Polska dopuściła udział w działaniach certyfikacyjnych North Stream 2

6 września 2021 r. eksperci z Labarge Fortune zespawali ostatnią rurę dwóch nitek rurociągu Nort Stream 2. Źródło: ord Nort Stream 2 / Axel Schmidt

Polskie państwowe przedsiębiorstwo naftowo-gazowe Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zostało dopuszczone do udziału w czynnościach certyfikacyjnych dla projektu gazociągu Nord Stream 2 o wartości 11,2 mld USD, który ma przepustowość 55 mld m3 gaz po uruchomieniu.

Na początku tego miesiąca Gosprom zakończył budowę gazociągu North Stream 2, którym przez Morze Bałtyckie będzie transportowany rosyjski gaz do Europy.

Projekt ma podwójny system rurociągów o długości około 1230 km z Rosji do Niemiec.

Nordstream 2, rurociąg należący do Casprom International, spółki zależnej rosyjskiego przedsiębiorstwa państwowego Cosprom, jest obecnie w fazie przygotowawczej do eksploatacji.

Warto zauważyć, że niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur) przyznaje prawa do udziału Polsce, ponieważ Ukraina i Polska sprzeciwiają się projektowi gazociągu.

Polska obawia się, że plan zagrozi bezpieczeństwu krajów europejskich Ukraina spodziewa się stracić około 3 miliardów dolarów (2,2 miliarda funtów) rocznie z tytułu ceł na przesył gazu.

Aby rozwiać te obawy, w lipcu br. Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie pokojowe w sprawie sporu o rurociąg. Berlin obiecał nałożyć sankcje na Rosję, jeśli zagrozi ona bezpieczeństwu energetycznemu sąsiadów.

Stany Zjednoczone twierdzą, że plan podważy rolę Ukrainy w transferach energii, a także zależność Europy od rosyjskiego gazu.

W oświadczeniu PGNiG stwierdziło: „Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur, BNetzA) jest certyfikowanym operatorem dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz jego niemieckiej spółki zależnej PGNiG Supply & Trading GmbH na North Stream 2”.

Według Polski rosyjska agencja informacyjna DOS poinformowała, że ​​Nortstream 2 nie spełnia formalnych i podstawowych wymagań certyfikacji w preferowanym modelu niezależnego operatora przesyłowego (ITO).

READ  Kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2022. Mecze międzynarodowe Piłka i łańcuch

Dodał, że pozytywna decyzja BNetzA zagrozi bezpieczeństwu dostaw UE i jej państw członkowskich.

Pavel Majewski, Prezes Zarządu PGNiG, powiedział: „W działaniach certyfikacyjnych będziemy dążyć do tego, aby nie uwzględniać wymogów kontroli własności Nort Stream 2, dostępu stron trzecich i opłat jawnych. Koszt całego rurociągu ”.

Na początku tego tygodnia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wezwała Rosję do dostarczania większej ilości gazu do Europy w obliczu kryzysu energetycznego.

Globalne Obserwatorium Energii z siedzibą w Paryżu dodało: „MAE ma nadzieję, że Rosja może zrobić więcej, aby zwiększyć dostawy gazu do Europy i zapewnić odpowiednie uzupełnienie zapasów w ramach przygotowań do nadchodzącego ciepłego sezonu zimowego”.

Apel ten pojawia się w kontekście obaw w Europie o decyzję Moskwy o niezwiększaniu eksportu gazu do Europy w październiku.

Unia Europejska (UE) oskarżyła Moskwę o celowe wstrzymywanie dostaw gazu w oczekiwaniu na zgodę organów regulacyjnych na projekt gazociągu Nord Stream 2.

Plan pozwoliłby Moskwie podwoić eksport gazu do Niemiec.

Mówi się, że urzędnicy Gospromu powiedzieli, że Rosja może zwiększyć sprzedaż gazu do Europy po zatwierdzeniu gazociągu.

Projekt rurociągu rozpoczyna się we wschodniej Rosji i kończy w pobliżu niemieckiego wybrzeża Morza Bałtyckiego przez wody fińskie, szwedzkie i duńskie.

Rurociąg zostaje oddany do eksploatacji pod warunkiem uzyskania zgody niemieckiego regulatora. Ten Oczekuje się, że zatwierdzenie potrwa do czterech miesięcy, Według Interfox.

Rosyjscy urzędnicy spodziewają się, że projekt zacznie działać do końca 2021 roku.

W sierpniu niemiecki sąd orzekł, że gazociąg Nord Stream 2 nie może być wyłączony spod unijnych reguł uczciwej konkurencji.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top