Pokojowa Nagroda Nobla rosyjskiego dziennikarza została sprzedana na aukcji za 103,5 miliona dolarów, aby pomóc dzieciom na Ukrainie

21 czerwca (Reuters) – Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. Dmitrij Muratow i redaktor naczelny jednej z ostatnich głównych niezależnych gazet w Rosji sprzedał swój medal Nobla za rekordową kwotę 103,5 miliona dolarów, aby pomóc dzieciom wysiedlonym przez wojnę na Ukrainie. .

Heritage Auctions, który przeprowadził aukcję w Nowym Jorku, powiedział w oświadczeniu, że wszystkie dochody z aukcji, która zbiegła się w poniedziałek ze Światowym Dniem Uchodźcy, będą wspierać humanitarną reakcję UNICEF na bezdomne dzieci na Ukrainie.

Gazeta Muratowa „Nowaja Gazeta”, która bardzo krytycznie odnosi się do prezydenta Władimira Putina i jego rządu, zawiesiła działalność w Rosji w marcu po ostrzeżeniach ze strony państwa o relacjonowaniu wojny na Ukrainie. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Naciski na liberalne media rosyjskie trwały od 1999 r. za Putina, najwyższego przywódcy Rosji, ale nasiliły się po wysłaniu przez Moskwę wojsk na Ukrainę 24 lutego. Muratov został zaatakowany czerwoną farbą w kwietniu. Czytaj więcej ]

Główne rosyjskie media i organizacje kontrolowane przez państwo uważnie śledzą język, którym Kreml opisuje konflikt z Ukrainą, który Moskwa nazywa „operacją specjalną” mającą zapewnić Rosji bezpieczeństwo i zdyskredytować sąsiada. Kijów i jego zachodni sojusznicy mówią, że jest to nieuzasadniona wojna agresywna.

Według doniesień amerykańskich mediów, aukcja Nagrody Muratowa pobiła rekord każdego medalu Nobla, jaki kiedykolwiek został wylicytowany, a poprzednia najwyższa oferta sprzedała się podobno na prawie 5 milionów dolarów.

„Ta nagroda nie przypomina żadnej innej oferowanej aukcji”, powiedział Heritage Auctions w oświadczeniu przed sprzedażą.

„Pan Muratov, przy pełnym wsparciu pracowników Nowej Gazety, pozwala nam na licytację jego medalu nie jako przedmiotu kolekcjonerskiego, ale jako wydarzenia, które, jak ma nadzieję, będzie miało pozytywny wpływ na życie milionów ukraińskich uchodźców”.

READ  Generałowie w stanie spoczynku ostrzegają armię USA przed głębokim podziałem i możliwością ewentualnej próby zamachu stanu w przyszłości

Muratov, współzałożyciel Novaya Gazeta w 1991 r., wraz z Marią Ressa z Filipin zdobył Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r. za to, co Komitet Nagrody Nobla określił jako „wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju. „

Muratow, który obiecał przekazać około 500 000 dolarów z tej nagrody na cele charytatywne, przyznał Nagrodę Nobla sześciu dziennikarzom „Nowaja Gazeta” zamordowanym od 2000 roku.

Na tej liście znalazła się dziennikarka Anna Politkowska, krytyk wojny rosyjskiej w Czeczenii, która zginęła w 2006 roku w windzie w swoim bloku mieszkalnym w Moskwie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Relacja prasowa w Melbourne autorstwa Lydii Kelly; Montaż przez Himani Sarkar i Michaela Berry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top