Polski premier i lider opozycji spierają się o rosnące koszty energii

Lider opozycji Donald Tusk oskarżył polski rząd o nadzorowanie gwałtownego wzrostu cen energii, mówiąc, że niektórzy nie „przetrwają”.

W odpowiedzi szef rządu Mateusz Morawiecki zarzucił Tuskowi, że za jego kadencji był „premierem Polski”. Skrytykował też bezczynność Duskina wobec polityki klimatycznej UE, argumentując, że za rosnącymi kosztami stoi polski rząd.

W zeszłym miesiącu polski regulator energetyki Ogłoszony W nowym roku taryfy na energię elektryczną wzrosną średnio o 24%, a na gaz o 54%. Rosnące ceny energii napędzają Polskę Wysoka inflacja za dwie dekady, w tym roku wzrośnie jeszcze bardziej.

Polski regulator mówi, że w nowym roku taryfy na gaz wzrosną o 54%, a elektryczność o 24%

W przemówieniu noworocznym do Moravików, Zmierzch – kto Wrócił jako szef bazy obywatelskiej (PO), największa partia opozycyjna, w lipcu oskarżyła rząd o odpowiedzialność. „Czy wszyscy jesteście szaleni?” On zapytał. Ludzie nie przetrwają takiego wzrostu cen.

Powiedział, że „okropne prawo” rządu oznacza, że ​​tysiące rodzin staną w obliczu „kilkuset procentowego” wzrostu rachunków. Jest to nawiązanie do regulacji, która uniemożliwia mieszkańcom spółdzielni mieszkaniowych centralnego ogrzewania gazowego otrzymywanie dotacji na rosnące ceny gazu.

„Dostajemy lawinę tych informacji” – powiedział Dusk, powołując się na przykłady rosnących cen gazu w Polsce. Należą do nich samotna matka z dwójką dzieci w Radomiu, mieszkanie o powierzchni 25 mkw. wznoszące się z 88 do 350 miejsc oraz emeryt z 195 w 54-metrowym apartamentowcu w dzielnicy Warszawa. zł do 1.609 zł.

Zmierzch zapewnił Moravic, że podwyżka cen nie wejdzie w życie w nowym roku. Powiedział, że jego partia przygotowała projekt ustawy, która ma poradzić sobie z podwyżką cen i zostanie przedłożony w styczniu.

Następnego dnia

„Cieszę się, że w końcu zainteresowałeś się losem zwykłych polskich rodzin” – powiedział Moraviki. „Musieliśmy na to długo czekać”.

READ  Krytycy mówią, że Polska jednym ruchem przekształciła świetnego dyrektora muzeum w perkusistę i malarza

W 2014 r. – kiedy Tusk wyjechał, aby rozpocząć karierę w Brukseli jako przewodniczący Rady Europejskiej – Moravic powiedział, że ludzie w Polsce otrzymują niższe pensje i emerytury niż obecnie. Po dojściu do władzy w 2015 roku nie zbliżyli się nawet do świadczeń socjalnych wprowadzonych przez rząd Morawskiego Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Powiedział, że samotna matka dwójki dzieci nie zarabiałaby nawet 1250 zł (dziś 272) miesięcznie po opodatkowaniu, a emerytka z Wawar otrzymywałaby minimalną miesięczną emeryturę w wysokości 830 zł (dziś 181 euro) brutto.

Premier promował również zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia, wraz z głównym systemem motywacyjnym rządu i reformą podatkową.polska umowa”(Bolsky Lot) również Nowe dotacje i obniżki podatków Aby złagodzić cios inflacji.

Pod rządami PiS odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie spadł z 7,4% w 2014 roku do 4,2% w 2019 roku. Jednakże, Potem róża W środku epidemii i rosnącej inflacji.

Jeden na dwunastu Polaków nie ma łazienki w domu, raport wskazuje, że ubóstwo rośnie w obliczu epidemii

W swoim filmie Moraviki przekonuje, że za rządów Tuska inflacja wynosiła „około 5%”. Jest jednak PiS Podjął działanie Aby uchronić opinię publiczną przed jej skutkami, „chowałeś głowę głęboko w piasek”.

Inflacja w Polsce osiągnęła w listopadzie 7,8%, najwyższy poziom od 2000 roku. W ubiegłym tygodniu prezes banku centralnego przewidywał średnio 7,6% w 2022 r., w porównaniu z 8,3% w czerwcu.

Moraviki skrytykował również Dusk za to, że nie robi nic w celu ulepszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji Polski rząd obwinił Rosnące ceny energii. Powiedział Tuskowi, że w każdej chwili należy „w końcu zreformować handel emisjami CO2 z Brukseli do swoich kolegów”.

READ  Minister mówi, że Polska może zaostrzyć ograniczenia COVID-19, jeśli liczba przypadków będzie rosła

Premier udostępnił także zbiór fałszywych listów w imieniu Zmierzchu do byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Frances Timmermans.

W fałszywych listach przyznaje, że „Zmierzch” to Nord Rura gazowa Stream 2 Był to wynik „wielkiego błędu” Rosji z Niemcami i „naiwnej” współpracy z Władimirem Putinem. To musi być „gorzka lekcja dla mnie i dla wszystkich europejskich sił postępowych”.

W odpowiedzi Interia poinformowała, że ​​prawdziwe manekiny Dusk zostały nazwane „nieodpowiednimi”. „Premier Moraviki nie zauważył istoty problemu” – powiedział. „Nie chodzi o to, kto będzie mądrzej dokuczał innym. To problem, który wymaga jego interwencji”.

Ale Dusk powiedział TVN24, że „ponieważ całą odpowiedzialność zrzucają na opozycję i na mnie osobiście”, może „byłoby lepiej, gdyby zrezygnowali z władzy”.

Zadanie: rurociąg North Stream „Niewybaczalny błąd”, „Niemiecki egoizm” i „Wbrew interesom UE”

Kluczowe źródło obrazu: EPP / Flickr (Poniżej CC PRZEZ 2,0)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top