Polska 2:0 Szwecja: Druga połowa wystawa Polska | Kwalifikacje europejskie

Polska 2:0 Szwecja: Druga połowa wystawa Polska |  Kwalifikacje europejskie

Polska zakwalifikowała się do drugiego z rzędu Mistrzostw Świata FIFA po pokonaniu Szwecji w finale play-off w Sorzo.

Ważne chwile

49′ Karlstrom sfaulował Krishovię w okolicy
51′
Lewandowski pokonał Olsona z miejsca
57′ Szczęsny zaprzecza Forsbergowi
72′ Zieliński zajął drugie miejsce

Krótki mecz: Polska poprawia się uderzeniami w drugiej połowie

Szwed Emil Forsberg został postrzelony w drugiej połowie przez Wojciecha Schizneya i Matty Casha, ale w pierwszej połowie miał pewne szanse.

Grzegorz Krychowiak został wprowadzony w przerwie i miał natychmiastowy wpływ po tym, jak został sfaulowany w polu przez Jespera Carlstroma, a Robert Lewandowski nie pomylił się z tego miejsca.

Robert Lewandowski wyróżnił Polskę na rzutach karnychObrazy Getty

Szwedzi zepchnęli remis i Szczęsny ponownie zdementował Forsberga, po czym Piotr Zieliński po faulu podwoił prowadzenie u siebie.

Gospodarze mogli mieć więcej goli, ale Robin Olsen dobrze obronił po potężnych strzałach głową Johna Bednarka i Lewandowskiego.

Piotr Koźmiński, polski korespondent

Polska zasługuje na zwycięstwo. W drugiej połowie zrobili postępy i dwóch ich kluczowych ludzi stanęło do policzenia. Lewandowski po raz kolejny okazał się świetnym napastnikiem i kapitanem, a Jilinsky w końcu sprostał oczekiwaniom kibiców. Dwa mecze podczas jego polskiej kadencji, a Chesław Miknevich ma już za sobą największy moment w swojej karierze trenerskiej, gdy Polska odzyskała wojska na Stadionie Śląskim.

Sujay Dutt, szwedzki dziennikarz

Przez większość meczu szwedzka drużyna nie mogła się doczekać zdobycia gola, ale polski bramkarz Szczecin uratował swoją drużynę w obu połowach. Następnie w pewnym momencie wyzwanie Carlstroma dało Polakom rzut karny, dając Lewandowskiemu szansę na podwojenie przewagi przed przegraną w obronie. W ostatnim rzucie kostką w Szwecji zaprezentowali się Sladen Ibrahimovic i Anthony Elanga, ale 40-latek lub nastolatek nie mógł zmienić decyzji.

Reakcja

Lewandowski: „Wiem, jak ważna jest kara”

Przemawia Robert Lewandowski, polski napastnik UEFA.com: – Mieliśmy wiele problemów przed tym meczem. Wielu naszych graczy było kontuzjowanych. Miałem problem z kolanem, w tym ja. Walczyliśmy, ale teraz możemy świętować. Jestem dumny i szczęśliwy.

Czesław Michniewicz, polski trener, mówi UEFA.com: „To wyjątkowa noc nie tylko dla mnie, ale dla całej polskiej piłki nożnej. Nie zapominajmy, że niektórzy z naszych piłkarzy mieli ostatnią szansę na grę w finale mistrzostw świata. Cieszę się, że tego nie przegapią. Naprawdę wspaniała noc.

Trener Szwecji John Anderson mówi TV4: – Byłem bardzo rozczarowany. To był mecz, który był w naszym zasięgu. Stworzyliśmy okazje, ale nie zdobyliśmy gola. Do czasu kary trzymaliśmy mecz w szachu.

Sladen Ibrahimovic, Szwecja mówi do przodu TV4: „Wszyscy są rozczarowani. To normalne, że przegrywamy. Każdy chce grać w Pucharze Świata, ale niestety tak się nie stanie”.

Kluczowe dane

• Rzut karny Lewandowskiego był pierwszym golem Polski dla Szwecji na ojczystej ziemi, która nie strzeliła gola w poprzednich trzech spotkaniach.
  • 75. gol w reprezentacji daje polskiemu kapitanowi trzecie miejsce na liście strzelców wszechczasów w reprezentacji UEFA, za Sanderem Kościuszką, Ferencem Puskasem (84) i Cristiano Ronaldo (115).

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Europie

Belgia, Chorwacja, Dania, Anglia, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Portugalia, Serbia, Hiszpania, Szwajcaria.

Losowanie Pucharu Świata rozpoczyna się w Doha w piątek o godzinie 19:00 czasu lokalnego (jedna godzina za Europą kontynentalną, dwie godziny za Anglią i Portugalią).

Wydziwianie

Polska: Szczęsny; Bielik, Glik, Bednarek; Cash, Koralsky (Kryzhovyak 46), Modern, Berezysky; Zieliński (Buksa 89), Szymański; Lewandowskiego.

Szwecja: Olson; Croft, Lindelof, Danielson (Ibrahimovic 80), Augustinson; Klusevsky, Karlstrom (Swanberg 67), Kay Olson (Carlson), Forsberg; Izaak, Quizon (Elanga 67).