Polska wydaje wizę humanitarną białoruskiemu sprinterowi olimpijskiemu, odmawia wejścia na pokład samolotu

Białoruski Sprinter Krystyna Dimonowskaja Otrzymane W poniedziałek wiza humanitarna z Polski, kilka godzin po tym, jak odmówił wejścia na pokład samolotu z Japonii, zmusiła go do powrotu do kraju wbrew jego woli i został aresztowany.

Wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Presidak poinformował na Twitterze, że Dimonovskaya otrzymała wizę. „Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby kontynuować karierę sportową. (Polska) zawsze oznacza jedność”.

Później powiedział Reuterowi, że 24-letni olimpijczyk planuje w najbliższych dniach przyjechać do Polski. “Zgodnie z jej decyzją, nasza ambasada w Tokio usłyszała, że ​​planuje przyjechać do Polski w najbliższych dniach w Warszawie. Ma swobodę kontynuowania kariery sportowej w Polsce, jeśli sobie tego życzy…”

Wcześniej w poniedziałek Reuters poinformował, że Dimonowskaja weszła do polskiej ambasady.

Thimanovskaya miała rywalizować w biegu na 200 m kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio w poniedziałek, ale przedstawiciele reprezentacji Białorusi powiedzieli, że próbowali zmusić ją do powrotu do ojczyzny po skrytykowaniu narodowych urzędników sportowych za wzięcie udziału w sztafecie 4×400 m bez niej. Aprobata

Przedstawiciele zespołu przybyli do Wioski Olimpijskiej w niedzielne popołudnie i „poprosili ją, by spakowała swoje rzeczy, ponieważ zdecydowała się wrócić do Mińska” – powiedział Anatol Godavu z Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej, która reprezentuje sportowców represjonowanych przez władze białoruskie. I w bezpośrednim kontakcie z Dimonovskaya.

Białoruska ambasada w Tokio poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu, że białoruscy dyplomaci przybyli na lotnisko w niedzielę, aby „wyjaśnić sytuację” i w razie potrzeby udzielić „pomocy dyplomatycznej i prawnej”, ale nie mogą uzyskać żadnych informacji o Dimonowskiej od delegacji japońskiej. Sportowiec nie skontaktował się z ambasadą w tym oświadczeniu.

Kottav powiedział, że Dimonowskaya miała odlecieć do Stambułu lotem o 10:50 w niedzielę wieczorem, ale po przybyciu na lotnisko Dimonowskaya zwróciła się do japońskiego policjanta i poprosiła o azyl polityczny.

„Obawiam się, że mógłbym zostać uwięziony na Białorusi” – powiedziała Dimonovskaya w niedzielnym wywiadzie dla białoruskiego serwisu informacyjnego Tripuna. „Nie boję się wydalenia z kadry narodowej. Martwię się o swoje bezpieczeństwo i nie sądzę, żeby było to dla mnie bezpieczne w tej chwili na Białorusi. Nic nie zrobiłem, ale oni przegrali. Mam prawo do wziąć udział w biegu na 200 metrów i chcieli mnie odesłać do domu.

READ  Polska popycha azylantów na Białoruś: Amnestia | Wiadomości o migracji

Rzecznik ukraińskiego MSW Artem Szewczenko powiedział CNN w poniedziałek, że mąż Dimonovskaya, Arsenij Zdanevich, opuścił Białoruś i wjechał na Ukrainę.

Być zmuszonym do działania

Późną niedzielę olimpijczyk został ewakuowany z tokijskiego lotniska Haneda i „strzeżony przez policję w specjalnym schronie”. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował w poniedziałek, że spędził noc w hotelu na lotnisku Dimonovskaya i jest w rękach władz japońskich.

Rzecznik MKOl Mark Adams poprosił Narodowy Komitet Olimpijski MKOl Białorusi o pełny pisemny raport na temat sytuacji na codziennej konferencji prasowej.

„Porozmawiamy z nią ponownie dziś rano, aby zrozumieć, co przyniesie przyszłość i do czego chce dążyć, i będziemy ją wspierać w tym przedsięwzięciu” – powiedział Adams, odnosząc się do zaangażowanego w nią Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). walizka.

W poniedziałek ambasador USA na Białorusi podziękował Dimonowskiej za pomoc władzom japońskim i polskim.

„Dzięki szybkim działaniom władz japońskich i polskich Simanuskaya może uniknąć prób znieważenia i upokorzenia tego sportowca #Tokio2020 przez reżim Łukaszenki”. Julie Fisher napisała na Twitterze.

Podczas zimnej wojny duża liczba sportowców wycofała się ze Związku Radzieckiego i komunistycznego Wschodu podczas głównych zagranicznych zawodów sportowych. Chociaż po upadku Związku Radzieckiego takie akty stały się rzadkością, secesja z innych krajów trwała nadal.

W zeszłym miesiącu 20-letni ugandyjski sztangista Julius Sekidoleko Zniknął Zostawił notatkę, że jego życie w Ugandzie było bardzo trudne i że chce pracować w Japonii. Został odnaleziony i przeniesiony do aresztu policyjnego. Wielu afrykańskich olimpijczyków zaginęło na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r., a wśród osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii jest znany biegacz Erytrei Wayne Capricillasi.

Jednak w przeciwieństwie do tych sportowców, Dimonovskaya nie wydaje się, aby wyjechała z zamiarem wycofania się z powodów politycznych, ale wydaje się, że została zepchnięta do działania po wypowiedzeniu się przeciwko oficjalnej decyzji o włączeniu go do wyścigu, w którym wcześniej nie brał udziału . .

„Reżim stale sprawdza granice”

Dimonowskaja nie powiedziała dokładnie, czego obawiał się, że zostanie uwięziona, ale białoruscy sportowcy spotkali się z odwetem, zostali zatrzymani i wydaleni z drużyn narodowych za kontynuowanie krytyki rządu. Masowe protesty Z zeszłorocznym wieloletnim siłaczem Aleksandrem Łukaszenką.

READ  Polska odnotowuje mniejsze ubóstwo, lepsze warunki dla dzieci

Podczas protestów aresztowano tysiące osób Brutalnie uciskany Powszechne przez władze Doniesienia o nadużyciach i torturach.

Białoruski prezydent rządził krajem od 27 lat, a jego najstarszy syn Wiktor przez dziesięciolecia był przewodniczącym Narodowego Komitetu Olimpijskiego (NOC), zanim objął urząd w lutym.

Jednak MKOl odmówił identyfikacji syna Łukaszenki W oświadczeniu Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski „nie chroni odpowiednio białoruskich sportowców przed dyskryminacją polityczną”. W grudniu MKOl zabronił Lokaszence i jego synowi udziału w igrzyskach w Tokio.

W poniedziałek lider białoruskiej opozycji Swietłana Dikanowskaja Społeczność międzynarodowa wezwała do potwierdzenia bezpieczeństwa Dimonowskiej i przeprowadzenia dochodzenia w sprawie incydentu. Zauważył, że niezadowolony dziennikarz został zatrzymany po locie Ryanairem z Grecji na Litwę. Rozproszony W maju został zmuszony do lądowania na Białorusi.

„Reżim stale sprawdza granice. Jego terroryzm nie ogranicza się już do granic Białorusi. Najpierw porwał samolot lecący z jednej stolicy UE do drugiej. Teraz, podczas ważnego wydarzenia sportowego, porywa swoich obywateli w innym suwerennym państwa. Wynik kary – powiedziała w poniedziałek Tihanovskaya CNN.

„Niewątpliwie Krystyna Timanowska jest naszą bohaterką; widziała odwagę do okazania odwagi, spotkała się z prześladowaniami za swoją odwagę. Musimy okazać solidarność, stanąć z nią. Prosimy o międzynarodową ochronę dla niej, jak również o incydent procesowy. [participating] Na każdym międzynarodowym wydarzeniu. Niestety ta sprawa jest znakiem, że nawet Białorusin, który opuścił granice Białorusi, nie jest bezpieczny.

„Z drugiej strony jest to znak, że reżim jest słaby i niepewny” – dodała Tikanovskaya. „Wierzę, że jest to znak zbliżającego się i nieuniknionego upadku reżimu”.

Dimonowskaja wystąpiła przeciwko białoruskim działaczom sportowym

Dimonovskaya powiedziała białoruskiej firmie sportowej Tribuna, że ​​nie brała udziału w biegu na 400 metrów i była „zła” na decyzję o włączeniu jej do sztafety.

„Nigdy nie zareagowałbym tak ostro w moim życiu, gdyby przyszli wcześnie w moim życiu, wyjaśnili sytuację i dowiedzieli się, czy mogę przebiec 400 metrów? Ale postanowili zrobić wszystko za mną. Próbowałem znaleźć te informacje, ale ignorowane” – powiedział. Napisał w piątek w poście na Instagramie.

READ  Saomir Novak nie musi płacić kaucji za milion nieruchomości

Chociaż jego komentarze nie były poprawne politycznie, jego szczera krytyka oficjalnej decyzji wywołała napięcie w kraju sprzeciwu. Coraz bardziej karaneZwłaszcza po zeszłorocznych wyborach.

Po opublikowaniu filmu na Instagramie, wyrażając swoją frustrację, powiedziała „(urzędnicy zespołu) zaczęli dzwonić do mnie z groźbami i prosić o usunięcie filmu, jeśli chcę zrobić postęp w grze. Początkowo odmawiałem usunięcia go przez długi czas ., Ale potem to zrobiłem, więc przestali do mnie dzwonić”.

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski poinformował w niedzielę, że Dimonowskaja wycofała się ze sportu z powodu swojego „stanu emocjonalnego i psychicznego”, co było kontrowersyjne dla sportowców.

„Zgodnie z decyzją lekarzy trenerzy kadry narodowej lekkoatletyki podjęli decyzję o wstrzymaniu występu zawodniczki na XXXII Igrzyskach Olimpijskich, ze względu na stan emocjonalny i psychiczny białoruskiej lekkoatletki Kristiny Dimonowskiej”. Grupa powiedziała w oświadczeniu na swojej stronie na Facebooku.

„Dlatego wycofano zgłoszenie zawodnika do udziału w wyścigach kwalifikacyjnych w sztafetach 200m i 4x400m” – dodał.

Timanovskaya przyszła porozmawiać z nią w sposób, w jaki psycholog określił ją jako „głupia”.

„Żaden z lekarzy nie przyszedł do mnie. Nikt mnie nie badał” – powiedział. “Mam dobry stan psychiczny. Mimo, że taka sytuacja ma miejsce, normalnie się trzymam. Nie mam problemów zdrowotnych, stresu, problemów psychicznych. Byłam gotowa do biegu.”

Timanovskaya powiedziała jej, że główny trener reprezentacji narodowej w lekkiej atletyce Jurij Moisevich powiedział jej: „Ten problem nie jest już na poziomie federacji (lekkoatletyka), nie na poziomie Ministerstwa Sportu, ale na najwyższym poziomie”.

„Muszę wyjść z igrzysk olimpijskich i wrócić do domu, ponieważ jestem na ścieżce wyników zespołu” – powiedział.

Po więcej informacji CNN zwróciło się do Dimonovskiej i Białoruskiej Reprezentacji Olimpijskiej, ale nie nadeszła żadna odpowiedź.

Przewód-CNN
™ i © 2021 Cable News Network, Inc., firma Warner Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top