Podzielony Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych pozostawia w mocy prawo aborcyjne w Teksasie

WASZYNGTON – Głęboko podzielony Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zezwolił na utrzymanie w mocy teksańskiego prawa zakazującego większości aborcji, ponieważ obecnie pozbawia ono większość kobiet prawa do aborcji w drugim co do wielkości stanie kraju.

Sąd zagłosował 5-4 za odrzuceniem pilnego odwołania od dostawców aborcji i innych, którzy starali się zablokować egzekwowanie prawa, które weszło w życie w środę. Ale sędziowie zauważyli również, że ich kolejność prawdopodobnie nie jest ostatnim słowem, czy prawo może się utrzymać, ponieważ wciąż może być stawiane przed innymi wyzwaniami.

Prawo Teksasu, które republikański gubernator Greg Abbott podpisał w maju, zakazuje aborcji, gdy lekarze wykryją aktywność serca, zwykle około sześciu tygodni i zanim wiele kobiet zorientuje się, że jest w ciąży.

Jest to najbardziej rygorystyczne prawo przeciwko prawom do aborcji w Stanach Zjednoczonych od przełomowej decyzji Sądu Najwyższego Roe przeciwko Wade z 1973 roku i jest częścią szerszej kampanii republikanów w całym kraju, mającej na celu nałożenie nowych ograniczeń na aborcję. Co najmniej 12 innych stanów wprowadziło zakazy we wczesnym okresie ciąży, ale wszystkim zakazano wejścia w życie.

Nakaz Sądu Najwyższego o odmowie zaniechania teksańskiego prawa pojawił się na krótko przed północą w środę. Większość stwierdziła, że ​​ci, którzy wnieśli sprawę, nie wywiązali się z dużego ciężaru wymaganego do powstrzymania prawa.

„Dochodząc do tego wniosku, podkreślamy, że nie twierdzimy, że ostatecznie rozstrzygnęliśmy jakiekolwiek spory sądowe lub istotne działania w pozwie skarżących. W szczególności sprawa ta nie jest oparta na żadnym wniosku co do sposób ogranicza inne odpowiednie odwołania.proceduralnie dla prawa Teksasu, w tym sądów w Teksasie.

Prezes Sądu Najwyższego John Roberts nie zgadzał się z trzema liberalnymi sędziami sądu. Każdy z czterech odrębnych sędziów pisał odrębne oświadczenia, w których wyrażał swój sprzeciw wobec większości.

READ  Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w czwartek

Roberts zauważył, że chociaż większość odrzuciła wniosek o pomoc w nagłych wypadkach, „orzeczenie sądu wyraźnie wskazuje, że nie można go rozumieć jako popierającego konstytucyjność danego prawa”.

Głosowanie w tej sprawie podkreśla wpływ śmierci liberalnej sędzi Ruth Bader Ginsburg w zeszłym roku i zastąpienia ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa przez konserwatywną sędzię Amy Connie Barrett. Gdyby Ginsburg pozostał w sądzie, byłoby pięć głosów, by zatrzymać prawo Teksasu.

Sędzia Sonia Sotomayor nazwała decyzję swoich konserwatywnych kolegów „zadziwiającą”. „Wypełniona prośbą o rażąco niekonstytucyjną ustawę mającą na celu uniemożliwienie kobietom korzystania z ich konstytucyjnych praw i unikania kontroli sądowej, większość sędziów zdecydowała się chować głowy w piasek” – napisała.

Prawodawcy z Teksasu napisali prawo, aby uniknąć rewizji przez sąd federalny, pozwalając prywatnym obywatelom wnosić powództwa cywilne w sądzie stanowym przeciwko każdemu, kto uczestniczył w aborcji, poza pacjentką. Inne przepisy dotyczące aborcji są egzekwowane przez urzędników stanowych i lokalnych, co może grozić sankcjami karnymi.

W przeciwieństwie do tego, prawo Teksasu pozwala prywatnym obywatelom pozwać dostawców aborcji i każdego zaangażowanego w ułatwianie aborcji. Może to obejmować między innymi każdego, kto odwozi kobietę do kliniki w celu dokonania aborcji. Zgodnie z prawem każdy, kto pomyślnie pozwie inną osobę, ma prawo do co najmniej 10 000 USD.

W swoim sprzeciwie sędzia Elena Kagan nazwała prawo „oczywiście niekonstytucyjnymi”, mówiąc, że pozwala „prywatnym partiom wprowadzać niekonstytucyjne ograniczenia w imieniu państwa”. Sędzia Stephen Breyer powiedział, że „kobieta ma federalne konstytucyjne prawo do aborcji w pierwszym trymestrze ciąży”.

Po tym, jak federalny sąd apelacyjny odmówił zezwolenia na natychmiastową rewizję prawa przed jego wejściem w życie, przeciwnicy tego środka zwrócili się o rewizję do Sądu Najwyższego.

W oświadczeniu wydanym na początku czwartku po akcji Sądu Najwyższego, Nancy Northup, prezes Centrum Praw Reprodukcyjnych, które reprezentuje dostawców aborcji, którzy łamią prawo, obiecała „kontynuować walkę z tym zakazem do czasu przywrócenia dostępu do aborcji w Teksasie”.

READ  Tankowiec z paliwem eksploduje w Libanie, zabijając co najmniej 20 | Wiadomości z Bliskiego Wschodu

“Byliśmy zszokowani, że Sąd Najwyższy odmówił zablokowania prawa, które rażąco narusza Roe v. Wade. W tej chwili ludzie szukający aborcji w Teksasie są przerażeni – nie mają pojęcia, gdzie i kiedy będą mogli dokonać aborcji, jeśli w ogóle. Udało się. Politycy z Teksasu szydzą obecnie z rządów prawa, doprowadzając do zmian w opiece aborcyjnej w Teksasie i zmuszając pacjentki do opuszczenia stanu — jeśli mają środki — w celu uzyskania konstytucyjnie chronionej opieki zdrowotnej. kręgosłupa każdego, komu zależy na Konstytucji w tym kraju.”

Teksas od dawna egzekwuje jedne z najostrzejszych ograniczeń aborcyjnych w kraju, w tym szeroko zakrojoną ustawę uchwaloną w 2013 roku. Sąd Najwyższy w końcu uchylił to prawo, ale dopiero po zamknięciu ponad połowy stanowych ponad 40 klinik.

Jeszcze zanim sprawa z Teksasu trafiła do Sądu Najwyższego, sędziowie planowali zająć się kwestią prawa do aborcji w dużej sprawie po tym, jak sąd zaczął ponownie przesłuchiwać argumenty jesienią. Ta sprawa dotyczy Missisipi, która domaga się pozwolenia na wprowadzenie zakazu aborcji po 15 tygodniu ciąży.

——

Pisarz Associated Press, Paul J., przyczynił się do powstania tego raportu. Webber w Austin w Teksasie.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top