Polska żąda od Niemiec 1,3 biliona dolarów szkód wojennych

Polska żąda od Niemiec 1,3 biliona dolarów szkód wojennych

Treść artykułu

WARSZAWA, Polska (AP) — Minister spraw zagranicznych Polski podpisał w poniedziałek oficjalne notatkę wzywającą Niemcy do zapłacenia około 1,3 biliona dolarów odszkodowań za szkody spowodowane nazistowską okupacją Niemiec podczas II wojny światowej.

Reklama 2

Treść artykułu

Zbigniew Rau poinformował, że notatka zostanie przekazana niemieckiemu MSZ. Podpisanie ma miejsce przed spotkaniem Rao w Warszawie z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbach, która uczestniczy w konferencji bezpieczeństwa.

Treść artykułu

Rao powiedział, że w notatce wyraził on pogląd, że obie strony powinny „bezzwłocznie” podjąć kroki w celu zajęcia się konsekwencjami niemieckiej okupacji 1939-45 w „długotrwały i złożony, prawnie wiążący i materialny sposób”.

READ  Polski ochotnik, który został ciężko ranny na Ukrainie, został pochowany w domu

Powiedział, że obejmuje to niemieckie reparacje i rozwiązanie problemu zrabowanych dzieł sztuki, archiwów i depozytów bankowych. Powiedział, że Berlin powinien podjąć wysiłki, aby poinformować niemieckie społeczeństwo o „prawdziwym” obrazie wojny i jej niszczycielskich skutkach dla Polski.

Warszawa twierdzi, że zapewnienie reparacji wzmocni stosunki dwustronne poprzez prawdę i sprawiedliwość oraz zamknięcie bolesnych rozdziałów przeszłości. Niemcy twierdzą, że sprawa została zamknięta kilkadziesiąt lat temu.

Reklama 3

Treść artykułu

Dwaj europejscy sąsiedzi i sojusznicy mają „odpowiedzialności za ochronę zaufania, które zbudowaliśmy razem przez ostatnie 30 lat” – powiedział w Berlinie przed wyjazdem do Polski.

„Obejmuje to pamiętanie o niezmierzonych cierpieniach, które Niemcy sprowadziły na naród polski” – upierał się Beerbock.

„Tu nie może być linii, a nie powinno być” – powiedział Baerbach.

Polski prawicowy rząd przekonuje, że kraj nie jest w pełni rekompensowany przez sąsiednie Niemcy, które są obecnie jednym z głównych partnerów w UE.

1 września, w 83. rocznicę wojny, rząd polski wydał szczegółowy raport o zniszczeniach, które oszacowano na 1,3 biliona dolarów.

Reklama 4

Treść artykułu

Pod naciskiem Związku Radzieckiego rząd polski odrzucił deklarację ówczesnych przywódców komunistycznych kraju w 1953 r., że Polska nie będzie wysuwać dalszych roszczeń wobec Niemiec.

Niemcy argumentują, że reparacje zostały wypłacone krajom bloku wschodniego w latach powojennych, podczas gdy reparacje za niektóre z przedwojennych ziem niemieckich zostały przerysowane wraz z przerysowaniem granic utraconych na polskim wschodzie. Berlin zamknął sprawę. Moskwa zdecydowała, że ​​Polska otrzyma tylko niewielką część reparacji.

W latach 90. Niemcy dokonały jednorazowego zadośćuczynienia byłym więźniom nazistowskich obozów koncentracyjnych i ofiarom pracy przymusowej, w tym wielu Polakom.

READ  Skoki narciarskie. Mecz Czterech Skoczni. Konkurs Karmich-Bartenkirchen. Długie życie

Mimo dobrych stosunków dwustronnych, Jarosław Kaczyński, najpotężniejszy polski polityk, ostatnio coraz bardziej wrogo wypowiada się na temat Niemiec, przypominając o winie wojennej i oskarżając ją o dominację w UE.

Reklama 5

Treść artykułu

Krytycy postrzegają je jako taktykę mającą na celu zebranie poparcia przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na jesień przyszłego roku. Sondaże sugerują, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość i jej sojusznicy mogą stracić niewielką większość, co teraz pozwala na uchwalenie ustawy bez negocjacji z innymi partiami.

Marszałek Senatu Tomasz Grocki, członek opozycji, powiedział, że antyniemiecka retoryka kształtuje się jako mantra partii rządzącej w nadchodzących wyborach – głos przeciwko partii rządzącej był głosem wbrew interesom Polski.

„To zwykły nonsens; To nieprawda. „To desperacka próba obrony przed sondażami wskazującymi na spadające poparcie” – powiedział Grotsky.

W wojnie zginęło 6 mln obywateli polskich, w tym 3 mln Żydów. Część z nich padła ofiarą najazdu sowieckiej Armii Czerwonej ze wschodu.

——

Kirsten Kreishaber z Berlina przyczyniła się do powstania tego raportu.

Reklama

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *