Polska niezbędni pracownicy do opuszczenia – DW – 23.11.2022

Polska niezbędni pracownicy do opuszczenia – DW – 23.11.2022

Warszawianka Dorota wraz ze swoją nastoletnią córką przeprowadziła się w 2019 roku do Peterborough we wschodniej Anglii. „Myślałam, że Anglia to kraj, który zmieni moje życie” – powiedziała DW 44-letnia Polka.

I pod wieloma względami tak się stało.

„Moja córka poszła do szkoły, a ja dostałem pracę w magazynie Amazona. Zostaliśmy tam 11 miesięcy i nie mogliśmy związać końca z końcem” – powiedział.

Warszawiak płacił 475 funtów (520 euro, 518 dolarów) miesięcznie za pokój, który dzielił z córką, podczas gdy praca w magazynie Amazona zapewniała mu wynagrodzenie w wysokości 1275 funtów na wynos za czasami 50 godzin tygodniowo.

Powiedziała, że ​​miasto Peterborough jest „szorstkie i nieco chorobliwe”. Obecnie „szczęśliwie pracuje w Polsce” jako pomoc domowa. „Moja jakość życia jest tutaj lepsza”.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Middlesex University, University of Glasgow i University of Sheffield wykazało, że Dorota nie jest sama. W badaniu przebadano 1105 polskich kluczowych pracowników pracujących w służbie zdrowia i opiece społecznej, transporcie, edukacji i opiece nad dziećmi, usługach komunalnych i produkcji towarów.

The badacze 28% ankietowanych uważało, że byli dyskryminowani w miejscu pracy. Polscy pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej powiedzieli im, że są traktowani nierówno w porównaniu z innymi migrantami.

Ponad połowa respondentów, 55%, stwierdziła, że ​​ich zdrowie psychiczne pogorszyło się w czasie pandemii – 31% „znacząco” i 24% „nieco”, a 40,2% znalazło się w gorszej sytuacji finansowej.

Mieszkańcy Europy Wschodniej „niemile widziani w Wielkiej Brytanii”

Aby obejrzeć ten film, włącz obsługę JavaScript i uaktualnij swoją przeglądarkę internetową Obsługuje wideo HTML5

Niechciany w pracy

Wśród polskich niezbędnych pracowników „Wielu polskich niezbędnych pracowników mówiło o dyskryminacji i poczuciu niechęci w pracy i w swoich społecznościach” – powiedziała DW Kasia Narkowicz, badaczka z Middlesex University.

Rozmówcy stwierdzili w swoim raporcie, że retoryka rządu Wielkiej Brytanii wobec migrantów jest „wroga i podżegająca” i grozi dalszymi atakami na migrantów.

READ  Polski import LNG wyprzedza gaz rosyjski

„Wiemy, że istnieją braki w kluczowych sektorach pracy, które często muszą być wypełnione przez imigrantów. Pytaniem do przyszłych badań jest to, ilu imigrantów z Polski i Europy Wschodniej będzie zainteresowanych wypełnieniem tych luk” – powiedział Narkowicz.

Szacuje się, że przed głosowaniem za Brexitem w 2016 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało prawie milion Polaków. Źródła podają, że około 200 000 członków Polonii opuściło obecnie Wielką Brytanię.

Około 11% imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii pracuje Departament Transportu, 10% w rolnictwie i 9% w służbie zdrowia. Ponad jedna piąta (23%) migrantów z UE w Wielkiej Brytanii to Polacy.

Narodowa Służba Zdrowia (NHS) publikuje dane dotyczące narodowości swoich pracowników. W marcu 2021 r. w NHS pracowało około 10 500 Polaków, co stanowi czwartą co do wielkości liczbę obywateli innych niż Brytyjczycy po personelu indyjskim (30 000), filipińskim (25 000) i irlandzkim (14 000).

„Ich decyzje o wyjeździe podczas pandemii były solidne, ale wzmocniły się po Brexicie, kiedy zdali sobie sprawę, że ich pozycja w Wielkiej Brytanii jest zbyt niepewna, a postrzeganie ich jako ciężko pracujących pracowników zbyt niestabilne” – powiedział Nurkovich.

„Kryzys gospodarczy i to, co dzieje się teraz, pogorszy sytuację” – dodał.

„Zły” Brexit

Polskie miejsca pracy w Wielkiej Brytanii oferują szeroką gamę produktów osobom, które w przeciwnym razie mogłyby nie mieć do nich dostępu, a także zatrudniają ludzi i płacą podatkiZdjęcie: Image-Alliance/NurPhoto/J. Nicholsona

Zwolennik Brexitu Lord Simon Wolfson – dyrektor naczelny sprzedawcy odzieży Next – niedawno wezwał rząd Wielkiej Brytanii do zezwolenia większej liczbie zagranicznych pracowników do Wielkiej Brytanii, mówiąc, że polityka imigracyjna po Brexicie szkodzi gospodarce.

„To nie jest brexit, którego chciałem” – powiedział BBC.

To samo można powiedzieć o wielu, którzy nie głosowali za Brexitem.

Na przykład przemytnik z Wielkiej Brytanii, Danny W. Firma Poole & Sons niedawno wszczęła postępowanie prawne przeciwko rządowym przepisom imigracyjnym po tym, jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleciło ludziom wyjazd do Polski, aby uniknąć opóźnień na granicach. Pomimo jazdy ciężarówkami zarejestrowanymi w Wielkiej Brytanii, posiadania brytyjskich numerów ubezpieczenia społecznego i płacenia podatków w Wielkiej Brytanii, kierowcy firmy z UE napotykają duże opóźnienia na granicy Wielkiej Brytanii.

READ  Kanadyjczyk Blondin, Whiteman i Maltois zdobyli złoto na Pucharze Świata w łyżwiarstwie szybkim w Polsce.

Tymczasem pobyt w Wielkiej Brytanii po Brexicie nie jest prosty dla obywateli UE. Obywatele UE muszą ubiegać się o prawo pobytu w ramach brytyjskiego programu rozliczeniowego UE.

„Z naszej ankiety wynika, że ​​brexit wydaje się być katalizatorem. Pracujący tu Polacy zaczynają poważnie myśleć o powrocie” – powiedział Narkovich, dodając, że „ponad 50 proc. ankietowanych stwierdziło, że COVID-19 wpłynął na ich decyzję o wyjeździe” oraz zauważyło wielu innych. Brexit w wywiadach.

Krzysia Balińska, koordynator Polskiej Organizacji Migrantów na rzecz Zmian (POMOC), mówi, że trudności, z jakimi borykało się wielu z nich, odegrały główną rolę w ich decyzji o opuszczeniu Wielkiej Brytanii.

„Ważną kwestią dla Polaków po Brexicie jest niepewność co do planu osiedleńczego UE. Nawet ci, którzy otrzymali status osoby osiedlonej z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, napotykają trudności, których nie było przed Brexitem” – powiedział DW. Na przykład ludzie są proszeni o udowodnienie swojego statusu imigracyjnego podczas ubiegania się o pracę, starania o kredyt hipoteczny lub uzyskiwanie opieki zdrowotnej.

Polska gospodarka i wezwania do powrotu do domu

Obecny stan polskiej gospodarki również miał wpływ na decyzję o powrocie wielu Polaków. Badanie wykazało, że Polacy zdecydowali się na przeprowadzkę do rodzinnego miasta ze względu na rosnący poziom życia, płace i możliwości zatrudnienia w Polsce.

Były ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegoki zaapelował do rodaków o powrót do ojczyzny w 2020 roku. „Czekamy na was z otwartymi ramionami” – powiedział.

Głównymi czynnikami, dla których Polacy decydują się na pracę za granicą, są zarobki, odległość od domu i zakwaterowanie w pracy. Na tym tle Niemcy stały się wygodniejszym wyborem niż Wielka Brytania. Dlatego niemieckie firmy, szczególnie z branży medycznej, logistycznej, budowlanej i produkcyjnej, w coraz większym stopniu skupiają się na wyjeździe z Wielkiej Brytanii wykwalifikowanych polskich pracowników.

READ  Polacy zmuszeni do wyjazdu jeszcze bardziej, ponieważ ceny karpia świątecznego rosną | Polska

Edytowany przez: Rob Mudge

Wielka Brytania wzywa kierowców ciężarówek w związku z kryzysem dostaw

Aby obejrzeć ten film, włącz obsługę JavaScript i uaktualnij swoją przeglądarkę internetową Obsługuje wideo HTML5

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *