Polska usuwa 4 pomniki Armii Czerwonej z czasów komunizmu

WARSZAWA, Polska (AP) — Polska w czwartek usunęła cztery pomniki żołnierzy Armii Czerwonej z czasów komunizmu, ponownie naciskając na usunięcie symboli dominacji Moskwy po II wojnie światowej i podkreślając swoje potępienie wojny Moskwy z sąsiednią Ukrainą.

Robotnicy używali wiertarek i ciężkiego sprzętu do niszczenia pomników z 1945 r. w czterech różnych miejscach w całej Polsce. Większość z nich miała formę betonowych obelisków poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej, którzy polegli w walce z nazistowskimi oddziałami niemieckimi.

Do tych przeprowadzek apelowała Carol Nawrocki, prezes Państwowego Instytutu Pamięci Narodowej. Powiedział, że pomniki symbolizują system, który zniewala i morduje własny naród i inne narody, w tym Polaków.

„To pomnik hańby, pomnik upokorzenia zwycięzców” – powiedział Nawrocki w Głubczycach, gdy robotnicy przygotowywali się do zdjęcia kukły żołnierza Armii Czerwonej przed usunięciem całego pomnika. .

„W 1945 r. Sowieci nie przynieśli wyzwolenia, sprowadzili kolejną niewolę. Zajęli Polskę i potraktowali ją jako łup” – powiedział w emocjonalnym przemówieniu Nawrocki.

Powiedział, że duch tej organizacji jest nadal obecny w Federacji Rosyjskiej, dokonując masakry ludności cywilnej na Ukrainie.

Navroki podkreślił, że rosyjskie prawo karze każdego, kto usuwa sowieckie relikty wojskowe, nawet za granicą, do trzech lat więzienia.

Inne relikwie zostały wydobyte z dawnych miejsc pochówku w Pisinie na południowym zachodzie i Bopolis na północnym zachodzie. W latach pięćdziesiątych szczątki żołnierzy ekshumowano i przeniesiono do odpowiednich grobów. Kamienny pomnik został podniesiony w lesie niedaleko Staso na południu.

Instytut bada i bada zbrodnie hitlerowskie i komunistyczne na Polakach oraz upamiętnia bohaterów narodowych, którzy walczyli z prześladowcami.

Od czasu obalenia władzy komunistycznej w 1989 r. Polska podjęła kroki w celu usunięcia z przestrzeni publicznej symboli dawnej dominacji Moskwy, zdejmując pomniki i tablice. Niektóre zostały przeniesione do specjalnego magazynu. W hotelu nie ma cmentarzy ani obecnych cmentarzysk.

READ  Westinghouse podpisał umowy na dostawę technologii jądrowej do Polski

W tym roku agresywne działania Rosji przeciwko Ukrainie stały się bardziej pilne. Polska wspiera politycznie, militarnie i gospodarczo walkę Ukrainy z Rosją.

Dołącz do rozmowy

Rozmowy podlegają i podlegają opiniom naszych czytelników Kodeks postępowania. Gwiazda nie popiera tych poglądów.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top