Polska twierdzi, że na razie nie przyjmie ani nie zapłaci za więcej szczepionek na COVID-19

Lekarz przygotowuje szczepionkę przeciwko koronawirusowi Pfizer-Bioentech (COVID-19) 4 stycznia 2021 r. w Szpitalu Uniwersyteckim w Białymstoku. Agnieszka Sadovska / Agenza Gazette via REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 19 kwietnia (Reuters) – Polska nie weźmie ani nie zapłaci za szczepionkę Covit-19 w ramach umowy na dostawy do UE – powiedział we wtorek minister zdrowia, przygotowując grunt pod prawną batalię z producentami.

Polska wraz z innymi członkami UE otrzymuje szczepionki COVID-19 przeciwko zakażeniom koronawirusem w ramach uzgodnionych umów dystrybucyjnych między Komisją Europejską a producentami szczepionek, takimi jak BioNTech SE. (22UAy.DE) I Pfizera (PFE.N) Lub Nowoczesna (MRNA.O).

Pfizer jest największym dostawcą w Polsce. Jednak kraj ten odnotował mniejszy wzrost liczby szczepionek niż większość krajów UE i ma nadwyżkę rezerw szczepionek, z których część została już sprzedana lub przekazana innym krajom. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„W miniony weekend skorzystaliśmy z zasady płacy przymusowej i poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że odmawiamy przyjęcia tych szczepionek i odmawiamy zapłaty” – powiedział minister zdrowia Adam Nidzilski. Prywatna transmisja TVN24.

„W rzeczywistości rezultatem byłby konflikt prawny, który już trwa” – powiedział.

Polska nie może bezpośrednio zawiesić umowy na dostawę szczepionek, ponieważ stronami porozumień są Komisja Europejska i producenci – powiedział.

Wartość kontraktu z jednym producentem na dostawę szczepionki do Polski do końca 2023 r. wyniosła ponad 6 mld USD (1,40 mld USD), z czego 2 mld slotów przypada na 2022 r.

W Polsce 59% populacji otrzymało dwie dawki, a 31% otrzymało zastrzyk przypominający. To jest poniżej średniej UE wynoszącej odpowiednio 72,5% i prawie 53%.

(1 USD = 4,2868 Slodis)

Raport Alana Charlischa i Anny Vlodorsak-Chemsuk; Montaż przez Susan Fenton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top