Polska chce słusznie zablokować unijny plan ograniczenia popytu na gaz – mówi premier

WARSZAWA, 28 lipca (Reuters) – Ewentualna decyzja o obowiązkowych ograniczeniach zużycia gazu w Unii Europejskiej powinna zostać podjęta jednogłośnie, a nie większością kwalifikowaną – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Kraje UE zatwierdziły we wtorek słaby plan awaryjny w celu ograniczenia popytu, łagodząc dalsze cięcia dostaw rosyjskiego gazu po osiągnięciu kompromisowych porozumień w celu ograniczenia cięć konsumpcji w niektórych krajach. Czytaj więcej

W ramach programu cięcia dostaw mogą być ograniczone w sytuacjach kryzysowych, jeśli zgodzi się na to większość krajów UE. Węgry były jedynym krajem, który sprzeciwił się temu planowi, powiedziało dwóch unijnych urzędników.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Polska powiedziała, że ​​jest przeciwna cięciom obligacji, a Morawiecki w czwartek powiedział, że chce zawetować taką decyzję.

– Absolutnie popieramy takie referendum w tej sprawie – chodzi o elektryczność, miks energetyczny – będący w tzw. trybie jednomyślności, gdzie Polska ma prawo weta. Domagamy się tego – powiedział prywatnie. Nadawca Polsatu Wiadomości.

„Jeżeli Unia Europejska zmusi nas do głosowania większością kwalifikowaną, będziemy zdecydowanie się sprzeciwiać. W razie potrzeby wykonamy formalne weto, a wtedy niestety stosunek do tego weta będzie zależeć od decyzji instytucji europejskich. Unia…

Polski minister klimatu powiedział w osobnym wywiadzie, że Polska osiągnęła już znaczące redukcje zużycia gazu i dyskusja o obowiązkowych cięciach jest „niepotrzebna”.

„Mam nadzieję, że tak się nigdy nie stanie… Absolutnie nie poprzemy takiej (obowiązkowej) redukcji, a w najgorszym przypadku, jeśli zagłosujemy za dużo, po prostu nie zastosujemy się” – powiedziała nadawcy TVP Anna Moskwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk; Edytowanie przez Hugh Lawson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Wysoki urzędnik krytykuje postępowanie UE z polskim planem naprawy Covid | Komisja Europejska

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top