Południowy Teleskop Gemini łapie jednoskrzydłego motyla

To eteryczne zdjęcie, uchwycone z Chile przez Gemini International Observatory, program NSF NOIRLab, wygląda dokładnie jak skrzydło motyla. Jest to jednak struktura znana jako podczerwona Mgławica Kameleon, która leży w pobliżu środka gigantycznego ciemnego obłoku Chamaeleon I, jednego z najbliższych obszarów formowania się gwiazd w naszej Drodze Mlecznej. Kredyt: Zespół ds. Komunikacji, Edukacji i Zaangażowania w NOIRLab

Ten oszałamiający obraz, uchwycony za pomocą Południowego Teleskopu Gemini, wygląda, jakby był gotowy do zniknięcia z ekranu. Ten pozornie słaby obiekt to strumień gazu znany jako Mgławica Podczerwieni Kameleon – nazwany tak, ponieważ jest jasny w niektórych długościach fal podczerwonych, chociaż można go również zobaczyć w świetle widzialnym, jak na tym zdjęciu. Ukryta w jądrze tej mgławicy refleksyjnej, a w centrum tego zdjęcia jest Mgławica Silnik, gwiazda o małej masie (mniej masywna niż nasze Słońce) przesłonięta ciemnym pionowym paskiem. Chociaż ta młoda gwiazda była niewidoczna, ta zimna młoda gwiazda emitowała strumienie szybko poruszającego się gazu, które wyżłobiły tunel w obłoku międzygwiazdowym, z którego powstała młoda gwiazda. Światło podczerwone i widzialne emitowane przez gwiazdę ucieka wzdłuż tego tunelu i jest rozpraszane przez jej ściany, tworząc wrażenie słabej mgławicy refleksyjnej.


Jasnoczerwony obiekt po prawej stronie środka obrazu wskazuje, gdzie część szybko poruszającego się strumienia gazu jest oświetlona po uderzeniu w wolniej poruszający się gaz w mgławica. Jest znany jako obiekt Herbig-Haro (HH) i ma oznaczenie HH 909A. Inne obiekty Herbiga-Haro znajdują się wzdłuż osi wypływu gwiazdy, poza krawędziami obrazu po prawej i lewej stronie.

Sugerowane przez astronomów Ciemny pas w centrum Podczerwonej Mgławicy Kameleon to dysk gwiezdny – zbiornik gazu i pyłu krążący wokół gwiazdy. Dyski astralne są zwykle kojarzone z młodością gwiazdy I zapewnij materiały potrzebne do budowy planet. Powodem, dla którego dysk wygląda na tym obrazie jako słupek, a nie okrąg, jest to, że jest krawędzią do krawędzi, odsłaniając tylko jedną krawędź obserwatorom na Ziemi. Astronomowie uważają, że gwiazda centralna mgławicy jest młodą gwiazdą Temat wbudowany dysk.

Odbicie rozmycia tła, które na tym zdjęciu jest pokazane na niebiesko światło Z pobliskiej gwiazdy znajdującej się poza kadrem.

Ten film jest powiększony na Mgławicy Podczerwonej Kameleon w konstelacji Kameleon. Źródło: Gemini International Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/E.Slawek, De Martin/Kwon Ya Chul

Mgławica Kameleon Podczerwieni leży wewnątrz znacznie większego kameleona 1 ciemna chmura, który sąsiaduje z ciemnymi chmurami Chamaeleona II i Chamaeleona III. Razem te trzy ciemne chmury tworzą Kompleks Kameleonów, duży obszar formowania się gwiazd, który zajmuje prawie całą konstelację Kameleonów na południowym niebie.

Szczegóły na tym zdjęciu są zasługą południowej wersji Gemini Multi-Object Spectrometer (GMOS), znajdującej się na szczycie pasji Cerro w Chile w Gemini South i jest częścią Gemini International Observatory, programu NSF NOIRLab. GMOS oprócz tego, że jest spektrofotometrem, ma możliwości obrazowania, co czyni go bardzo wszechstronnym narzędziem.

Gimeno, niemiecki naukowiec zajmujący się instrumentem NOIRLab, powiedział: „GMOS-South jest idealnym instrumentem do prowadzenia tej obserwacji, ze względu na swoje pole widzenia, które może dobrze uchwycić całą mgławicę, a także ze względu na jego zdolność do wychwytywania emisji ze zjonizowanego gazu mgławicy”. .


Zdjęcie: Hubble dostrzega wiry pyłu w Mgławicy Płomień


Prezentowane przez NOIRLab

cytat: Gemini Southern Telescope łapie jednoskrzydłego motyla (2021, 7 grudnia) Pobrano 7 grudnia 2021 z https://phys.org/news/2021-12-gemini-south-telescope-one-winged-butterfly.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Rok turystyki kosmicznej, lotów na Marsa, rozkwitu Chin

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top