Podczas gdy Elon Musk nakazuje pracownikom Tesli powrót do biura, wiele firm technologicznych postępuje odwrotnie

Silnie sformułowany wewnętrzny e-mail, najwyraźniej wysłany przez Elona Muska, nakazujący pracownikom Tesli powrót do biura lub odejście, budzi wiele zdziwienia w czasie, gdy pracownicy coraz częściej poszukują elastycznych warunków pracy.

Na zrzucie ekranu e-mailaNa Twitterze najbogatszy człowiek na świecie ostrzega pracowników swojej firmy produkującej samochody elektryczne, że praca zdalna nie jest już akceptowalna.

piżmo Odpowiedz na e-mail, który wyciekł na Twitterze Powiedzieli, że ludzie, którzy uważają, że przychodzenie do pracy jest przestarzałe, „powinni udawać, że pracują gdzie indziej”.

Zaledwie dwa dni po wydaniu tego nakazu, Reuters poinformował, że Musk wysłał e-mail do kierownictwa zatytułowany „Wstrzymaj całą rekrutację na całym świecie”. W e-mailu powiedział, że ma „bardzo złe przeczucia” co do gospodarki i musi zlikwidować około 10 procent miejsc pracy w Tesli.

Firma i jej spółki zależne zatrudniają około 100 000 osób.

Twarde podejście do ustaleń roboczych kontrowersyjnego miliardera, który kiedyś tweetował „Głupia panika związana z koronawirusemKontrastuje to ostro ze sposobem, w jaki niektórzy inni dyrektorzy generalni – szczególnie w świecie technologii i startupów – radzą sobie z najnowszą fazą pracy w pandemii. Nowe badania sugerują również, że jest to coś, co pracownicy cenią tak samo jak pracownicy i mogą również wnosić swój wkład. do różnorodności w pracy.

Greg Gunn, biznesmen z Vancouver, powiedział, że doceni Muska za to, że jasno określił, czego chce od swoich pracowników.

„To ruch mocy”, powiedział Gan. „Tesla historycznie była wspaniałym miejscem pracy i pożądanym miejscem pracy”.

Ale, powiedział, Musk ostatecznie opowiada się za „staromodnym sposobem budowania biznesu”. W końcu uważa to za rozczarowujące.

Oglądaj | Coraz bardziej popularne stają się mieszane harmonogramy pracy:

Praca hybrydowa to norma, w której pracownicy biurowi się cofają

Na ulicach centrum Toronto w poniedziałek rano wielu pracowników rozmawiało z CBC w drodze do biura. Chociaż ich sytuacja była inna, generalnie cieszyli się z powrotu i oczekiwali, że połączenie życia biurowego i pracy w domu będzie odtąd ich standardem.

READ  Stewardesy zgłaszają dużą częstotliwość awanturniczych pasażerów

Jan był współzałożycielem kanadyjskiej firmy popełniać W 2019 roku, do którego zawsze było dość daleko. Sieć karier, która nie ma fizycznej siedziby, to społeczność internetowa, w której inżynierowie start-upów otrzymują wynagrodzenie za znalezienie następnej szansy na karierę.

Jako ktoś, kto bardzo popiera zdalne miejsca pracy, Gunn powiedział, że podejście to pozwala mu zatrudniać najlepszych ludzi do pracy, bez względu na to, gdzie mieszkają.

Usuwa również przeszkody, które mogą utrudniać niektórym osobom integrację z fizyczną przestrzenią roboczą, powiedział.

„Jest dokładnie taka polityka i kapitał społeczny, które musisz zdobyć w biurze, które, jeśli jesteś przełożonym, a może masz jakąś cechę neuroróżnorodności, tworzy bariery”.

Usługi publiczne w Ontario są bardziej elastyczne niż Musk

Chociaż praca zdalna jest niemożliwa lub niepraktyczna w wielu obszarach pracy, takich jak opieka zdrowotna i edukacja, różne sektory oferują pracownikom różne opcje w tej końcowej fazie pandemii.

Nawet poza sektorem technologicznym podejście Muska do egzekwowania pracy biurowej w pełnym wymiarze godzin jest bardziej rygorystyczne niż w niektórych tradycyjnych miejscach pracy.

Służba publiczna w Ontario, która zatrudnia około 60 000 pracowników rządowych, do tej pory wymagała od pracowników pracujących zdalnie przychodzenia do biura co najmniej trzy dni w tygodniu.

„OPS pozostaje zaangażowany w zapewnianie pracownikom elastyczności” – powiedział rzecznik sekretariatu Rady Skarbu Ontario Kyle Richardson w e-mailu do CBC News.

Niektórzy biurokraci pracujący w Queens Park w Toronto, na zdjęciu 18 czerwca 2021 r., mają bardziej elastyczne opcje pracy niż pracownicy Tesli (Chris Young/The Canadian Press)

Kanadyjski ubezpieczyciel Intact Financial posunął się dalej, wprowadzając niedawno coś, co nazywa „hybrydowym modelem świata”, który pozwala zespołom dyskutować i planować, kiedy będą pracować w domu, a kiedy w biurze.

Tymczasem w wysoce konkurencyjnym przemyśle technologicznym elastyczne warunki pracy są wykorzystywane jako środek rekrutacji talentów.

Na przykład firma zajmująca się grami wideo Ubisoft Montreal jest obecnie w 100 procentach przedsiębiorstwem mieszanym i nie określa minimalnych godzin pracy.

„Nasi pracownicy mają wybór, czy chcą przyjść, czy zostać w domu”, powiedział Antoine Leduc-Label, dyrektor ds. public relations w e-mailu do CBC News.

W firmie zajmującej się grami wideo, Ubisoft Montreal, pracownicy mają możliwość pracy z domu lub przychodzenia do biura, kiedy chcą. (Graham Hughes/Kanadyjska prasa)

AirBnb podjęło podobne podejście, ogłaszanie Że zdecydowana większość pracowników będzie mogła mieszkać i pracować gdziekolwiek zechce, biorąc pod uwagę, że pandemia okazała się „najbardziej produktywnym dwuletnim okresem” w historii firmy.

Ograniczenie siły roboczej firmy do osób, które mieszkają w kręgu dojazdów, zaszkodzi tylko puli talentów, powiedział Brian Chesky, dyrektor generalny internetowej platformy wynajmu wakacyjnego.

„Dzisiejsze startupy przyjęły pracę zdalną i elastyczność i wierzę, że stanie się to dominującym sposobem, w jaki wszyscy pracujemy za 10 lat. To jest kierunek, w którym zmierza świat” – powiedział w e-mailu wysłanym do pracowników w kwietniu.

„To nie zadziała”.

Jose Maria Barreiro, współzałożyciel firmy Projekt badawczy WFH (praca z domu)powiedział, że jego instynktowną reakcją na podejście Muska było „że to nie zadziałałoby dobrze dla Tesli”.

Odkąd pandemia zaczęła zbierać informacje na temat stosunku ludzi do organizacji pracy, co miesiąc przeprowadza ankiety wśród Amerykanów wraz z innymi badaczami akademickimi.

Ogólnie rzecz biorąc, powiedział Barreiro, dane sugerują, że elastyczne warunki pracy są dla większości ludzi tak samo cenne, jak 10-procentowy wzrost płac. Powiedział, że badania grupy wskazują, że kobiety, podobnie jak mniejszości rasowe i etniczne, wolą pracować w domu.

W branży technologicznej i poza nią wiele firm oferuje różne formy pracy mieszanej, od opcji z minimalną liczbą dni roboczych w biurze po opcje całkowicie elastyczne. (Evan Mitsui/CBC)

Dodał zastrzeżenie, że jedno kompleksowe podejście do organizacji pracy w całej firmie może nie być optymalne.

Zamiast tego zasugerował, że dla firm byłoby lepiej, gdyby rozważyły ​​ustalenia robocze dla ról, oparte na tym, czy ktoś pracował w fabryce, a nie opracowywał kod komputerowy.

„Myślę, że firmy proszą ludzi, aby wrócili do pracy [in office] Cały czas ignorują to i zasadniczo przygotowują się do wywoływania przez pracowników ich oszustw” – powiedział Barrero.

Trudno włożyć dżina z powrotem do butelki

Dyrektor generalny JPMorgan Chase, Jamie Dimon, zatwierdził nowy standard bezpośrednio na: Jego najnowszy doroczny list od akcjonariuszy„Oczywiste jest, że praca w domu stanie się bardziej trwała w amerykańskim biznesie” – napisał.

Dimon powiedział, że spodziewa się, że około 40 procent jego pracowników będzie nadal pracować w modelu hybrydowym o różnej elastyczności.

Barrero powiedział, że wielu, którzy pracują przy biurku, prawdopodobnie nigdy nie wróci do stanu sprzed pandemii.

„Bardzo trudno jest umieścić dżina z powrotem w butelce” – powiedział Barreiro.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top