Polski sąd uniewinnił oskarżonego w sprawie o obalenie posągu księdza

WARSZAWA, Polska (AP) — Sąd Okręgowy w Gdańsku w poniedziałek uniewinnił trzech mężczyzn, którzy w 2019 r. obalili pomnik zmarłego księdza podejrzanego o wykorzystywanie seksualne nieletnich, co jest symbolicznym momentem w rozrachunku z nadużyciami duchownych w tradycyjnie katolickim kraju.

Zmarły w 2010 r. ksiądz Henryk Jankowski zyskał na znaczeniu w latach 80., wspierając prodemokratyczny ruch Solidarność i jego przywódcę Lecha Wałęsę w walce z komunistycznymi rządami w Polsce.

Gdy po jego śmierci pojawiły się dowody na rzekome znęcanie się nad chłopcami i dziewczętami, władze początkowo odmówiły usunięcia pomnika ku czci go, więc trzej aktywiści postanowili działać.

Trzy osoby – Konrad Gorzeniowski, Rafał Sucek i Michał Wojciech – wykonały go pewnej nocy w lutym 2019 roku. Następnie zadzwonili na policję, aby się zgłosić i wydali oświadczenie wyjaśniające, że działali w interesie społeczności.

Oskarżyli Kościół o „formalny współudział w złu, jakie Henrik Jankowski wyrządził ludowi” i oskarżyli funkcjonariuszy publicznych o przymykanie oczu na problem.

Stoczniowcy ponownie zainstalowali posąg, zanim członkowie rady miasta zagłosowali za jego usunięciem i usunięciem jego nazwiska z placu, na którym stał.

W ubiegłym roku sąd niższej instancji uznał trzech działaczy za winnych zbezczeszczenia i zniszczenia pomnika, ale zrezygnował z nakładania kar ze względu na „niską szkodliwość społeczną ustawy”. Werdykt był ostateczny, uniewinniając trio w poniedziałkowej apelacji.

Skontaktowany telefonicznie Gorzeniowski wyraził ulgę w wyroku.

READ  Niemiecka policja zatrzymuje uzbrojone skrajnie prawicowe monitory na polskiej granicy

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top