Polska ocalała z Auschwitz, powieściopisarka Sophia Pozmis umiera w 98

WARSZAWA, Polska (AP) — Sophia Pozmis, polska bojowniczka ruchu oporu z czasów II wojny światowej, która uciekła z obozów koncentracyjnych Auschwitz i Ravensbrück, a później została dziennikarką i powieściopisarką, zmarła w wieku 98 lat.

Państwowe Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau poinformowało, że Pozmis zmarł w poniedziałek w hospicjum w Oświęcimiu na południu Polski podczas wojennej okupacji nazistowskich Niemiec.

Za dwa tygodnie skończyłby 99 lat.

Pozmiś, katolik, urodził się w Krakowie 23 sierpnia 1923 roku.

Miał 18 lat, kiedy został aresztowany w Krakowie w 1942 r. za związki z polskimi dysydentami. Po spędzeniu ponad dwóch lat w obozie zagłady Auschwitz został deportowany do Ravensbrück, a następnie do Neustadt-Klei, gdzie został zwolniony pod koniec wojny w 1945 r., jak wynika z pomnika Auschwitz.

Po wojnie wrócił do Polski, pracował jako dziennikarz, m.in. dla Polskiego Radia, napisał kilka powieści. Jego najsłynniejsze dzieło nosi tytuł „Pasażerka”, który pierwotnie napisał jako słuchowisko radiowe zatytułowane „Pasażerka w kabinie 45”. Opowiada historię ocalałego z Auschwitz, który podczas rejsu spotyka swojego byłego strażnika obozu koncentracyjnego i był podstawą filmu i opery.

W 2006 roku był jednym z byłych więźniów, którzy w byłym obozie Auschwitz powitali urodzonego w Niemczech papieża Benedykta XVI.

READ  Transmisja na żywo w Polsce: Krakow Kings @ Warsaw Mets, 20 czerwca, 14:00 CET (14:00, 08:00 i ET)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top