiedział Richard MacGregor Barbarzyńca „Wtedy państwo i politycy wkroczyli, aby zmienić reguły gry, ponieważ uważali, że nie jest to zdrowe dla gospodarki” – Senior Fellow in East Asia w Instytucie Lowy’ego w Sydney i autor książki Xi. Jinping: luz.

Oczywiste jest, że istnieje element kontroli państwa i kontroli partyjnej. Partia zawsze była zainteresowana rozwojem oligarchii, która miała miejsce w Rosji w latach dziewięćdziesiątych i stała się aktywna politycznie i politycznie potężna ”.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych w okresie Złotego Wieku, wielu zamożnych Chin jest obecnie prosonych o przekazanie darowizn na „wspólny fundusz dobrobytu”, który niektórzy opisali jako czarną skrzynkę, mimo że jego celem jest rozwiązanie problemu pogłębiających się nierówności wśród obaw, które pewnego dnia mogą doprowadzić do niepokoje społeczne.

Jack Ma wszedł na światową scenę jako założyciel Alibaba, ale zniknął z widoku publicznego po krytyce chińskiego otoczenia regulacyjnego, które zdaniem analityków jest pierwszym krokiem przeciwko coraz bardziej pewnym siebie biznesmenom w tym kraju. [File: Niu Jing/EPA]
Kampania rozszerzyła się na kulturę celebrytów, a nowe zasady etyki zabraniają mężczyznom o zbyt kobiecym wyglądzie pojawiania się w telewizji. [File: Roman Pilipey/EPA]

Powszechnie uważa się, że niwelowanie różnic społecznych jest przyczyną tłumienia przez rząd prywatnych ośrodków nauczania nastawionych na zysk, które do niedawna były wszechobecną częścią życia wielu uczniów, którzy mieli nadzieję konkurować w wysoce konkurencyjnym chińskim systemie edukacyjnym.

READ  Wzrost liczby zmieniających się spraw skłania telefony do opóźnienia ponownego otwarcia Wielkiej Brytanii

Inne zmiany skierowane do młodych ludzi obejmują ograniczenia czasu gry komputerowej w ciągu tygodnia oraz represje przeciwko fanom i transwestytom lub tym, co Chiny nazywają „maminsynkami”, mężczyznami, jakich można zobaczyć w grupach K-Pop.

Nieprzewidywalność

„Myśl Xi Jinpinga”, ideologia polityczna Xi zapisana w konstytucji w 2018 r., zostanie również dodana do krajowego programu nauczania i nauczana w szkołach, od szkoły podstawowej do seniorów.

Jest to wysiłek socjotechniczny na skalę nieznaną, odkąd Mao Zedong był najwyższym przywódcą Chin, ale pozostaje niejasne, czy wszystko sprowadza się do Xi.

„Nie wiemy, co pochodzi z góry i jakie różne agencje dostarczają tego, co ich zdaniem chce Xi Jinping. Postępowa lewicowa polityka na Zachodzie jest społecznie liberalna, ale lewica w Chinach jest społecznie konserwatywna, neomaoistami , antyandrogynicznych mężczyzn, anty-gier i antykultury “Dla celebrytów. To jasne, że Xi jest zaniepokojony przedsiębiorcami z sektora prywatnego. Czy jest osobiście zaniepokojony androgyniczną popkulturą?”, powiedział McGregor.

Niezależnie od motywu i tego, kto kontroluje leady, mnóstwo reklam zaskoczyło wielu.

Pomysł Xi Jinpinga został włączony do konstytucji w 2018 roku i będzie teraz częścią krajowego programu nauczania na wszystkich poziomach. Pekin twierdzi, że pomoże młodym ludziom „utrwalić doktrynę marksistowską” i „kultywować ducha pracowitości”. [File: Alex Plavevski/EPA]

Maya Wang, starszy badacz ds. Chin w Human Rights Watch, mówi, że niedawne represje podkreślają „uporczywą nieprzewidywalność” rządów chińskiego rządu.

„Wiele osób opisywało chiński rząd w ostatnich latach jako bardziej zinstytucjonalizowaną formę rządu, mimo że jest to dyktatura” – powiedział Wang Al Jazeera.

„Myślę, że gruntowne zmiany dokonywane w ramach konsolidacji władzy przez Xi podważają, jak dokładne jest zrozumienie chińskiego rządu”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top