Polska odmawia wiz rosyjskim urzędnikom na spotkanie OBWE w dniach 1-2 grudnia

Polska odmawia wiz rosyjskim urzędnikom na spotkanie OBWE w dniach 1-2 grudnia

Polski rząd nie wyda wiz Schengen urzędnikom Federacji Rosyjskiej na spotkanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Łodzi w dniach 1 i 2 grudnia.

Decyzję potwierdził rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.

Nie wydajemy im wiz– powiedziała Jasina.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji odpowiedziało na tę decyzję, nazywając ją „bezprecedensowym i dokuczliwym krokiem”, który narusza regulamin OBWE i decyzje jej organów decyzyjnych.

W oświadczeniu wydanym po decyzji Polski rosyjski MSZ postawił ten sam zarzut.niszczy fundamenty OBWEW zeszłym roku przewodnictwo OBWE nazwało kraj „niekompetentnym”.

Polskie władze uniemożliwiają organizacji skuteczne wykonywanie jej funkcji: najpierw odmówiły rosyjskim parlamentarzystom udziału w jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE (Warszawa, 24-26 listopada), a teraz poważnie naruszyły prawa naszych przedstawicieli w ministerstwie. Spotkanie— stwierdza w swoim raporcie MSZ Rosji.

Stwierdza również, że Polska”Zepchnięcie OBWE w przepaść”, uniemożliwia jej działanie na rzecz głównych celów, dla których została powołana, jakimi są rozwój bezpieczeństwa i promocja współpracy między krajami uczestniczącymi.

Resort wyraził nadzieję, że inni politycy z OBWE poprą stanowisko Rosji w tej sprawie, i aby to udowodnić, resort skierował 18 listopada stosowne zapytanie do wszystkich państw członkowskich OBWE.

Polski szef OBWE odpowiedział na raport, publikując zdjęcie zniszczonego przez rosyjskie naloty budynku na Ukrainie.Niesprowokowana wojna na pełną skalę”.

Jako kraj uczestniczący w OBWE, decyzja Rosji o rozpoczęciu agresji na Ukrainę na pełną skalę była posunięciem bez precedensu. Przez cały rok, zamiast wzmacniać OBWE, Moskwa kontynuowała erozję jej fundamentów.– czytamy na Twitterze zamieszczonym wraz z wizerunkiem na oficjalnym koncie polskiego Przewodniczącego OBWE 2022

Polska od 24 lutego br. jest jednym z najgłośniejszych zwolenników sankcji wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę. 26 września Polskie władze zakazały wjazdu na swoje terytorium wszystkim obywatelom RosjiW tym posiadacze już ważnych wiz Schengen. Polska już 19 września przestała wydawać wizy Schengen w RosjiWraz z Łotwą, Litwą i Estonią.

READ  Konkurs dla Polski i 55

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *