Polska zdecydowała się złamać swoje styczniowe zobowiązanie dotyczące importu ropy z Rosji

(Bloomberg) – Niemcy i Polska zobowiązały się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy do końca roku. Rozpoczęły się ich plany w tym zakresie.

Niemcy, największy europejski odbiorca rosyjskiej ropy aż do inwazji na Ukrainę, starają się odwrócić część przepływu z Kazachstanu. Wydaje się, że sąsiednia Polska spóźniła się z terminem zamknięcia – co najmniej o miesiąc lub dwa.

Kluczowe znaczenie ma to, co stanie się ze zdolnością obu krajów do zaspokojenia krajowego popytu na paliwo i globalnej podaży ropy. Im mniej wezmą, tym więcej Rosja będzie musiała wejść na globalny rynek oceaniczny, co często wymaga eksportu do nabywców oddalonych o tysiące mil w Azji. Kreml dyskutował o cięciu produkcji w związku z sankcjami G-7.

Polska i Niemcy przystąpiły do ​​unijnego zakazu prawie całego importu drogą morską z Rosji. Zaczęło się 5 grudnia, posunięcie mające na celu ukaranie Moskwy za wojnę na Ukrainie. Byli jednak również odbiorcami rosyjskiej ropy naftowej północnym odcinkiem gigantycznego systemu rurociągów Drushba, który zasila dwie rafinerie we wschodnich Niemczech i zakłady w Polsce.

Ten eksport rurociągiem nie jest objęty embargiem, ale oba kraje zobowiązały się wcześniej w tym roku do zaprzestania zatłaczania rurociągiem do końca roku, w sobotę.

Jednak znalezienie substytutów o podobnej jakości i ilości jest wyzwaniem z technicznego i logistycznego punktu widzenia, ponieważ niemieckie rafinerie znajdują się na lądzie i od dawna są obsługiwane przez Drushpa o określonym gatunku zwanym Ural.

Polska, która twierdzi, że potrzebuje sankcji UE, aby wypełnić swoje zobowiązanie, wygląda na to, że w przyszłym roku będzie kontynuować negocjacje z Moskwą.

W przyszłym miesiącu program eksportu ropy Transneft PJSC dostarczy 500 000 ton rosyjskiej ropy do Polski przez Białoruś, powiedział przez telefon Igor Dyomin, rzecznik rosyjskiego operatora rurociągów.

Wcześniej polska minister klimatu Anna Moskwa powtórzyła, że ​​konieczne będą sankcje, aby zatrzymać napływ rosyjskiego producenta Tatneft BJSC. Urzędnicy już kilka tygodni temu oflagowali, że Polska będzie nadal kupować.

READ  Premier mówi, że polskie firmy energetyczne muszą obniżyć zyski prawie do zera

PKN Arlan, jedyna rafineria w kraju, zapowiedział realizację kontraktów na rosyjskie dostawy.

„Jak wielokrotnie informowaliśmy, Orlen nie przedłuży umowy, która wygasa w 2023 roku” – podała spółka w czwartkowym komunikacie. „Jedyna ważna umowa zostanie zawarta po wprowadzeniu sankcji i jesteśmy na to gotowi”.

Obecnie 70% dostaw ropy do rafinerii Arlen pochodzi z innych źródeł niż Rosja, podała spółka.

Wracając do Kazachstanu

Tymczasem Niemcy zwróciły się do Kazachstanu. Jeśli kraj Azji Środkowej chce pomóc, będzie musiał zapłacić ropę w Durushpie za transport do Niemiec. Nie jest jasne, gdzie znaleźć beczki, aby to zrobić.

Jednak kazachski operator rurociągów naftowych KazTransOil JSC zwrócił się do Transniefti o wysłanie w przyszłym roku ropy przez Drużbę do Niemiec.

KazTransOil zwrócił się do rosyjskiego Transniefti o zdolność transportową umożliwiającą wysłanie 1,2 mln ton kazachskiej ropy przez Białoruś do punktu zatłaczania Adamowo-Zastawa w Polsce w celu dostawy do Niemiec – poinformowała w czwartek kazachska firma.

Żądanie wymagałoby zgody rosyjskiego ministerstwa energii, ale dostarczenie bloków jest „technicznie możliwe” – powiedział rzecznik Transniefti Igor Tyomin przez telefon.

Rosja jest gotowa poprzeć prośbę Kazachstanu, poinformował w czwartek Interfax, powołując się na wicepremiera Aleksandra Nowaka w Moskwie.

Według Diom, do czwartkowego wieczoru Transnieft’ nie otrzymała wniosków od kazachskich producentów ropy.

Według niemieckiego Ministerstwa Gospodarki, w ramach obowiązujących sankcji, Kazachowie mogą wydobywać ropę z Drushpy.

–Z pomocą Macieja Martewicza.

©2022 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top