Polska zamknie najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do 2036 r. | Węgiel

Polska planuje zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 roku, wynika z projektu dokumentu udostępnionego przez władze lokalne.

Niniejszy dokument, podlegający konsultacjom społecznym, jest częścią wniosku województwa łódzkiego o wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego celem jest pomoc regionom w przyjęciu kosztów przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Z dokumentu wynika, że ​​po tym, jak grupa energetyczna BGE zrezygnowała z planu budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Geoxie, projekt miałby zasilać elektrownię Pieczatowa, po uznaniu, że projekt przyniesie straty.

Dokument stwierdza, że ​​Pieczatow, który miał rozszerzyć swoją działalność poza lata 30. XX wieku wraz ze zwolnieniem z kopalni, zostanie teraz wycofany w latach 2030-2036.

“Planowane terminy zamknięcia bloków energetycznych Elektrowni Pechato… [and] Rezygnacja z planu eksploatacji złoża GeoQ ma fundamentalne znaczenie dla planowania przyszłości kampusu Peachatov, jego pracowników i mieszkańców regionu ”- powiedział prezes Fojiche Wojciech Debrowski.

„Są symboliczne, bo powodzenie tego projektu w dużej mierze zadecyduje o powodzeniu polskiej transformacji energetycznej”.

Węglowe aktywa BGE, w tym Pechatov i Zhavoku, mają zostać w ciągu kilku miesięcy zdemontowane i przekazane państwowej spółce w ramach polskiego planu uwolnienia wykorzystania węgla.

Polska produkuje większość energii elektrycznej z węgla, ale pod presją UE i rosnące koszty emisji dwutlenku węgla zachęciły do ​​większych inwestycji w źródła niskoemisyjne.

READ  Dlaczego nie zarabiam na życie?

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top