Polska wzywa UE do zniesienia kar za kary dyscyplinarne dla sędziów

Polska wzywa UE do zniesienia kar za kary dyscyplinarne dla sędziów

(Bloomberg) – Polska zwróciła się do administracji Unii Europejskiej o zaprzestanie nakładania dziennych grzywien w wysokości 1 miliona euro (978 000 dolarów) za niezlikwidowanie kwestionowanego mechanizmu dyscyplinowania sędziów, powiedział w oświadczeniu minister spraw europejskich Simon Cynkowski.

„Obecnie nie ma uzasadnienia dla nakładania tych kar” – powiedział Szynkowski vel Sek w piątek w telewizji Polsat News, po tym, jak kraj przyjął ustawę zmieniającą reżim regulacyjny. Polska chce, aby kary zostały wstrzymane od 15 lipca, kiedy zmiany wejdą w życie.

Sąd najwyższy UE nałożył grzywnę pod koniec zeszłego roku, a Komisja Europejska okresowo odlicza ją od środków, które Polska otrzymuje z budżetu bloku. Spór jest jednym z elementów starcia Polski z Brukselą o zmiany w sądownictwie, które uwalnia 35,4 mld euro pomocy po pandemii.

Rzecznicy Komisji Europejskiej nie odpowiedzieli od razu na e-mail z prośbą o komentarz.

Rząd jest pod presją opozycji, aby rozwiązać swój spór z UE przed wyborami powszechnymi, które mają się odbyć w październiku przyszłego roku. Inflacja, najwyższa od ponad ćwierć wieku, zmniejszyła poparcie partii rządzącej, a rosnące koszty pożyczek utrudniają rządowi zwiększenie wydatków przed referendum.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział w piątek, że rząd nie wykluczył pozwania Komisji przed Sądem Najwyższym UE w sprawie kar za reżim regulacyjny. Przyjęte przez parlament zmiany zastąpiły mechanizm nową Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, składającą się z 11 losowo wybranych przez Prezydenta sędziów.

©2022 Bloomberg LP

READ  Kwalifikacje olimpijskie: Polska zmartwiona wydarzeniami dnia 1 Akcja

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *