Polska układa drut kolczasty wzdłuż rosyjskiej granicy kaliningradzkiej

Treść artykułu

WARSZAWA, Polska (AP) — Polscy żołnierze rozpoczęli w środę budowę drutu kolczastego wzdłuż granicy Polski z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim po tym, jak rząd nakazał barierę, aby zapobiec temu, czego obawia się, że może stać się kolejnym kryzysem migracyjnym.

Treść artykułu

Niedawna decyzja rosyjskich władz lotniczych o rozpoczęciu lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu doprowadziła do wzmocnienia 210-kilometrowej (130-milowej) granicy Polski z Kaliningradem, powiedział minister obrony Mariusz Błaszak.

Treść artykułu

„W związku z niejasnymi informacjami dotyczącymi uruchomienia lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu, zdecydowałem się podjąć działania w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim poprzez uszczelnienie tej granicy” – powiedział Błaszczak.

Błaszczak powiedział, że bariera wzdłuż granicy będzie wykonana z trzech rzędów drutu kolczastego o wysokości 2,5 metra (ośmiu stóp) i szerokości 3 metrów (10 stóp) i będzie wyposażona w elektroniczny system nadzoru i kamery. Strona polska będzie miała również ogrodzenie, które będzie trzymać zwierzęta z dala od drutu kolczastego.

Treść artykułu

Wcześniej patrole były prowadzone na słabo zaludnionym obszarze przygranicznym, ale nie było fizycznej bariery.

Na południu granica Polski z Białorusią stała się miejscem poważnego kryzysu migracyjnego w zeszłym roku, z dużą liczbą osób nielegalnie wjeżdżających z Bliskiego Wschodu. Polska i inni przywódcy UE oskarżyli rząd Białorusi – sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina – o zorganizowanie migracji w celu wywołania chaosu i podziałów w bloku 27 państw.

Polska zbudowała podobny drut kolczasty przed budową stałego wysokiego stalowego muru wzdłuż granicy z Białorusią, który został ukończony w czerwcu.

Minister obrony Błaszczak powiedział, że rząd został zmuszony do budowy ogrodzenia w pobliżu Kaliningradu z powodu polskich doświadczeń na granicy białoruskiej, gdzie podobny ruch „zapobiegał lub znacznie zmniejszył hybrydowy atak z Białorusi”.

READ  Polish Open: Złoto dla Vinesh

Treść artykułu

Alexander Goritny, dyrektor naczelny kaliningradzkiego lotniska Kraprovo, powiedział 3 października rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax, że „przyciągnie linie lotnicze z krajów Zatoki Perskiej i Azji, w tym ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru”.

W ubiegłym miesiącu polska Agencja Straży Granicznej nie wykryła nikogo, kto próbował nielegalnie wjechać do kraju z Kaliningradu, chociaż niektórzy grzybiarze omyłkowo zabłądzili w ten obszar – powiedziała PAP rzeczniczka agencji Miroslava Alexandrowicz.

Niektórzy w Polsce krytykują zakaz.

Zuzanna Dąbrowska, komentator konserwatywnego dziennika „Rzeczpospolita”, napisała w środę, że bariera jest nieskuteczna i niebezpieczna, bo drut kolczasty jest niebezpieczny dla zwierząt i ludzi próbujących go przekroczyć.

Treść artykułu

Twierdził, że ludzie z Bliskiego Wschodu i Afryki próbują nielegalnie wjechać do Polski z Białorusi mimo muru granicznego.

„Blokada ich nie przestraszyła, ponieważ nie mieli bezpiecznego odwrotu i byli pod presją białoruskiej straży granicznej” – napisała Dąbrowska.

Polski rząd ostro skrytykował krytyków białoruskiego muru granicznego, przedstawiając ich jako pomocników chcących zaszkodzić Polsce.

Z populacją około 1 miliona Kaliningrad odkopuje północną część dawnego terytorium niemieckiego w Prusach Wschodnich i po II wojnie światowej stał się częścią Związku Radzieckiego.

Należy do Floty Bałtyckiej Rosyjskiej Marynarki Wojennej i jest ośrodkiem przemysłowym. Do atrakcji turystycznych należą nadmorskie wydmy i kurorty, staropruska architektura miasta Kaliningrad oraz muzea morskie i bursztynowe.

Żołnierze rozpoczęli układanie drutu kolczastego w Wisztyńcu, u zbiegu granic Polski, Rosji i Litwy. Podobnie jak Polska, Litwa jest członkiem zarówno NATO, jak i Unii Europejskiej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił w środę komentarza na temat blokady granicy kaliningradzkiej, określając ją jako „sprawę polską”.

——

Śledź wszystkie wiadomości AP na temat globalnej migracji na https://apnews.com/hub/migration

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top