Polska i Włochy mają dość unijnej biurokracji – mówi premier Morawiecki – Politico

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska i Włochy są „zmęczone dyktatem europejskiej biurokracji” i że oba kraje chcą wspólnie „odnowić UE”.

„Europa ojczyzn, a nie europejskie superpaństwo: obaj możemy się pod tym podpisać” – powiedział Morawiecki w czwartkowym wywiadzie dla włoskiej gazety. La StampaZapytany o wspólne poglądy Włoch i Polski.

„Polacy i Włosi są zmęczeni dyktatem europejskiej biurokracji i chcą prawdziwej demokracji. Chcemy odnowić Unię Europejską, wracając do jej założycielskich zasad” – powiedział w swoim pierwszym wywiadzie dla włoskiej gazety od czasu II wojny światowej we Włoszech władzę objął prawicowy rząd premiera Giorgii Meloniego.

Kolejną rzeczą, która łączy oba kraje, jest ich silne poparcie dla Ukrainy, powiedział Morawiecki, dodając, że „neoimperialistyczna polityka Władimira Putina jest wielkim zagrożeniem nie tylko dla Kijowa, ale dla całej Europy”.

Zapytany przez reportera o przemyślenia na temat komentarzy Meloniego, że pozycje Niemiec i Francji są wyższe niż innych, odpowiedział atakiem na Berlin.

„Już teraz płacimy wysoką cenę w szczególności za błędy niemieckiej polityki, ale jeśli Berlin decyduje o wszystkim, cena [of gas] Będzie więcej” – powiedział, wskazując na politykę energetyczną Niemiec, która jest kontrowersyjnie zdominowana przez zależność od rosyjskich dostaw gazu. Zanim Rosyjska inwazja na Ukrainę.

Doszedł jednak do wniosku, że zasada konsensusu jest niezbędna Niektóre państwa członkowskie Utrudnia to unijny proces decyzyjny.

„Albo jest rządy konsensusu, albo tyrania silnych” – powiedział Morawiecki.

READ  Nil spada do Polski, 35-7 | Wiadomości, sport, praca

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top