Polska opozycja złożyła projekt ustawy o likwidacji „propagandowego” kanału informacyjnego telewizji państwowej

Największa partia opozycyjna w Polsce, centrowa Platforma Obywatelska (PO), złożyła projekt ustawy o likwidacji publicznego kanału informacyjnego TVP Info, który według PO stał się „propagandowym” ujściem narodowo-konserwatywnego rządzącego Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Przyjęcie.

Na czele projektu stanął Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO. Po raz pierwszy zaproponował ten pomysł, kandydując w wyborach prezydenckich w 2020 roku przeciwko popieranemu przez PiS urzędującemu Andrzejowi Dudzie.

Podczas tej kampanii prezenterzy TVB byli wykorzystywani nie tylko do wspierania Dudy, ale także do portretowania Truskowskiego. Pracować w imieniu „Potężne lobby zagraniczne” powiązane z Georgem Sorosem i dążące do „spełnienia żydowskich żądań”.

Trzaskowski przegrał kandydaturę na prezydenta w drugiej turze z 49% głosów do 51% Dudy.

„Media państwowe za rządów PIS od dawna są zamknięte [serve the] „Rząd przestał dbać o rzetelne informacje” – powiedział Drzaszkowski. „Nie można ich już nazywać mediami publicznymi”.

Zauważył, że były one wykorzystywane do kampanii motywowanych politycznie nie tylko przeciwko opozycji, ale także przeciwko innym celom rządowym. Antylekarze i nauczyciele, osoby LGBT, Uchodźcy i innych mniejszości.

„Tak samo jak Digigenic Televigne [communist-era propaganda news] Oddany do historii po 1989 r. kanał TVP info musi zostać zlikwidowany” – oświadczył Truszkowski. „Polacy zasługują na prawdziwą telewizję publiczną, nie taką jak Russia Today, ale taką jak BBC”.

Polska telewizja państwowa przegrywa sprawę z profesorem prawa, który nazwał ją „mediami Goebbelsa”.

Projekt ustawy został złożony jako tzw. inicjatywa obywatelska – rodzaj ustawy, którą parlament musi rozpatrzyć, jeśli uzyska co najmniej 100 tys. podpisów poparcia od społeczeństwa. Trzaszkowski mówi, że zebrano więcej niż wymagana liczba.

READ  Premier RP wspiera Białorusinów po opinii aliantów

Projekty ustaw zwykłych zgłaszane przez partie opozycyjne mogą być skutecznie zawetowane przez marszałka Sejmu PiS, izbę niższą parlamentu, pod warunkiem, że w ciągu 14 dni zostanie przedłożona Sejmowi pod rozpatrzenie ważnej inicjatywy obywatelskiej. Jednak biorąc pod uwagę większość rządu w rządzie, jest mało prawdopodobne, aby to trwało dłużej.

Podpisy popierające tę ustawę faktycznie zostały zebrane w 2021 r. Truszkowski mówi, że składa się go dopiero teraz, ponieważ „były inne priorytety” podczas pandemii i po inwazji Rosji na Ukrainę. jednakże, Gazety WyborczejCzołowy dziennik liberalny donosi też, że w PO istnieją różnice zdań na temat projektu ustawy.

Kolejny powód wprowadzenia ustawy – zostanie ona również uchylona Opłata za licencję – Teraz, jak mówi Trzaskowski, PiS przekazał niedawno mediom publicznym 700 mln dodatkowych środków w 2023 r., kiedy odbędą się ważne wybory parlamentarne. – Odbiera się Polakom pieniądze na finansowanie kampanii – mówi.

Podczas kampanii wyborczej 2019 I 2020Obserwatorzy OBWE stwierdzili, że TVP „działała jako narzędzie propagandowe rządzących”, „pozbawiona bezstronności…[that] Osłabianie zdolności wyborców do dokonywania świadomych wyborów…[and] Zwiększyła przewagę partii rządzącej”.

PiS przekonuje jednak, że zmiany w TVP to element koniecznego przywracania równowagi w krajobrazie medialnym, który wcześniej był zdominowany przez media liberalne i lewicowe. Jej zwolennicy zwracają uwagę, że media publiczne w Polsce zawsze znajdowały się pod wpływem jakiejkolwiek partii rządzącej.

Jednak od wejścia PiS do rządu zaufanie społeczne do TVP gwałtownie spadło Jego najniższy poziom rejestracji– podała państwowa agencja badawcza CBOS. Kanał teraz Polacy są głównym źródłem mniej wiarygodnych wiadomościWedług corocznego badania naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Spada zaufanie Polaków do mediów, a telewizja państwowa jest najmniej wiarygodnym źródłem, jak wynika z raportu Oxfordu

Źródło głównego zdjęcia: Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top