Podsumowanie tygodnia kosmicznych wiadomości: „Obce znaki”, kosmiczni kanibale i nie tylko

Chiny powiedziały, że mogły zauważyć oznaki dziwnych cywilizacji

Chiny powiedziały, że ich gigantyczny teleskop mógł wykryć ślady obcych cywilizacji, zgodnie z raportem wspieranej przez państwo gazety Science and Technology Daily. Wygląda na to, że post zawierał usunięte raporty i posty o odkryciu, ale nie wcześniej niż zaczął pojawiać się na Weibo i został odebrany przez kilka serwisów informacyjnych.

Sky Eye wykrył wąskopasmowe sygnały elektromagnetyczne, które różnią się od wcześniej przechwyconych sygnałów, a zespół bada je, jak twierdzi Zhang Tonjie, główny naukowiec zespołu badawczego zajmującego się cywilizacją pozaziemską, współzałożonego przez Pekiński Uniwersytet Normalny, Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Chińska Akademia Nauk. Science i University of California w Berkeley, cytowane przez dziennik.

Wytrwały łazik NASA znajduje kawałek folii aluminiowej na powierzchni Marsa

Łazik marsjański uchwycił nieoczekiwany obraz lewą kamerą Mastcam-Z; Błyszczący kawałek cyny przyklejony do skały na pobliskiej planecie. Obiekt został określony jako część koca termicznego, który mógł pochodzić z etapu opadania rakiety, która wylądowała na planecie łazikiem i helikopterem Ingenuity Mars.

Najlepsze z Express Premium
doskonały
Indie będą kluczowym motorem popytu w ciągu najbliższych 30 lat,...doskonały
Szybkie dochodzenie — część 2: Przegląd głównych pominięć kastowych i mniejszościowych...doskonały
Dlaczego Ukraina nie pojawia się w naszej klasiedoskonały

Jest to dość zadowalające wyjaśnienie, z wyjątkiem jednego zastrzeżenia: lądowisko rozbiło się około dwóch kilometrów od miejsca, w którym zauważono kawałek cyny, ale naukowcy nie mają wyjaśnienia, w jaki sposób się tam dostał. Co więcej, nie są pewni, z której części statku kosmicznego pochodzi. Obecnie przyjmuje się, że kawałek wylądował tam podczas lądowania statku kosmicznego lub został tam wyrzucony przez marsjańskie wiatry.

Najszybciej rosnąca czarna dziura

Astronomowie z Australian National University odkryli coś, co wydaje się być najszybszą czarną dziurą, jaką kiedykolwiek zaobserwowano w kosmosie. Według nich czarna dziura rośnie tak szybko, że pochłania równowartość jednej masy Ziemi na sekundę. Czarna dziura jest 7000 razy jaśniejsza niż całe światło w naszej galaktyce razem wzięte, dzięki czemu jest widoczna dla astronomów na całej planecie.

READ  Dziwny nowy gatunek dinozaura miał zbroję niepodobną do niczego, co widziano wcześniej – Herald Leak

Naukowcy spekulują, że masywna czarna dziura mogła powstać w wyniku zderzenia dwóch dużych galaktyk. Zwykle czarne dziury powstają, gdy masywne gwiazdy zapadają się na siebie, powodując supernową. Reszta gwiazdy zostaje zmiażdżona przez grawitację i zamienia się w czarną dziurę, zatrzymując wszystko, łącznie ze światłem.

Chiński lądownik Chang’E-5 znajduje na Księżycu oryginalne ślady wody

Próbki zebrane przez chiński lądownik księżycowy Chang’E-5 dostarczyły pierwszego ostatecznego potwierdzenia in situ w czasie rzeczywistym istnienia lokalnego źródła wody na Księżycu. Chang’E-5 zebrał próbki z Oceanus Procellarum na powierzchni Księżyca, starożytnej bazaltowej klaczy, której nazwa oznacza „ocean burz”.

Pierwsze potwierdzenie sygnału wody zostało dostarczone przez pokładową analizę spektroskopową w 2021 roku, a później zostało to potwierdzone, gdy lądownik powrócił w 2021 roku z testami laboratoryjnymi próbek. Zespół później ustalił, że woda pochodzi z samego księżyca, a nie jest wynikiem wiatru słonecznego lub innych czynników zewnętrznych.

Biały karzeł rozdziera cały układ planetarny w stanie „kosmicznego kanibalizmu”

Śmierć gwiazdy jest tak gwałtowna, że ​​pozostawiona przez nią martwa gwiazda, zwana białym karłem, zakłóca cały ekosystem planetarny, wysysając szczątki zarówno z jej wewnętrznego, jak i zewnętrznego zasięgu. Zjawisko to oznacza również pierwszy przypadek, w którym biały karzeł pochłonął skały mineralne i materiał lodowy, które są „składnikami planetarnymi”.

Naukowcy byli w stanie zdiagnozować stan „kosmicznego kanibalizmu” na podstawie danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i innych obserwatoriów NASA. Białe karły powstają, gdy gwiazdy o małej masie, takie jak nasze Słońce, zużywają większość swojego paliwa jądrowego. Zwykle są gęste i mają wielkość planety.

Odkrycia te są szczególnie interesujące, ponieważ typ lodowych ciał, które przyciąga gwiazda karłowata, przypisuje się zderzeniu i „nawadnianiu” suchych, skalistych planet Układu Słonecznego. Uważa się, że takie komety i asteroidy dostarczyły wodę na Ziemię miliardy lat temu, umożliwiając życie na tej planecie.

READ  Globalny rynek górnictwa kosmicznego (2021–2026) – według fazy, asteroidy, zastosowania i geografii

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top