Polska poszukuje finansowania zagranicznego, ponieważ wypłacalność obligacji podnosi koszty

Polska poszukuje finansowania zagranicznego, ponieważ wypłacalność obligacji podnosi koszty

Treść artykułu

(Bloomberg) – Polska zamierza skorzystać z finansowania z państwowych funduszy majątkowych i ze sprzedaży obligacji w walutach obcych, aby złagodzić presję na rynku krajowym w związku ze spiralą kosztów pożyczek, powiedziała osoba zaznajomiona z planem.

Treść artykułu

Poprosił o nieujawnianie jego nazwiska, ponieważ ministerstwo finansów organizuje spotkania z zagranicznymi inwestorami, koncentrując się na pierwszym kwartale przyszłego roku, ponieważ rozmowy nie są publiczne. Polska nie wyznaczyła sobie celu, ile zamierza zebrać za granicą, powiedział rozmówca. Ministerstwo odmówiło komentarza.

Treść artykułu

Planowany kierunek oznacza odejście od poprzedniej strategii rządu polegającej na utrzymywaniu udziału finansowania zagranicznego poniżej jednej czwartej całkowitego zadłużenia. Ministerstwo w Warszawie zasygnalizowało zmianę podejścia, gdy we wrześniu zezwoliło na czasowe odejście od limitu w aktualizacji swojej strategii zarządzania długiem.

Polski rząd znajduje się pod rosnącą presją finansową, ponieważ wydaje na wzmocnienie wojska i ratowanie gospodarstw domowych pozbawionych energii w odpowiedzi na wojnę na sąsiedniej Ukrainie. Tymczasem spór z Unią Europejską o niezależność polskiego sądownictwa to ponad 35 miliardów euro (35 miliardów dolarów) pomocy po pandemii.

Treść artykułu

Potop długu krajowego zepchnął koszty kredytu do najwyższego poziomu od ponad dwóch dekad. W miesiącu do 21 października zadłużenie Polski spadło do najniższego poziomu na świecie, ale od tego czasu odrobiło straty. Rentowność polskich obligacji 10-letnich wzrosła w ubiegłym miesiącu powyżej 9%, aw poniedziałek spadła poniżej 8%.

Poszukiwania skoncentrują się na krajach, w których finansowanie prawdopodobnie będzie obfite, takich jak Bliski Wschód i Norwegia, powiedział rozmówca. Utrzyma sprzedaż obligacji referencyjnych denominowanych w euro i dolarach amerykańskich, a także omówi finansowanie dostawców na wydatki obronne z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi.

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w kilku spotkaniach na wysokim szczeblu z zagranicznymi inwestorami i będzie naciskał na złagodzenie napięć z UE, powiedział rozmówca.

READ  Nowy wygląd polskiej strony VOD.PL

Ministerstwo Finansów w poniedziałek wynajęło pięć banków do sprzedaży pierwszych od sześciu lat obligacji denominowanych w dolarach.

Morawiecki zasygnalizował w zeszłym tygodniu, że rząd planuje zwrócić się do państwowych funduszy majątkowych i zagranicznych banków centralnych o finansowanie, ponieważ obiecuje ograniczyć potrzeby pożyczkowe.

Rząd przewiduje, że koszty obsługi zadłużenia podwoją się do 66 miliardów złotych (14 miliardów dolarów) w przyszłym roku.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *