Podatek od wykupu Trudeau może pobudzić większe odkupy do 2024 r.: CIBC

Nowy podatek od wykupu w Ottawie podwaja równoważny podatek w Stanach Zjednoczonych. (Reuters/Blair Gable)

Nowy podatek od wykupu akcji w Kanadzie Według CIBC Capital Markets rząd federalny ogłosił w czwartek, że może stymulować wzrost dużych wykupów przez firmy przed rozpoczęciem polityki.

Nowy środek podatkowy ma na celu zachęcenie kanadyjskich firm do reinwestowania zysków w swoich pracowników i firmy poprzez odliczenie 2% od wszelkiego rodzaju wykupów akcji przez lokalne firmy.

Polityka Ottawy podwaja 1 procentowy podatek wprowadzony w Stanach Zjednoczonych na mocy ustawy o redukcji inflacji prezydenta Joe Bidena w sierpniu.

Analityk CIBC Ian de Verteuil określił czas wprowadzenia nowego podatku kanadyjskiego jako „dziwny” w czwartkowej notatce skierowanej do klientów.

„Powinien zostać wdrożony w styczniu 2024 r. Daje to firmom fizyczny czas na podjęcie decyzji o zaangażowaniu kapitału, zanim 2% podatku będzie należne i pobrane” – napisał, dodając, że duzi emitenci licytują ponad 10 procent wyemitowanych akcji. , znane jako SIB, „wydaje się prawdopodobne w tym okresie”.

Po 2024 r. de Verteuil oczekuje, że firmy zmienią strategie premiowania akcjonariuszy z odkupu na dywidendy specjalne lub zmienne.

Rząd federalny oczekuje, że podatek od wykupu wygeneruje 2,1 miliarda dolarów przychodu w ciągu pięciu lat, zgodnie z Jesienny Manifest Gospodarczy Wydany w czwartek po południu. De Vertuel opisuje tę liczbę jako „raczej konserwatywną”, ponieważ szacunkowe przychody mogą wynosić od 400 milionów dolarów rocznie do ponad miliarda dolarów w danym roku.

„Ponieważ prawdopodobnie wkraczamy w okres słabego wzrostu gospodarczego, spodziewamy się, że w ciągu najbliższych dwóch lat zwroty podatkowe znajdą się w dolnej części tego przedziału” – napisał. „[But] Nie ma wątpliwości, że krytykowanie wykupów jest politycznie właściwe”.

Według jego raportu, firmy finansowe, energetyczne i przemysłowe odpowiadają za lwią część skupu w Kanadzie. W ciągu ostatnich 10 lat CIBC znalazło Thomson Reuters (TRI.TO), Kanadyjskie Koleje Państwowe (CNR.TO) i Suncor Energy (SU.TO) (SU) znalazło się na szczycie listy.

READ  Microsoft rozwiewa obawy rynku, przewidując silny wzrost przychodów

Minister środowiska Stephen Gilbolt oskarżył niedawno kanadyjski sektor naftowo-gazowy Nagradzaj akcjonariuszy, zanim zainwestują, aby złagodzić zmiany klimatyczne, gdy zyski rosną wraz ze wzrostem cen towarów. Według CIBC w trzecim kwartale 2022 r. sektor energetyczny dominował w całkowitych skupach z 29 proc., a następnie sektor finansowy z 23 proc.

„Biorąc pod uwagę ostatnie inicjatywy mające na celu zmniejszenie dodatkowej produkcji paliw kopalnych w Kanadzie, nie jest zaskakujące, że firmy energetyczne historycznie niechętnie reinwestują” – napisał de Vertuel.

Jeff Lagerquist jest starszym reporterem w Yahoo Finance Canada. Śledź go na Twitterze Umieść tweeta.

Pobierz aplikację Yahoo Finance dostępną dla jabłko A Android.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top