Polska żąda od Niemiec 1,3 biliona dolarów szkód wojennych

Treść artykułu

WARSZAWA, Polska (AP) — Minister spraw zagranicznych Polski podpisał w poniedziałek oficjalne notatkę wzywającą Niemcy do zapłacenia około 1,3 biliona dolarów odszkodowań za szkody spowodowane nazistowską okupacją Niemiec podczas II wojny światowej.

Reklama 2

Treść artykułu

Zbigniew Rau poinformował, że notatka zostanie przekazana niemieckiemu MSZ. Podpisanie ma miejsce przed spotkaniem Rao w Warszawie z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbach, która uczestniczy w konferencji bezpieczeństwa.

Treść artykułu

Rao powiedział, że w notatce wyraził on pogląd, że obie strony powinny „bezzwłocznie” podjąć kroki w celu zajęcia się konsekwencjami niemieckiej okupacji 1939-45 w „długotrwały i złożony, prawnie wiążący i materialny sposób”.

READ  Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 1990 r.

Powiedział, że obejmuje to niemieckie reparacje i rozwiązanie problemu zrabowanych dzieł sztuki, archiwów i depozytów bankowych. Powiedział, że Berlin powinien podjąć wysiłki, aby poinformować niemieckie społeczeństwo o „prawdziwym” obrazie wojny i jej niszczycielskich skutkach dla Polski.

Warszawa twierdzi, że zapewnienie reparacji wzmocni stosunki dwustronne poprzez prawdę i sprawiedliwość oraz zamknięcie bolesnych rozdziałów przeszłości. Niemcy twierdzą, że sprawa została zamknięta kilkadziesiąt lat temu.

Reklama 3

Treść artykułu

Dwaj europejscy sąsiedzi i sojusznicy mają „odpowiedzialności za ochronę zaufania, które zbudowaliśmy razem przez ostatnie 30 lat” – powiedział w Berlinie przed wyjazdem do Polski.

„Obejmuje to pamiętanie o niezmierzonych cierpieniach, które Niemcy sprowadziły na naród polski” – upierał się Beerbock.

„Tu nie może być linii, a nie powinno być” – powiedział Baerbach.

Polski prawicowy rząd przekonuje, że kraj nie jest w pełni rekompensowany przez sąsiednie Niemcy, które są obecnie jednym z głównych partnerów w UE.

1 września, w 83. rocznicę wojny, rząd polski wydał szczegółowy raport o zniszczeniach, które oszacowano na 1,3 biliona dolarów.

Reklama 4

Treść artykułu

Pod naciskiem Związku Radzieckiego rząd polski odrzucił deklarację ówczesnych przywódców komunistycznych kraju w 1953 r., że Polska nie będzie wysuwać dalszych roszczeń wobec Niemiec.

Niemcy argumentują, że reparacje zostały wypłacone krajom bloku wschodniego w latach powojennych, podczas gdy reparacje za niektóre z przedwojennych ziem niemieckich zostały przerysowane wraz z przerysowaniem granic utraconych na polskim wschodzie. Berlin zamknął sprawę. Moskwa zdecydowała, że ​​Polska otrzyma tylko niewielką część reparacji.

W latach 90. Niemcy dokonały jednorazowego zadośćuczynienia byłym więźniom nazistowskich obozów koncentracyjnych i ofiarom pracy przymusowej, w tym wielu Polakom.

READ  Kolejna eksplozja w sklepie z polskimi produktami w Holandii

Mimo dobrych stosunków dwustronnych, Jarosław Kaczyński, najpotężniejszy polski polityk, ostatnio coraz bardziej wrogo wypowiada się na temat Niemiec, przypominając o winie wojennej i oskarżając ją o dominację w UE.

Reklama 5

Treść artykułu

Krytycy postrzegają je jako taktykę mającą na celu zebranie poparcia przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na jesień przyszłego roku. Sondaże sugerują, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość i jej sojusznicy mogą stracić niewielką większość, co teraz pozwala na uchwalenie ustawy bez negocjacji z innymi partiami.

Marszałek Senatu Tomasz Grocki, członek opozycji, powiedział, że antyniemiecka retoryka kształtuje się jako mantra partii rządzącej w nadchodzących wyborach – głos przeciwko partii rządzącej był głosem wbrew interesom Polski.

„To zwykły nonsens; To nieprawda. „To desperacka próba obrony przed sondażami wskazującymi na spadające poparcie” – powiedział Grotsky.

W wojnie zginęło 6 mln obywateli polskich, w tym 3 mln Żydów. Część z nich padła ofiarą najazdu sowieckiej Armii Czerwonej ze wschodu.

——

Kirsten Kreishaber z Berlina przyczyniła się do powstania tego raportu.

Reklama

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top