Polska nawiązuje stosunki dyplomatyczne z Republiką Kosowa

Wczoraj, 8 listopada, osiągnięto porozumienie między Polską a Kosowem w formie wymiany not o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych.

„Niniejsza Umowa realizuje Uchwałę nr 184/2022 Rady Ministrów z dnia 5 września 2022 r. w sprawie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Kosowa” Według oświadczenia wydanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, SchengenVisaInfo.com raporty.

Według Ministerstwa Rzeczpospolita Polska uznała niepodległość Republiki Kosowa uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2008 r., ale jednocześnie nie nawiązała stosunków dyplomatycznych i konsularnych. Polska była także pierwszym krajem słowiańskim, który ją uznał.

Ponadto resort podkreśla, że ​​umowa zapewni polskim obywatelom optymalny poziom ochrony konsularnej w Kosowie.

Polska jest jednym z krajów, które wspierają integrację europejską wszystkich krajów Bałkanów Zachodnich, ponieważ wierzy, że to posunięcie przyczyni się do zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa w regionie.

W tym zakresie Polska przez wiele lat była znaczącym kontrybutorem polskiego kontyngentu wojskowego w ramach KFOR i misji policyjnej EULEX w Kosowie.

Obecnie 274 polskich żołnierzy służy w Kosowie jako siły pokojowe w kierowanych przez NATO Siłach Kosowskich. Początkowo KFOR liczył 800 polskich żołnierzy.

Biorąc pod uwagę, że Polska wspierała Kosowo w integracji z UE oraz przyczyniała się do stabilności i bezpieczeństwa regionu, wraz z ministrami spraw europejskich Francji i Niemiec, Wezwali także do postępów w liberalizacji wiz dla Kosowa.

Ministrowie stwierdzili, że w pełni poparli prowadzone przez UE rozmowy w sprawie Kosowa i Serbii, twierdząc, że potrzeba kompleksowego porozumienia pomogłaby obu krajom iść naprzód na ich europejskiej ścieżce.

Wcześniej, zdaniem ekspertów ds. integracji, została ona oceniona Do końca tego roku zapadnie decyzja o zniesieniu wiz do Kosowa. Jednocześnie premier Kosowa Albin Kurdi powiedział: Jego kraj będzie oficjalnie ubiegał się o członkostwo w Unii Europejskiej w tym roku.

Komunikat pojawia się pomimo obaw związanych z napięciami z Serbią, która dąży do członkostwa w UE. Jednak w czerwcu premier Kurdi powiedział, że Kosowo planuje złożyć swój oficjalny wniosek do końca roku.

READ  USA: Ponad pół miliona Amerykanów zmarło z powodu wirusa koronowego

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top