Polska planuje zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 r.

Polska planuje zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 roku – poinformował we wtorek projekt dokumentu władz lokalnych, poinformowała grupa energetyczna PGE. (PGE.WA) Zrezygnowano z planów wsparcia kopalni odkrywkowej.

Dokument ten, podlegający konsultacjom społecznym, jest częścią wniosku województwa łódzkiego o wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który pomoże regionom zaakceptować koszty przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Po podjęciu decyzji, że projekt spowoduje straty, FGE zrezygnowała z planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Slokju, aby dostarczać paliwo do elektrowni Belgado.

Dokument stwierdza również, że Belgado, które ma rozszerzyć swoją działalność poza lata 30. XX wieku wraz z uwolnieniem z kopalni, zostanie teraz wycofane między 2030 a 2036 rokiem.

„Planowanie terminów zamknięcia elektrowni Belgado… (i) rezygnacja z planu eksploatacji złoża Slogju ma fundamentalne znaczenie dla planowania przyszłości kampusu Belgado, jego pracowników i mieszkańców regionu” – prezes Wojciech Dąbrowski powiedział w oświadczeniu.

„Są symboliczne, bo powodzenie tego projektu w dużej mierze zadecyduje o powodzeniu polskiej transformacji energetycznej”.

Węglowe aktywa BGE, w tym Biełgadow i Słoczew, mają zostać w ciągu kilku miesięcy zdemontowane i przekazane agencji rządowej w ramach polskiego planu uwolnienia ich od węgla.

Polska produkuje większość energii elektrycznej z węgla, ale pod presją UE i rosnące koszty emisji dwutlenku węgla zachęciły do ​​większych inwestycji w źródła niskoemisyjne.

„Wreszcie, PGE przestała zamykać ludziom oczy, że Slogju założy kopalnię” – powiedział Jonah Blisovska z Greenpeace.

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.

READ  Richter otwiera nowe polskie biuro

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top