Polska może stworzyć drugą jednostkę do odbioru LNG wśród czeskich i słowackich interesów

Ta mapa wykonana 19 maja 2022 r. przedstawia model tankowca LNG przed flagami Polski i Rosji. REUTERS / Dado Ruvic / Ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 30 maja (Reuters) – Ponieważ Czechy i Słowacja chcą kupować więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG), Polska może wybudować drugą pływającą jednostkę magazynowo-tankującą (FSRU) obok już planowanej instalacji, polski minister klimatu powiedział. .

Czechy i Słowacja szukają alternatyw dla zmniejszenia swojej zależności od rosyjskich towarów. Słowacka państwowa spółka gazowa SPP zawarła umowy na zakup norweskiego gazu i LNG, wystarczającej ilości rurociągu, aby zaspokoić 65% zapotrzebowania do końca przyszłego roku.

Polska planuje otworzyć jednostkę FSRU w 2026 roku na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gdańska. Ma zdolność recyrkulacji 6 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu rocznie. W kraju jest już terminal LNG o przepustowości 6,2 pcm.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Możemy rozważyć różne opcje. Możemy otworzyć kolejną FSRU i wynająć kolejny statek, ale to jest odpowiedzialność naszych sojuszników” – powiedziała portalowi Biznesalert minister klimatu Anna Moskova.

Moskwa powiedziała, że ​​Polska chce, aby FSRU była częścią unijnego planu „Repower EU”, mającego na celu zaprzestanie korzystania z rosyjskiej energii. Dodał, że może mieć zdolność regeneracyjną 6 lub 12 pcm, w zależności od potrzeb krajów sąsiednich.

Powiedział, że Polska nie potrzebuje nadzwyczajnego podatku, aby przekazać konsumentom część zysków osiąganych przez firmy z rosnących cen energii, ponieważ polski sektor energetyczny jest zdominowany przez firmy kontrolowane przez państwo, potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Marka Strzeleckiego

READ  „To wszystko kłamstwo”; Imigranci utknęli na polskiej granicy czują się oszukani przez porywaczy

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top