Platforma AMD AM5 zostanie wprowadzona na rynek w 2022 r. z obsługą PCIe 5.0

AMD wypuściło swój pierwszy procesor Ryzen pięć lat temu, a firma świętuje to, patrząc wstecz na te udane lata. Dyrektorzy generalni AMD, Robert Hallock i John Taylor, zasiedli, aby omówić całą architekturę i sposób, w jaki firmie udało się osiągnąć różne etapy w świecie półprzewodników. AMD potwierdziło również, że nowa platforma AM5 zostanie wprowadzona na rynek w 2022 roku i będzie obsługiwać zarówno pamięć PCIe 5.0, jak i DDR5.

Dwie minuty po filmie „AMD Ryzen: 5 Years Later” obaj udają się w podróż w głąb pamięci, przypominając, jak firma zaprezentowała „Ryzen” z dwoma demami podczas premiery. Następnie Robert opowiada o nowej platformie Ryzen. „W 2022 r. Ryzen będzie miał nową platformę, a niektóre kluczowe komponenty to DDR5, PCI Express Gen 5 i kompatybilność z istniejącymi układami chłodzenia AM4” – mówi.

Możesz obejrzeć film AMD poniżej:

AMD udostępnia szczegóły AM5

Chociaż dowiedzieliśmy się już o DDR5, jest to pierwsze potwierdzenie obsługi PCIe 5. Dobrze jest wreszcie wiedzieć, że AMD nie rezygnuje z wiodącej pozycji I/O na rzecz konkurencji. Pamiętajmy, że AMD wspiera PCIe 4.0 od czasu Zen 2 w 2019 roku, podczas gdy Intel wprowadził obsługę PCIe 4.0 dopiero w tym roku. Ponieważ PCIe 5 podwaja dostępną przepustowość, ciekawie będzie zobaczyć, jak bardzo wpływa to na wydajność.

Podoba nam się również sposób, w jaki AMD poradził sobie z kompatybilnością chłodzenia procesora w filmie, ogłaszając nowe szczegóły. Hallock potwierdził kompatybilność płynu chłodzącego z istniejącymi chłodnicami AM4 jako kluczowym elementem AM5. Oznacza to, że na nowej płycie głównej będziesz mógł przenieść swoje dotychczasowe chłodzenie procesora. Nie ma potrzeby kupowania nowego ani czekania, aż producenci wypuszczą adaptery.

Wraz z potwierdzeniem przez AMD nowych szczegółów na temat AM5, sytuacja na PC staje się konkurencyjna. Procesory Intel Alder Lake Oczekuje się, że wyląduje na początku przyszłego roku, a następnie Procesory graficzne Intel Arc. Następnie zdobędziemy wszystkie nowe elementy PCIe 5.0, czekając, aż platforma AMD AM5 wyląduje na naszych komputerach stacjonarnych, prawdopodobnie w trzecim kwartale 2022 roku.

READ  Pozew mówi, że przychody ze sklepu Google Play App Store w 2019 roku wyniosły 11,2 miliarda dolarów

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top