Polski plan pomocy borykającym się z problemami kredytobiorcom zwija akcje banków

(Bloomberg) – Polski rząd opracował plan pomocy pożyczkobiorcom dotkniętym gwałtownym wzrostem stóp procentowych, który zmieni koszt pomocy dla banków i usunie kryteria leżące u podstaw większości kredytów w gospodarce o wartości 597 mld USD.

Indeks WIG-bankowych pożyczkodawców notowanych w Warszawie spadł w poniedziałek do 6,4%, najwyższego od pierwszych dni wojny na sąsiedniej Ukrainie.

Inicjatywa zbiega się z rosnącym oburzeniem społeczeństwa w związku z szybkim wzrostem kosztów pożyczek, w tym zakazem pożyczek i dodatkowymi kosztami dla banków. To ostatnia interwencja rządu ze strony polskich urzędników, odkąd w zeszłym roku rząd obniżył podatki na wszystko, od żywności po paliwa, w celu ograniczenia najwyższej inflacji od dwóch dekad.

Jako bardzo kontrowersyjny ruch, urzędnicy zmienią w przyszłym roku obecny wskaźnik Vibor między bankami z nowymi kryteriami udzielania kredytów hipotecznych, co będzie „niezwykle korzystne dla wszystkich kredytobiorców” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w przemówieniu na Forum Ekonomicznym w Katowicach. .

Według premiera program ma na celu skłonienie banków do obniżenia marży kredytów i podwyższenia oprocentowania depozytów. – Celem jest kontrola kosztów obsługi zadłużenia Polaków o jedną czwartą – powiedział.

Rząd poprosi banki o wypłatę dodatkowych 2 miliardów dolarów (462 miliony dolarów) do 2023 r. na fundusz mający na celu dotowanie kredytobiorców. Planuje także utworzenie osobnego funduszu o wartości 3,5 miliarda złotych – wpłacanych przez banki – jako siatki bezpieczeństwa dla branży.

Stabilność bankowości

Programy te obniżają perspektywy dochodów pożyczkodawców, którzy skorzystali na szybko rosnących oficjalnych stopach procentowych. Bank Millennium SA oraz dwaj najwięksi kredytodawcy, Bank Pekao SA i PKO Bank Bolsky SA, spadły na wieść o ponad 7%.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Banking Lobby Group, powiedział Bloombergowi, że zwróci się do rządu o poradę branżową w sprawie propozycji, które mają zapewnić, że „stabilność sektora bankowego i jego zdolność do dalszego finansowania gospodarki nie zostanie naruszona”.

READ  Profesor. Gembala: Rozumiem powstanie kobiet w związku z protestami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Plan jest nowym ciosem dla banków, z których wiele wciąż walczy o zamknięcie rozdziału swojego przetargu na kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich kilkadziesiąt lat temu, co doprowadziło do procesów sądowych i ogromnych strat.

Rosnące ceny konsumenckie i luźna polityka monetarna skłoniły bank centralny do rozpoczęcia szybkiej kampanii podwyżek stóp procentowych. Utrudniło to niektórym kredytobiorcom spłatę kredytów hipotecznych – w Polsce nad wskaźnikiem Wibor dominują kredyty o zmiennym oprocentowaniu.

„Wszystkie te środki mają na celu normalizację rynku kredytów hipotecznych” – powiedział Moraviki. „Po raz kolejny wzywam banki do ustanowienia stałej stopy dla kredytów hipotecznych”.

© 2022 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top