Posthaste: RBC mówi, że kanadyjski rynek mieszkaniowy zmierza w kierunku „historycznej korekty”

dzień dobry!

Największy bank Kanady obniżył swoje prognozy dla rynku mieszkaniowego i oczekuje teraz „historycznej korekty”, gorszej niż jakikolwiek narodowy spadek, którego ten kraj doświadczył w ciągu ostatnich 40 lat.

wysoka inflacja Bank Kanady jest na ścieżce gwałtownych podwyżek, które do jesieni podniosą jego stopę procentową do restrykcyjnych poziomów, napisał asystent głównego ekonomisty RBC Robert Hogg w opublikowanym w piątek raporcie.

„To odsunie więcej kupujących na margines, zwłaszcza w Kolumbii Brytyjskiej i Ontario, gdzie przystępność cenowa jest bardzo napięta” – powiedział.

RBC spodziewa się teraz, że sprzedaż domów spadnie o około 23% w tym roku i 15% w przyszłym, a krajowe rekordowe ceny spadną o ponad 12% od szczytu do dołka do drugiego kwartału 2023 r.

Hogg powiedział, że 42-procentowy spadek sprzedaży domów ze szczytu z początku 2021 r. przekroczyłby spadki odnotowane w ciągu ostatnich czterech krajowych spadków. W latach 1981-1982 i ponownie w latach 1989-1990 sprzedaż spadła o 33%; Spadł o 38% w latach 2008-2009 i 20% w latach 2016-2018.

Powiedział, że 12-procentowy spadek cen do początku 2023 roku byłby najostrzejszą korektą w ciągu ostatnich pięciu spadków w sektorze mieszkaniowym.

Korekta na rynku mieszkaniowym zaczęła się po raz pierwszy, gdy bank zaczął podnosić stopy procentowe w marcu, ale 100 punktów bazowych 13 lipca Wzrost, który spowodował, że zmienne stawki stały się widoczne dla stałych, przyspieszy chłodzenie, powiedział Hogg.

RBC spodziewa się, że do października stopa procentowa banku osiągnie 3,25% – „duży krok dla kredytobiorców do przełknięcia, który zepsuje lub opóźni plany posiadania domu dla wielu nabywców”.

Hogg mówi, że najdroższe prowincje, Ontario i Kolumbia Brytyjska, będą epicentrum korekty. RBC przewiduje, że odsprzedaż domów w Kolumbii Brytyjskiej i Ontario spadnie odpowiednio o 45% i 38% w 2022 i 2023 r., a ceny spadną o ponad 14% od kwartalnego szczytu do dołka. Hogg powiedział, że spowolnienie gospodarcze będzie rywalizować ze spadkiem w Ontario na początku lat 90., kiedy sprzedaż spadła o 41%, a ceny o 15%, ale nie jest tak źle, jak to, co przeszła BC na początku lat 80., kiedy sprzedaż spadła o 62%, a ceny o 27%.

READ  Rogers i Shaw podpisują umowę z Kibekor na sprzedaż Freedom Mobile

Przystępne cenowo obszary kraju powinny osiągać lepsze wyniki. Chociaż oczekuje się, że sprzedaż spadnie o ponad 20% w stosunku do rekordowych poziomów w każdej prowincji poza Ontario i Kolumbią Brytyjską, ceny mogą być bardziej elastyczne. RBC spodziewa się, że do pierwszej połowy 2023 r. ceny spadną poniżej 3% w Albercie i Saskatchewan oraz między 5% a 8% w większości innych prowincji.

Ale chociaż ekonomiści RBC oczekują „historycznej korekty”, nie widzą krachu na rynku mieszkaniowym.

Zamiast tego, argumentują, ten spadek należy postrzegać jako „mile widziane spowolnienie” po dwuletnim szaleństwie kupowania, które sprawiło, że posiadanie domów stało się poza zasięgiem wielu Kanadyjczyków.

RBC spodziewa się, że korekta zakończy się w pierwszej połowie 2023 r., choć nie można wykluczyć bardziej stromego i dłuższego spadku.

„Solidne fundamenty demograficzne (w tym zwiększona imigracja) i niskie prawdopodobieństwo przebudowy powinny zapobiec wejściu rynku w spiralę śmierci” – napisał Hogg.

_____________________________________________________________

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top