Podsumowanie tygodnika Science News: szczątki rakiet w Chinach, roboty z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i nie tylko

Chiny z powodzeniem uruchomiły moduł Wentian ze swojej stacji kosmicznej Tiangong w zeszłym tygodniu. Ale w tym tygodniu kraj uważnie obserwuje niekontrolowany powrót szczątków z najpotężniejszej rakiety, jaką kiedykolwiek zbudował. Oto nasze podsumowanie największych kosmicznych wiadomości z zeszłego tygodnia.

Kurtka lotnicza Apollo 11 Buzza Aldrina zostanie wystawiona na aukcję

Kurtka lotnicza Buzza Aldrina, którą nosił podczas historycznej misji Apollo 11, została sprzedana za prawie 2,8 miliona dolarów podczas imprezy w Nowym Jorku. Przód kurtki dumnie wyświetla logo NASA i logo misji Apollo 11, znajdujące się pod plakietką z nazwą Aldrin.

Neil Armstrong i Buzz Aldrin jako pierwsi spacerowali po Księżycu. W wieku 92 lat Aldrin jest jedynym żyjącym członkiem ekspedycji. Po okładce drugą najwyższą pozycją w tej samej aukcji był zbiorczy plan lotu dla misji Apollo 11. Plan został sprzedany za 819 000 USD, pokonując szacunki od 100 000 do 150 000 USD.

Szczegółowy widok izolowanej kurtki powietrznej Buzza Aldrina, którą nosił podczas swojej misji na Księżyc i z powrotem podczas Apollo 11, sprzedanej za 772 500 w Sotheby’s, w Nowym Jorku, USA, 21 lipca 2022 r., na tym zrzucie ekranu z wideo. (Źródło zdjęć: telewizja Reuters przez Reuters)

Pierwszy arabski astronauta na dalekiej misji kosmicznej

Emiraty astronauta Sultan Al Neyadi będzie świętować historię jako pierwszy arabski astronauta, który weźmie udział w długoterminowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) po tym, jak został wybrany na misję Crew-6 zaplanowaną na początek 2023 roku. Emirates to jedenasty kraj na świecie, biorący udział w długoterminowej misji kosmicznej, według Emirates News Agency.

Al Neyadi poleci na stację kosmiczną w ramach umowy wymiany między NASA a Axiom Space, prywatną firmą kosmiczną z siedzibą w Teksasie. Załoga SpaceX=6 będzie szóstym lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną statku kosmicznego Elona Muska Crew Dragon. Misja ma wystartować w 2023 roku na rakiecie Falcon 9 z Launch Complex 39A w NASA Kennedy Space Center.

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a odkrywa najbliższą i najdalszą znaną gwiazdę

Emirati astronauta Sułtan Al Neyadi Sultan Al Neyadi jest drugim astronautą z Emiratów, który udał się na Międzynarodową Stację Kosmiczną po Hazzy Al Mansouri, który mieszkał na stacji przez osiem dni w 2019 roku (Zdjęcie: Centrum Kosmiczne Mohammeda Bin Rashida)

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej połączyli siły z robotami Astrobi

Dwa roboty „astrobi” po raz pierwszy w historii zaczęły pracować autonomicznie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obok ludzi. Jak dotąd roboty Astrobee działają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojedynczo lub przy wsparciu operatorów. Film udostępniony przez NASA przedstawia nowy kamień milowy dla systemu robotycznego zaprojektowanego do autonomicznego działania.

Roboty Astrobee mają kształt sześcianu i około 32 cm szerokości. Trzy roboty Astrobee, nazwane Queen, Bumble i Honey, poruszają się wokół siebie w mikrograwitacyjnym środowisku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za pomocą elektrycznych śmigieł. Gdy się wyczerpią, są zaprojektowane tak, aby automatycznie wracały do ​​swoich stacji dokujących, aby można je było naładować.

Roboty Astrobee nie tylko sprawią, że misje kosmiczne będą bezpieczniejsze i bardziej opłacalne, ale także będą mogły wykonywać rutynowe prace, które pozwolą operatorom wykonywać bardziej złożone prace. Ale w przyszłości mogą mieć ważniejszy obowiązek. Roboty Astrobee mogą być przydatne w przyszłych statkach kosmicznych, które nie będą obsługiwane przez cały rok, jak stacja kosmiczna Gateway planowana na orbitę Księżyca. Taki statek kosmiczny będzie potrzebował autonomicznych robotów, aby utrzymać rzeczy w ruchu podczas nieobecności ludzi.

Rakieta Long March-5B Y3, niosąca moduł Wentian Laboratory budowanej chińskiej stacji kosmicznej, unosi się z miejsca startu statku kosmicznego Wenchang w prowincji Hainan w Chinach 24 lipca 2022 r. China Daily via Reuters

Wrak chińskiego pocisku

Oczekuje się, że w tym tygodniu do atmosfery przedostaną się gruzy z niedawno wystrzelonej chińskiej rakiety. Rakieta Long March 5B została wystrzelona w niedzielę, aby przenieść na orbitę jednostkę laboratoryjną budowanej chińskiej stacji kosmicznej, co oznacza trzeci lot najpotężniejszej rakiety w kraju.

READ  Trzy z czterech instrumentów teleskopu Webba NASA są gotowe do nauki

Podobnie jak w poprzednich dwóch lotach, 30-metrowy, 22-tonowy rdzeń rakiety osiągnął już niską orbitę i oczekuje się, że powróci w kierunku Ziemi z powodu tarcia atmosferycznego naszej planety, według ekspertów, którzy rozmawiali z AP. Obecnie nie da się tego określić z góry, ale eksperci będą mogli zawęzić potencjalny obszar wpływu, gdy zbliżamy się do wpływu.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top