Polski bank centralny może podnieść główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, jeśli inflacja wzrośnie

  • RPP podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb do 7,00%
  • We wrześniu inflacja przekroczyła oczekiwania i wyniosła 17,2 proc.

WARSZAWA, 3 października (Reuters) – Oczekuje się, że polski bank centralny podniesie w środę główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 7,00%, wynika z sondażu agencji Reuters, ponieważ rosnąca inflacja nadal zaostrza politykę decydentów pomimo ryzyka spowolnienia gospodarczego.

Gubernator Rezerwy Federalnej Adam Klapiński powiedział, że stopy mogą zostać wstrzymane lub nieznacznie podniesione w październiku, ale we wrześniu inflacja ponownie przebije szacunki analityków, osiągając nowy rekord od 25 lat, a większość ekonomistów zakłada, że ​​koszty finansowania zewnętrznego wzrosną.

„Spodziewam się podwyżki o 25 punktów bazowych ze względu na to, co powiedział prezes banku centralnego w poprzednich miesiącach – będą podnosić stopy procentowe aż do wzrostu inflacji” – powiedział Marcin Sulewski, ekonomista CEE w Ipopema Securities.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Inflacja w Polsce wzrosła we wrześniu do 17,2% w szybkim wzroście napędzanym przez inflację bazową, która eliminuje niestabilne ceny żywności i energii.

„W sumie silna inflacja bazowa i ciągła presja na inflację żywności, nawet przy niedawnym spadku cen ropy i pozytywnym wpływie na inflację cen energii w IV kwartale 2022 r., oznaczają, że inflacja prawdopodobnie nie osiągnie szczytu w tym roku” – powiedział Goldman Sachs. Wzrost o 25 punktów bazowych.

Inne banki centralne w regionie zakończyły cykl podwyżek ze względu na ryzyko dla wzrostu wynikające z wyższych kosztów finansowania zewnętrznego.

Bank centralny na Węgrzech podniósł we wrześniu swoją główną stopę procentową o 125 punktów bazowych do 13%, kończąc cykl podwyżek w warunkach spowolnienia gospodarczego, podczas gdy decydenci w Czechach utrzymali stopy na stałym poziomie 7,00%. Drugi raz z rzędu.

READ  Olbrzymia lalka Mały Amal spotka się z ukraińskimi dziećmi-uchodźcami w Polsce | Uchodźcy

Analitycy Pekao spodziewają się, że stopy pozostaną bez zmian w środę, ponieważ kilku członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zasugerowało zbliżający się koniec cyklu podwyżek.

„Poprzeczka dla kontynuacji cyklu została ustawiona bardzo wysoko” – napisali w notatce. „Naszym zdaniem RPP wycofa się tym razem i wznowi cykl w listopadzie.”

W ankiecie 18 analityków 15 oczekuje wzrostu o 25 punktów bazowych, dwóch oczekuje 50 punktów bazowych, a jeden nie oczekuje żadnej zmiany.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Alana Charlisha, Redagowanie Ed Osmond

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top