Polska odnotowuje drugą co do wielkości poprawę w UE w zakresie poboru podatku VAT

Polska ma łącznie drugi najwyższy wskaźnik skuteczności w poprawie ściągalności VAT w UE, wynika z nowych danych Raport przez Komisję Europejską.

W 2020 r. polska „luka VAT” – miara różnicy między oczekiwanymi dochodami z podatku od towarów i usług (VAT) a dochodami faktycznie pobranymi – wyniosła 11,3 proc. To o 9,1 punktu procentowego mniej niż w 2016 roku. Węgry odnotowały taki sam spadek, a tylko Łotwa była większa o 10,8 punktu procentowego.

„Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów UE pod względem przestrzegania przepisów dotyczących podatku VAT” – zauważyła komisja, wskazując na wdrożenie przez kraj międzynarodowych standardów SAF-T w zakresie elektronicznej wymiany danych oraz „wprowadzenie innych środków mających na celu oszustwa i uchylanie się od opodatkowania”. .

Gdy w 2015 roku do władzy doszła obecna rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), luka VAT w Polsce wynosiła 23,9 proc. Obwiniała poprzedni rząd za lukę VAT w wysokości zaledwie 8,9% w 2007 r., co pozwoliło mu stracić miliardy złotych dochodów.

Dla PiS jednym z priorytetów jest poprawa ściągalności i zapobieganie oszustwom. „Gwałtowny spadek luki VAT to m.in. efekt wprowadzenia nowoczesnych narzędzi uszczelniania systemu podatkowego” – napisano w komunikacie resortu finansów. Raport Zeszły tydzień.

Wzrosły kary za wyłudzenia VAT, system podzielonej płatności, wykaz podatników VAT, raportowanie elektroniczne, kasy online i e-paragony.

Spadek luki VAT w Polsce o 1,4 punktu procentowego w latach 2019-2020 został „prawdopodobnie złagodzony…[by] Ogromny wzrost wartości transakcji elektronicznych o około 20% i spadek wskaźnika upadłości o około 8,5%”.

Luka VAT w Polsce w latach 2004-2017, wg danych Ministerstwa Finansów (źródło: Zmniejszanie luki VAT: lekcje z PolskiPolski Instytut Ekonomiczny, 2019)

Ministerstwo Finansów uważa, że ​​luka VAT zmniejszyła się w rzeczywistości do 10,4% w 2020 r., czyli o prawie 1 punkt procentowy mniej niż szacunki UE. Jego ustalenia wskazują również, że różnica zmniejszyła się do 4,3% w 2021 r., chociaż UE nie opublikowała jeszcze danych za ten rok.

READ  EuroBasket: Polska na czele Gdańska, Słowenia; Francja nad Włochami

Komisja Europejska – która szacuje, że państwa członkowskie stracą w 2020 r. 93 mld euro wpływów z podatku VAT – podkreśla, że ​​obecny kryzys, przed którym stoi Europa, sprawia, że ​​poprawa poboru VAT jest jeszcze pilniejsza.

Zauważa, że ​​„straty wyraźnie zaszkodzą ogólnym finansom publicznym w czasie, gdy państwa członkowskie dostosowują budżety, aby poradzić sobie z niedawnymi podwyżkami cen energii oraz społecznymi i gospodarczymi konsekwencjami rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

Komisja twierdzi, że UE mogłaby odzyskać do 18 mld euro rocznie, gdyby wdrożyła takie środki, jak sprawozdawczość cyfrowa w czasie rzeczywistym dla przedsiębiorstw działających ponad granicami UE, zmuszając usługi wynajmu krótkoterminowego do płacenia podatku VAT. Wprowadza jedną rejestrację VAT w całym bloku.

Polska znajduje się w pierwszej trójce krajów UE, które w największym stopniu zamykają lukę VAT

Główny kredyt fotograficzny: Adam Kuss/KPRM (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top