Południowokoreański statek kosmiczny wystrzelony na Księżyc, pierwszy kraj

Cape Canaveral na Florydzie (AFP) – Korea Południowa dołączyła do księżycowego wyścigu w czwartek, wystrzeliwując orbiter na powierzchnię Księżyca, aby zbadać przyszłe miejsca lądowania.

Satelita wystrzelony przez SpaceX jest na długiej, krętej ścieżce, aby oszczędzać paliwo i przybędzie w grudniu.

Jeśli się powiedzie, dołączy do statku kosmicznego ze Stanów Zjednoczonych i Indii operującego już wokół Księżyca oraz chińskiego łazika badającego drugą stronę Księżyca.

Indie, Rosja i Japonia mają rozpocząć nowe misje księżycowe jeszcze w tym lub przyszłym roku, podobnie jak wiele prywatnych firm w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. A NASA jest następna z ogromnym startem rakiety księżycowej pod koniec sierpnia.

Misja Korei Południowej o wartości 180 milionów dolarów — pierwszy krok kraju w eksploracji Księżyca — obejmuje pudełkowatego satelitę zasilanego energią słoneczną, zaprojektowanego do penetracji zaledwie 100 kilometrów nad powierzchnią Księżyca. Naukowcy spodziewają się, że z tej niskiej orbity polarnej będą gromadzić dane geologiczne i inne przez co najmniej rok.

To drugie zdjęcie Korei Południowej w kosmosie w ciągu sześciu tygodni.

W czerwcu Korea Południowa po raz pierwszy wystrzeliła na orbitę okołoziemską grupę satelitów za pomocą własnej rakiety. Pierwsza próba nie powiodła się jesienią ubiegłego roku, a test satelity nie osiągnął orbity.

W maju Korea Południowa dołączyła do kierowanego przez NASA sojuszu, aby w nadchodzących latach i dekadach badać Księżyc z astronautami. NASA planuje uruchomienie pierwszego programu Artemis do końca tego miesiąca. Celem jest wysłanie pustej kapsuły załogi wokół Księżyca iz powrotem, aby przetestować systemy, zanim załoga wejdzie na pokład za dwa lata.

Danuri – koreańskie znaczenie „cieszyć się księżycem” – posiada sześć instrumentów naukowych, w tym kamerę NASA. Został zaprojektowany, aby przyglądać się stale zacienionym i wypełnionym lodem kraterom na biegunach księżyca. NASA preferuje księżycowy biegun południowy dla przyszłych placówek astronautów ze względu na ślady zamarzniętej wody.

READ  W środkowych Chinach znaleziono skamielinę zarodka żółwia sprzed 100 milionów lat

Korea Południowa planuje wylądować swój statek kosmiczny na Księżycu – zrobotyzowaną sondę – do około 2030 roku.

Rakieta SpaceX Falcon 9 niosąca Danuri wystartowała z przylądka Canaveral o zachodzie słońca. To już trzeci kosmiczny strzał ze Stanów Zjednoczonych

United Launch Alliance rozpoczął działania o wschodzie słońca na Florydzie, wystrzeliwując rakietę Atlas V z satelitą do wykrywania podczerwieni dla sił kosmicznych USA. Następnie firma rakietowa Jeffa Bezosa, Blue Origin, wysłała sześciu pasażerów szybkim lotem w kosmos z zachodniego Teksasu.

Na całym świecie Rocket Lab wystrzeliło tajnego małego satelitę z Nowej Zelandii dla Narodowego Biura Rozpoznania USA.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dołącz do rozmowy

Rozmowy są opiniami naszych czytelników i podlegają zasady behawioralne. Gwiazda nie popiera tych poglądów.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top